• $13,4814
  • €15,2643
  • 800.654
  • 1945.07
8 Nisan 2018 Pazar

Kansere inat yaşasın hayat

Bir Kanser Haftasını daha geride bıraktık.

1956 yılından itibaren Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Haftası olarak kabul edilmiştir.

Dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon kişiye kanser teşhisi konmakta ve 8,2 milyon kişi kanser nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Benzer durumun devamı halinde 2030 yılında 22 milyon yeni kanser vakası öngörülmektedir.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 verilerine göre ülkemizde yılda 96 bini erkek, 67 bini kadın olmak üzere yaklaşık 163 bin yeni kanser vakası kayıtlara geçmekte ve 5 ölümden 1’inin kanser kaynaklı olduğu bildirilmektedir. Pek çok bilimsel araştırma sonuçları kanser vakalarının %70- 90’ından yaşam koşullarının yani dış faktörlerin sorumlu olduğunu koymaktadır. Bu veriler aynı zamanda yaşam tarzımızda değişiklikler yapabilmemiz halinde kanserin çok daha önlenebilir hale geleceğini göstermektedir.

Tütün kullanımı, alkol, önlenebilir enfeksiyonlar, hareketsiz yaşam, güneşten yeterince faydalanmama, obezite ve sağlıksız beslenme faktörleri kansere neden olan yüzde 70-90’lık kısmın neredeyse tamamını oluşturmaktadır. Tütün kullanımı, tüm dünyada görülen en önemli ve önlenebilir kanser nedenidir. Kanser kaynaklı ölümlerin üçte biri, akciğer kanseri vakalarının ise yaklaşık %90’ı tütün kullanımı ile direkt ilişkilidir. Bu nedenle kanserden korunmanın en önemli yönteminin tütünden uzak durmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sayede sadece tütün kontrolü ile ülkemizde görülen tüm kanser türlerinin yüzde 30-40’ının, akciğer kanserlerinin ise %90’ının önlenmesi mümkündür.

Obezite tütünden sonra en büyük ikinci önlenebilir kanser nedenidir. Obez bireylerde yemek borusu, mide kardia, karaciğer, böbrek, kan, pankreas, kalın bağırsak, safra kesesi, meme, yumurtalık, rahim, troid ve benzeri kanser türlerine yakalanma riski obez olmayan bireylere oranla çok daha yüksektir. Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Ulusal Kanser Enstitüsü’nün birlikte yaptığı araştırmanın sonucuna göre, fiziksel aktivite kolon, göğüs, rahim, akciğer, karaciğer, mide, böbrek, kan, ilik, baş, boyun, rektum ve ilik kanserine yakalanma riskini yüzde 20’lere kadar düşürmektedir. Düzenli egzersiz, kaliteli ve kansersiz yaşamın kapılarını açmada önemli bir etkendir. Alkol kullanımı hücrelerin yapısında değişikliğe neden olarak baş ve boyun, yemek borusu, karaciğer, meme, kolon ve rektum gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini arttırmaktadır. Yine alkolden uzak durarak bu ve benzeri kanserlerden korunmak mümkündür. Düzenli ve sağlıklı beslenmek kanser riskini azaltmanın en önemli faktörlerinden birisidir. Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı tarafından yapılan iki farklı çalışmaya göre, gün içinde yeterli meyve ve sebze tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla yüzde 10 daha az kanser riski taşıdıkları açıklanmıştır. Gün içerisinde yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmenin ağız, yemek borusu, bağırsak, gırtlak, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Yüksek lifli gıdalar, zeytinyağı, fındık, süt, yoğurt, peynir türü yiyecekler tüketerek; işlenmiş et (jambon, pastırma, salam ve sosis vs.) şeker, margarin, tuz, gazlı içecekler vb. ürünlerden uzak durarak kanserden korunabiliriz.

Papillom virüsü, Helicobacter Pylori ile Hepatit B ve C virüslerinin her yıl dünyada 1,9 milyon kişinin karaciğer, rahim ve bağırsak kanserine yakalanmasına neden olduğu bilinmektedir. Halk sağlığı metotları ile virüs kaynaklı kanserlerden korunmak mümkündür. Güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalma cilt kanserlerinin ana nedenidir. Güneşten uzak durmak ise D vitamini eksikliği olarak karşımıza çıkar. Güneşin çok dik geldiği saatlerde direkt temasdan kaçınarak cilt kanserinden korunabiliriz.

Özellikle genetik ve yaşlılık kaynaklı kanserlerden korunmak için düzenli kontrol ve takip çok önemlidir. Görüldüğü üzere kanserden korunmanın en kolay yolu tütün ve alkolden uzak, hareketli ve doğal bir hayat yaşamaktan geçmektedir. Bu vesileyle tüm okurlarıma mutlu, huzurlu, sağlıklı yarınlar diliyorum. Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar