• $31,1357
  • €33,8305
  • 2034.9
  • 9334.13
28 Ekim 2018 Pazar

Zehir tacirine af gençliğe ve geleceğe zulümdür

Ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, gündeme getirilen af tartışmasına ilişkin kişisel düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan son grup toplantısında af tartışmalarına değinerek “Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmak zorundayız. Uyuşturucu baronlarıyla, onlara torbacılık yapanları bir araya getirmek veya ayrı ayrı değerlendirmek... Bunu anlamak da mümkün değil. Biz bunlarla hep mücadele ettik. Şu anda 50 binin üzerinde cezaevlerinde sadece uyuşturucu mahkûmu var. Şimdi soruyorum milletime bunlara kader mahkûmu diyebilir miyiz? Efendim aldatılmış, ne demek aldatılmış?” ifadelerini kullandı.

Cezaevlerinde yaklaşık 254.000 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bunların 45.000’i terör, 3.800’ü örgütlü suç, 205.000’i adli suçtan oluşuyor. Adam öldürme:28.000 Yaralama:25.000 Uyuşturucu:50.000 Hırsızlık:33.000 Gasp:22.000 Cinsel:16.500…

Bu yazımda özellikle 50 bin uyuşturucu suçlusuna af tartışmasının ne denli hayati riskleri barındırdığına dikkat çekmek istiyorum.

Kıymetli okurlarım uyuşturucu insanı ölüme götüren çok kısa bir merdivendir. İlk basamağına adım atıldığı an artık geri dönüş çok zor, hatta imkânsızdır. Kullanıcısını hastaneye, hapishaneye ve en son basamağı olan ölüme mütemadiyen zorlar. Çeşitli sosyal ve psikolojik sebeplerle, bir arayış, bir kaçış olarak başlanılan uyuşturucu esasında en büyük kayboluştur. Müptelasının bir daha eski haline dönmesi ise imkânsız olmasa da çok zorlu bir süreçtir.

Her millet uyuşturucu tacirlerinin bir numaralı hedefi olan gençliğini ve doğal olarak geleceğini korumak zorundadır. Gençliğini, en değerli varlığını kaybeden bir ülkenin, başka hangi değeri onu geleceğe taşıyacak ya da güvenli kılacaktır?

Bu nedenledir ki Latin Amerika ülkelerinden Afrika’ya, Hindistan’a ve hatta Çin’e kadar dünyanın her yerinde uyuşturucuyla kıyasıya bir mücadele yürütülmektedir.

Bugün tüm dünyada olduğu gibi Türk gençliğine de veba gibi bulaşan uyuşturucu illeti, adeta salgın gibi günden güne yayılmaktadır.

Gelinen noktada uyuşturucu madde kullanımı o kadar tehlikeli bir seviyeye ulaşmıştır ki, uyuşturucuyla mücadele terörle mücadele kadar ehemmiyet kazanmıştır. Bu nedenledir ki Sayın Başkanımız “Silahlı terör neyse, uyuşturucu terörü de odur” diyerek durumun vahametini en açık ifade ile ortaya koymuştur.

Esasında uyuşturucu baronları (bunlar için vampir kelimesi daha uygun) direkt terör örgütleri nam ve hesabına çalışmaktadırlar. PKK terör örgütünün uyuşturucu ticaretinden yılda 1.5 milyar dolar kazandığına, uyuşturucu baron (vampir) ve torbacılarının büyük bir kısmının PKK’ya ve diğer terör örgütlerine hizmet ettiğine özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Okullarda, sokaklarda tertemiz çocuklarımızı yok etmeyi hedefleyen zehir tüccarlarına karşı mücadele onurlu bir duruştur. Esasen uyuşturucu ve uyuşturucu simsarlarıyla mücadele bir ihsan değil, kutsal bir ödevdir.

Bu nedenledir ki geleceğimizi yok etmeyi hedefleyen uyuşturucu suçlularını affetmeyi çok tehlikeli bir girişim olarak görüyorum.

Uyuşturucu suçluları için af tartışması bile caydırma politikalarını işlevsiz hale getirmekte, kolluk-yargı güçlerinin motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve uyuşturucu baronlarını (vampirlerini) cesaretlendirmektedir.

Bağımlılıklarla yıllardır mücadele eden birisi olarak sorumluluk sahibi herkesi “uyuşturucu suçlularına af” tartışmasını bir kenara bırakarak uyuşturucuyla savaşta fertçe, ailece, milletçe ve devletçe topyekûn seferber olmaya davet ediyorum. Uyuşturucu suçlularını affedersek emin olun ne gençliğimizi kurtarabilir ne de bu korkunç zehrin önünü alabiliriz. Bu yüzden herkesin gereken özveriyi ve sağduyuyu göstermesi hayati derecede önemlidir. Ancak o zaman gençlik bizim gençliğimiz ve gelecek bizim geleceğimiz olacaktır.

MERAK EDİYORUM:

Çocuklara sigara satan kaç kişi hakkında hapis cezası kararı verildi? “Çocuklara uyuşturucu satanlara verilecek hapis cezası 15 yıldan az olamaz” hükmü kaç kişiye uygulandı?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

*Zulüm: Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasına yaptığı kötü, acımasız, kıyıcı davranış, işkence.

<p>Marmara Denizi'nde, Bursa'nın Karacabey ilçesi açıklarında İmralı Adası'nın güneybatısında su ala

Batan geminin mürettebatı 12 gündür aranıyor

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz