• $13,627
  • €15,1778
  • 784.609
  • 2001.04
15 Nisan 2018 Pazar

Trafikte uyuşturucu gerçeği ile ne zaman yüzleşeceğiz?

Uyuşturucu insanı ölüme götüren çok kısa bir merdivendir. İlk basamağına adım atıldığı an artık geri dönüşü çok zor, hatta bazen imkânsızdır. Kullanıcısını hastaneye, hapishaneye ve en son basamağı olan ölüme mütemadiyen zorlar. Çeşitli sosyal ve psikolojik sebeplerle, bir arayış, bir kaçış olarak başlanılan uyuşturucu esasında en büyük kayboluştur. Müptelasının bir daha eski haline dönmesi ise imkânsız olmasa da çok zorlu bir süreçtir.

Sekiz bakanlığın çalışmalarının yer aldığı “Uyuşturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu 2017”ye göre, Türkiye’de 2007’den bu yana 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle yaşamını yitirmiştir. 2014-2016 yılları arasında 680 bin 575 kişi uyuşturucu tedavisi görürken, ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Destek Hattı’na 2,5 yılda toplamda 106 bin 112 çağrı gelmiştir. Rapora göre, son 2,5 yılda uyuşturucuyla mücadele kapsamında sadece ilaç ve tedavi masrafları için 147 milyon 346 bin 531 lira harcanmıştır.

Bu ağır bilanço milletimizin geleceğine yönelik soğuk bir savaşın yıkıcı mühimmatı mahiyetindedir.

Bu yazımda uyuşturucu madde kullanımının trafikteki yıkıcı etkilerine değinmek istiyorum.

2013 yılına kadar Karayolları Trafik Kanunu’nda uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme ile alakalı denetim ve ceza ile alakalı ifadeler yer almamaktaydı. Polislerimiz alkollü otomobil kullanana yatırım uygularken, uyuşturucu alıp araç kullananı tespit bile edemiyordu.

2013 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesinin 8 inci fıkrasına, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.741 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.” ifadelerini eklendi. Kanun değişikliğini hazırlayan ve teklif eden imza sahiplerinden biri de benim.

Bu yasal düzenleme sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü 1 adet test cihazı ve 200 adet test kitiyle Ankara ilinde icra edilen pilot uygulamada, 380 araç sürücüsünü teste tabi tutmuş ve bunlardan 34 kişiye uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullanmaktan işlem yapmıştır.

Yani teste tabi tutulan sürücülerin yaklaşık %8’inin uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullandığı ortaya çıkmıştır.

İstanbul’da sonuçlar çok daha ürkütücüdür.

3 adet test cihazı ve 1500 adet test kitiyle İstanbul ilinde icra edilen pilot uygulamada ise durumları şüpheli görülen 365 araç sürücüsü teste tabi tutulmuş bunlardan 160 kişiye uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullanmaktan işlem yapılmıştır. %44 gibi korkunç bir rakamla karşı karşıyayız.

Asıl ürkütücü olan teste tabi tutularak haklarında işlem yapılmış kişilerin büyük bir çoğunluğunun okul servis şoförü, taksi veya otobüs şoförleri olduğu gerçeğidir.

Bir otobüs sürücüsü uyuşturucu madde alarak araç kullanıyorsa ortalama 40-50 yolcunun hayatını riske atıyor demektir.

Bir okul servisi sürücüsü uyuşturucu madde alıp araç kullanıyorsa hem çocuklarımızın hayatını riske atıyor hem de çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırma potansiyeli taşıyor demektir.

Bir taksi sürücüsü uyuşturucu madde alıp trafiğe çıkıyorsa varın o trafiğin risklerini siz düşünün.

Özellikle yolcu taşıyan, öğrenci taşıyan… araç sürücülerini daha kolay ve hızlı netice veren testler temin etmek suretiyle sürekli kontrol edecek bir denetim mekanizması kurmalıyız. Sefere çıkılmadan önce pilot, hostes ve kabin memurlarına bu testi yapan Türk Hava Yolları bu konuda güzel bir örnektir.

En başta İçişleri Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve Millî Eğitim Bakanlığımız olmak üzere basınımız, sivil toplum kuruluşlarımız, okullarımız, dini müesseselerimiz ve toplumun çekirdeği ailelerimiz bu uğurda istikrarlı, sorumluluğunun bilincinde bir seferberlik halinde hareket etmek durumundadır.

İstikbaline kasteden her türlü saldırıyı bertaraf edebilecek güce sahip olan milletimizin bu mücadelede de aynı hassasiyetle hareket edeceğine eminim.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Canlarını korumak için 'İki yüzlü' yaşıyorlar! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Dünyanın en garip saç modelleri! Gören kahkahayı basıyor

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı