• $13,4485
  • €15,2768
  • 795.401
  • 2042.08
15 Şubat 2013 Cuma

79 kelimelik terör tanımı kalacak mı?

Birinci AK Parti hükümeti, TMK'yı üç yıl arayla iki kez değiştirdi. İlki 2003, diğeri 2006'da. Bir yılı aşkın bir süredir de 4. Yargı Paketi'ni tartışıyoruz. Paket kapsamında da başka yasalarla birlikte TMK'nın da 3. kez değiştirilmesi gündemdi. 
İfade özgürlüğünün genişletilmesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan 'paket'in bütün ayrıntılarını biliyor değiliz. Tasarı henüz dolaşıma girmedi. Bununla beraber yoğun olarak tartışılan çerçeveye bakarak, hiç değilse bu kez yenilenmesi gereken konuya dokunulmadığını görebiliyoruz.  

'TERÖR' TANIMINA DOKUNMADAN 

Pas geçilen konu TMK'nın 1. Maddesi'ndeki 'terör' tanımı. 79 kelimeden oluşuyor. Niye acaba? Referansı 1982 darbe Anayasası çünkü. Yaşı yetenler, sesli okumayı deneyebilir. Kenan Evren'in siyah-beyaz bir miting alanında haykırdığını sanıp ürperebilirsiniz. 
'Hiç değilse bu kez' dedim; yeni anayasa konjonktürü ve bunun için Meclis'te sergilenen ortak çabayı, yoğun mesaiyi kastediyorum. Dörtlü, üçlü yahut ikili. Anayasanın şu ya da bu metotla, bu yılın içinde yenileneceğine artık kesin gözüyle bakılmıyor mu? Hal böyleyken 'terör' tanımı 1982 Anayasası kavramlarının, daha önemlisi zihniyetinin kuşatmasında mı bırakılacak: 
'Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığı, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek...'

'TEŞVİK' KRİTERİ

TCK'nın 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma' başlıklı mevcut 220. Maddesi örgüt propagandası yapanlar için 1-3 yıl hapis cezası öngörüyor. Propaganda suçu basın-yayın yoluyla işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılıyor. Keza, TMK'nın 6.ve 7 maddeleri de terör örgütü ve terör örgütünün propaganda suçlarını düzenliyor. 
Şimdi tartıştığımız taslağa göre, yayın ve propagandaların cezalandırılması için 'cebir şiddet ve tehdit içeren yöntemlere başvurmayı alenen teşvik' kriteri getiriliyor. 
Ama 4. Yargı Paketi'nde 'terör', 'terör suçlusu', 'terör suçu', 'terör amacıyla işlenen' suç tanımlarında değişiklik yapıldığına dair bir iz yok.  
Dolayısıyla darbe anayasası zihniyetiyle kaleme alınmış terör maddesine dokunmadan, unsurları üzerinde yapılacak değişikliklerden büyük hikmetler bekleyemeyiz. 
Tanımları değiştirmeden, farklı maddelerdeki suç tanımlarına, 'cebir ve şiddet' unsurlarını eklemek neyi değiştirecek? O tanım orada kaldıkça, yargılama makamlarının, adalet dağıtanların 30 yıllık birikmiş kökleşmiş algısının değişmesini beklemek gerçekçi mi? 
Sonuç olarak; TMK'daki 79 kelimelik terör tanımı aynen muhafaza edilecekse, dağ fare doğuracaktır. Ancak, önümüzdeki günler farklı gelişmelere işaret ediyor. Gerek 'İmralı süreci'ndeki gelişmeler; gerekse imzaya açılan metnin Ergenekon ve Balyoz davaları tutuklularını kapsamayışı üzerine yükselen 'adaletsizlik' tartışması tasarının TBMM seyrini değiştirebilir.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın