• $9,3078
  • €10,8468
  • 529.622
  • 1429.85
15 Mayıs 2013 Çarşamba

Bağlarlı kadınlar empati dersinde

DİYARBAKIR

Kalbim Reyhanlı'da, aklım Ankara'dayken Diyarbakır yoluna çıktım. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin iki hafta önce davet etmişti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla ortak projesinde tarım eğitimi verilen, Diyarbakırlı 102 kadın çiftçi sertifika alacaktı.
Sabah havaalanında buluştuğumuzda her iki bakan da moralsiz görünüyordu. Daha doğrusu moralli görünmeye çalışıyordu. Eker, aslında Dünya Tarım Günü dolayısıyla şenlikli ve müzikli bir program hazırladıklarını ancak Reyhanlı faciası dolayısıyla, programın "şenlik" kısmını iptal ettiklerini söyledi.
Şehre iner inmez, Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen törene geçtik. Kampus önündeki Terörle Mücadele'nin zırhlı araçları dikkatimizi çekti. İlgi büyüktü. Bin kişilik salonun hemen hemen yarısı, kadınlardan oluşuyordu.

REYHANLI İÇİN SAYGI DURUŞU
Tören, Reyhanlı'da hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı.
TZOB'un hazırladığı sinevizyon filminin ezan sesiyle açılması salonda kısa bir şaşkınlığa yol açtı. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna'nın tören için gönderdiği mesaj salonda alkışla karşılandı.
Her iki bakanlık da bu ortak projeye, kadınların ekonomik açıdan kendine yetebilmeleri açısından büyük önem veriyor. Aile Bakanlığı kadın çiftçilerin eğitimine dönük bu protokolü, Tarım Bakanlığı ve TZOB ile altı ay önce imzaladı. Uzun vadede de Çözüm Süreci'nin bölgesel kalkınma ayaklarından biri olarak tasarlanıyor.
ADEM olarak bilinen Aile Destek Merkezleri, deyim yerindeyse "hayat kurtarıyor." Önce Bismil'e gidecektik. Fakat Çınar ilçesindeki sel, yolu kapattığı için bakanlarla birlikte yoldan geri döndük. Rota, Bağlar'a çevrildi. Terörün bir dönem çok yoğun yaşandığı Bağlar'da kadınlara dönük üç merkez açılmış.
Bakan Şahin ve Bakan Eker ile geçen aralıkta açılan ilk merkezi ziyaretimizde İzmir'e taşınmaya hazırlanan Vali Mustafa Toprak da eşlik etti.

"ANTİDEPRESAN BİTTİ"
Rast geldiğimiz konu  -tamamen tesadüf- "empati"  dersiydi. Şahin defterleri önünde açık kadınlardan birine "empati"yi sordu: "Kendimizi karşı tarafın yerine koyarak onu anlamaya çalışmak" cevabı gelince Şahin'in gözleri parladı "Sen çözmüşsün bu işi" dedi gülerek.
ADEM yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Diyarbakır'da en yüksek talep aşçılık ve deri çantaya gelmiş. Bu iki alanın albenisinin çok yüksek olduğunu söyleyen yetkililer, malzemenin parasız verildiğini satış gelirinin yarısının da üretici kadınlara aktarıldığı bilgisini verdi.  Bağlar'daki üç  merkezde toplam 1500 kadın kurslara devam ediyor. Kapasite yükselse, kayıtlar artacak.
Merkez'in bir yöneticisi Bağlarlı birkaç kadından "Antidepresan kullanıyorduk, ders başlayınca bıraktık" dediğini aktardı.
ADEM'lerin yaygınlaştığında orta vadede ciddi bir sosyal dönüşümün öncüsü olacağı anlaşılıyor.

"KIZKARDEŞLERİM ABLALARIM"
Şahin, sabahki törende kadın çiftçilere "Kızkardeşlerim, ablalarım" diye seslendi. Geleceğin çok daha huzurlu olacağını söyledi, "Aramızdaki nifakları kaldıracağız, elimizi taşın altına koyacağız, birbirimize gönül diliyle bakıp Allah için seveceğiz" dedi.
Fatma Şahin, Reyhanlı'da yaşamını yitiren vatandaşların daha önce çıkan yasa ile "şehit" sayılacağını anımsatırken bir de yeni bilgi aktardı. Hazırlanan ikinci pakette, maaş ve tazminatın yanısıra, bir de istihdam olanağı getirilecek. Şahin'in açıklamalarını not alırken, Reyhanlı halkının kederinde nasıl bir etki yaratacağını düşünmeden edemedim.
Velhasılı, olağan bir zaman diliminde farklı izler bırakabilecek bu proje seyahati, Reyhanlı'nın ağır gölgesi altında tamamlandı.

 

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu