• $15,9365
  • €16,7875
  • 927.586
  • 2394.83
14 Aralık 2011 Çarşamba

Atatürk'ün vasiyeti anayasayla mı değiştirilecek?

2012 bütçe görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu'nda tarihi bir tartışmaya sahne oluyor.
İhtimal, yakın bir gelecekte Atatürk'ün vasiyetinin değiştirilme girişimine kadar uzanabilecek bir tartışma bu.
CHP ile İş Bankası arasında, 73 yıl önce Atatürk'ün vasiyetiyle kurulmuş olan hukuki bağ, iktidar partisince, bugüne dek benzeri görülmemiş biçim ve ifadelerle sorgulanıyor.
Aslında CHP-İş Bankası ilişkileri ilk kez tartışılmıyor. Son on yıldır değişik zamanlarda gündeme gelen bu tartışma nüksettikçe, CHP banka ortaklığının, ekonomik bir kıymeti olmadığını, partiye para akmadığını defalarca açıklamıştır.
Birkaç gün önce de İş Bankası'nın halef-selef genel müdürleri Ersin Özince ile Adnan Bali de bu konuda 'Temettüsü olmayan hisseleri kim alır ki?' demişti.
Buna karşın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli ile Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın son günlerdeki açıklamaları, zihinsel hazırlığı önceden başlatılmış bir siyasi projenin varlığını hissettiriyordu.
Böyle bir projenin varlığı Gedikli'nin dün AA'ya yaptığı açıklamayla kuşkuya yer bırakmayacak biçimde berraklaştı.

'FİNANSAL ERGENEKON'

CHP-İş Bankası ilişkilerinden, 'Bu işler finansal Ergenekon'a kadar gidiyor' diye söz eden Gedikli, 'CHP'nin adım atmaması halinde, gerekirse yeni anayasa çalışmaları içinde bazı düzenlemeler yapılabileceğini' söylüyor.
Yani?
Çıkan anlam şu:
Ana muhalefet partisi Gedikli'nin çağrısına uyup, İş Bankası'ndaki yüzde 28 oranındaki hissesini kendiliğinden Hazine'ye ya da kayyuma devretmezse, Atatürk'ün vasiyeti yeni anayasayla değiştirilebilir!
'Finansal Ergenekon' hayli ciddi bir suç isnadı...
Gedikli, bir de 'henüz yayımlanmamış yönetim kurulu tutanaklarından'  da söz ediyor. CHP'nin atadığı dört yönetim kurulu üyesinin 'ticaretin göbeğinde olması' ifadesinden, de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nın, bu tutanaklara vakıf olduğunu anlıyoruz.  
Eğer sağlam dayanakları varsa, sorumlu bir siyasetçiden bu kadar ciddi isnat ve iddiaları kanıtlamasını beklemek kamuoyunun hakkı.

'TEHDİT KOKAN ANLAYIŞ'

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi 'Ne biliyorsa açıklasın. Ama biz ciddi ve değerlendirilebilir bulmuyoruz. CHP'nin bu hissedarlıktan herhangi bir kar payı almadığı defalarca açıklanmıştır'  dedi.
Gedikli'nin 'Gerekirse anayasada bazı düzenlemeler yapılabilir' sözüne yanıtı ise 'Çoğunluk gücüne dayanarak medeni hukukun temel kurumlarını bir kenara atabilirim diyen, hukuku tanımayan, tehdit kokan bir anlayış. Mülkiyet hakkı, temel halkandan biridir. Ve güvence altındadır' oluyor.
Atatürk'ün vasiyetinin değiştirilmesiyle sonuçlanabilecek bir girişimin, devletin resmi ajansı kanalıyla telaffuz edildiği bir ortamda, iktidar partisinin neden bir böyle bir girişimde bulunduğunun gerçek sebeplerini herhalde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu biliyordur.
Kılıçdaroğlu'nun ciddiye almama tutumu yerine, bu gerekçeleri kamuoyuyla paylaşması daha hayırlı olacaktır.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama