• $16,3473
  • €17,6237
  • 974.153
  • 2450.84
26 Haziran 2013 Çarşamba

AK Parti’nin “Büyük Oyun” filmi

Başbakan Tayyip Erdoğan TBMM’deki grup toplantısında konuşmaya başladığı dakikalarda, kargodan bir dosya geldi. “AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı”ndan gönderilen dosyadan baskısız-yazısız bir CD çıktı. Bilgisayara taktım. “Büyük Oyun”  başlığıyla bir video oynamaya başladı. 
Gezi Eylemleri sürerken, bir grup sanatçıyı kabul eden Başbakan Erdoğan’ın Emniyet’e hazırlattığı 17 dakikalık bir filmi, sanatçılara izleterek, “Bu şiddete sessiz kaldınız” diye sitem ettiği biliniyordu. O toplantıda, Erdoğan’a yakın bir sanatçının “kutuplaştırmayı artırır” diyerek bu filmi kamuoyuna göstermemesi ricasını Başbakan’ın geri çevirmediğini de Can Dündar’ın yazısında okumuştuk. 
AK Parti CD’sinin 28 dakika olduğunu görünce, en çok eklenen 10 dakikayı merak ederek, filmi sonuna kadar izledim. 
Gezi Parkı’ndaki bir çınar ağacının huzur veren görüntüsüyle açılan filmde, birkaç saniye sonra “seçilmiş” görüntüler akmaya başlıyor. Polise sapanla, eliyle taş atan, TOMA’ya çıkıp balyozla parçalamaya çalışan, Türk bayrağı yakan, yüzü kapalı eylemciler, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ndeki ayakkabılıkta ezilmiş bir kutu bira, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nın ateşe verildiği görüntülerle sürüyor. 

“BİRİLERİ” VE GERİLİM MÜZİĞİ 
Fonda, davudi bir erkek sesi; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın göründüğü, 3. Köprü ihalesi, faizlerin en düşük seviyesine ulaşması, Türkiye’nin notunun artırılması gibi peş peşe olumlu gelişmelerle, “tarihin en güzel mayıs ayı yaşanırken”, “birileri”nin devreye girdiğini anlatıyor. 
“Belli ki bu kadar olumlu gelişme birilerini mutsuz etti. Belli ki birileri yükselen yıldız Türkiye’nin ışığını söndürmek istiyordu” diyen davudi sese, Hitchockvari gerilim filmlerine özgü, yarı senfonik  bir müzik eşlik ediyor. 
Ardından, CHP milletvekilleri Aykan Erdemir, Hüseyin Aygün’ün tivitleri, Levent Gök’ün -daha sonra özür dilediği- polise küfrü, Adnan Keskin’in daha sonra yanlış çıkan bilgi aktarımı; “faiz lobisi” anonsu eşliğinde gösterilen CNN Int, BBC, France 24’ün Gezi Eylemleri’ne dair yayınları… 
Filmde, eylemler boyunca, biri polis üçü sivil dört kişinin yaşamını yitirmesi “4 canımız” gitti cümlesiyle veriliyor. 

MONTAJIN DIŞARDA BIRAKTIĞI  
Filmi izlerken aynı anda tv de açıktı. Başbakan Erdoğan’ın, Gezi Parkı’yla ilgili konuşmasını, aktardığım bu görüntüler üzerine kurduğunu  görmek, ilginç bir deneyim oldu. 
Kendi payıma; bayrak yakmanın da, -eğer doğruysa- camide bira içilmesini de, polise yönelik şiddetin de, kamu malına verilen zararın da tolere edilebilir hiçbir yanı olamaz. Sebebi de son derece basit; şiddetin başladığı yerde, ifade özgürlüğü biter. 
Ne var ki, her montaj, gerçeğin sadece bir kısmını seçer. Sadece siyasi propaganda kasetleri için değil, montajlanmış her haber için geçerli bir durumdur bu. 
“Polis silah kullanmadı” denildikten kısa süre sonra polis kurşunuyla öldüğü kanıtlanan, hedef gözetilerek gaz fişeği atıldığı için gözlerini kaybeden, gaz kapsülüyle kafatası kırılan, testisleri yırtılan, gözaltında çırılçıplak üst aramasına tabi tutulan vatandaşların hiç biri, bu filmde kendine yer bulamamış. 
Bu yanıyla, AK Parti’nin “Büyük Oyun” videosu, içinde gerçek unsurlar taşısa da, gerçeğin büyük bölümünü dışarıda bırakan, kurgulanmış ve montajlanmış ve onaylanmış bir tanıtım filmi hüviyeti taşıyor.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu