• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Aralık 2010 Cuma

Almeida'yı getiren bir hedge fon mu?

Önce bir not:  Meselenin, duygu yoğun taraftarlık kısmıyla değil; 'futbolun asla sadece futbol olmadığı' yanıyla ilgiliyim.  Hugo Almeida'nın, Werder Bremen'den Beşiktaş'a transferi, sadece SPK'nın değil, Maliye'nin denetim kurullarının da (hesap uzmanları, maliye müfettişleri, gelirler kontrolörleri) görev alanına girmesi gereken karmaşık bir ekonomik işlemler bütünüdür.

Sezar'ın hakkı Sezar'a. Habertürk Ekonomi Servisi'nden Rahim Ak ile Sefer Yüksel,  ekonomi gazeteciliği açısından takdir edilesi bir iş çıkardılar. Bu yazı da konunun önemine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, NTV'de Almeida'nın  'fonla alındığını' açıklayınca, SPK Başkanı Vedat Akgiray'ı telefonla arayarak not bıraktım.

Akgiray cevaben 'dönseydi', şunları soracaktım:
'Demirören'in bonservisi karşıladığını söylediği 'bir fon şirketi'nin adını biliyor musunuz?
Bu fon hangi hukuka tabi? Ortakları, işlem hacmi, tabi olduğu mevzuat biliniyor mu?
Bu fon, vaktiyle BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in, yüksek risk ve hızlı hareketleri dolayısıyla köpekbalıklarına benzettiği hedge fonlardan biri midir?
Fon, 2 milyon euroyu Beşiktaş'a hangi kanalla gönderdi?
Beşiktaş, fonun gönderdiği parayı, Werder Bremen'e hangi kanalla aktardı?

BEŞİKTAŞ NE YAPTI
Bu soruları Akgiray'a yöneltemedim. Ancak arama sebebimi, Basın Müşaviri Aydın Haskepabçı'ya aktardım. Birkaç saat sonra, SPK'dan 'Sözlü onay verme uygulamamız yok. İnceleme başlatıldı' diye özetlenebilecek açıklama geldi.  İncelemenin dün mü, yoksa Beşiktaş'ın Borsa'ya 'özel durum açıklaması' yaptıktan hemen sonra mı başlatıldığını bilmiyoruz. Bu detay, İMKB'ye yollanan açıklamanın içeriği nedeniyle önemli.

Çünkü 'anlaşmanın Werder Bremen' ile yapıldığı belirtiliyor; 'Fon' ifadesi geçmiyor.
İlginçtir; Werder Bremen'in web sitesindeki açıklamada da fondan söz edilmiyor.
İki kulübün açıklamaları sırasıyla aşağıda:
Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 24 Aralık tarihli Özel Durum

Açıklaması: 
'Şirketimiz Hugo Miguel Pereira de Almeida'nın transferi konusunda kulübü Werder Bremen ile 2.000.000 avro sözleşme fesih bedeli karşılığı anlaşmıştır. Almeida ile imzalanan 3,5 yıllık sözleşme şartlarına istinaden, futbolcuya 2010-2011 yarım sezonu için 1.650.000 avro, kalan 3 sezon için (2011-2012, 2012-2013 ve 2013-2014 sezonları) sezon başına 2.500.000 avro garanti ücret ödenecektir.'

Werder Bremen sitesinde kulüp Başkanı Klaus Allofs'un açıklaması ise şöyle: 
'Portekizli forvet Hugo Almeida'nın, kış sezonu arasında Beşiktaş'a transferi konusunda iki kulüp anlaşmıştır. Almeiad'nın sezon sonuna kadar geçerli olan sözleşmesi, hemen sonuç doğuracak biçimde iptal edilmiştir. Almeiada'nın sözleşmesinin uzatılması mümkün değildi. Transfer geliri Werder Bremen için en iyi seçenekti. Ona geleceği için en iyisini diliyoruz.'

HEDGE FONLARIN FUTBOLA İLGİSİ
Olayın önemi, Beşiktaş ya da Türkiye'yle sınırlı değil. Almeiada'nın arkasında (kendisinin bile geç haberdar olduğu) bulunması muhtemel hedge fonlar, son yıllarda tüm dünyada 'futbol sektörüyle' yakından ilgili!

Hedge fon, yüksek riskli yatırım yaparak yüksek kar sağlama amacıyla kuruluyor.
Toplamda tahminen 2 trilyon dolar civarında bir varlığı yönetiyorlar. Bir hedge fon açısından, büyük yatırıma konu yıldız futbolcunun riski; küfürbaz çıkması nedeniyle transfer olduğu ülkede istenmemesi ya da bir maçta ağır sakatlık geçirmesi... Tersi durumda, prim yapan futbolcular üzerinden astronomik paralar kazanılıyor.
Milyonlarca euroluk transferlerin, mali arka planını öğrenmek hakkımız değil mi?

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!