• $31,1398
  • €33,8434
  • 2036.4
  • 9334.13
21 Ekim 2018 Pazar

Hayvanları sevmeyen insanları sevemez!

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında gelecek dönemde ele alınacak yasal düzenlemelerle ilgili bilgi alırken, Hayvan Hakları Yasası’nı sorarak, “Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” talimatı verdiğini hepimiz medyadan takip ettik.

Sayın Cumhurbaşkanımız, hayvanlara işkence yapanlarla ilgili haberleri ve kamuoyunun tepkilerini dile getirerek, “İnsanlıktan nasibini almamış bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle” diyerek tepki göstermiş ve düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını, hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaların da arttırılmasını istemiştir.

Milletimizin vicdanının sesi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza bu tarihi çağrısından dolayı teşekkür ederim. Umarım ki TBMM en kısa zamanda bu çağrının gereğini yerine getirir.

Medeniyetimiz hayvanları Allah’ın biz insanoğluna emaneti olarak kabul etmiş ve bu ulvi hassasiyet doğrultusunda hareket etmiştir. 1821 yılında İngiltere Parlamentosu’na atlara iyi davranılması hakkında sunulan bir yasa tasarısı kahkahalar eşliğinde ‘sıra herhalde yakında eşeklere, kedilere ve köpeklere de gelecek’ denilerek reddedilirken atalarımızın yük hayvanlarının Cuma günleri yük taşımasını yasaklama fermanı yayınlamıştır. Üstelik bu ferman dünyada bilinen ilk hayvan hakları belgesi özelliğini taşımaktadır.

Aynı şekilde Osmanlı’da sokak hayvanlarının beslemesine yönelik oluşan ‘Mancacı’ kültürü muhteşem bir uygulamadır. Dolmabahçe’de kuş, Üsküdar’da kedi, Bursa’da dünyanın ilk hayvan hastanesi olan Göçmen Kuşlar Hastanesi’ni kurarak hayvanların hizmetine sunan bir medeniyetin varisleri olarak hayvan dostlarımıza hakkettikleri sevgiyi, şefkati göstermek, onları korumak asli borcumuzdur.

Unutulmamalıdır ki hayvanlar bize, kendilerine yakıştığı ölçüde, varlıklarının gereği olan saygıyla muamele ediyorlar. Ne incitiyor ne de alaya alıyorlar. Umulur ve beklenir ki biz insanlar da hayvanlara, hak ettikleri gibi bir muamele edelim. Zira her canlı kendine yakışanı yapmalı ve öyle de yaşamalıdır. Bu noktada varolmanın gereği insan ya da hayvan diye bir ayırım yapmak yerine “yaratılanı yaratandan ötürü sevmek” daha evla değil midir?

Bu anlayış ve hissiyatla Sayın Cumhurbaşkanımızın “bir an önce çıkartın” talimatı verdiği esas itibariyle insanlardan gelecek zararlara karşı hayvanları korumaya yönelik etkili yaptırımlar içeren kanun tasarısını yürekten desteklediğimi ifade etmek istiyorum.

Meclis’te bekleyen tasarı yasalaşırsa, sahipli ya da sahipsiz hayvanlara işkence yapan ve öldürenlere 4,5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altındaki hayvanları öldürenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yasalar elbette kararlı ve istikrarlı uygulandığında faydalı olabilmektedir. Umarım ilgili kanun tasarısı kısa sürede TBMM’den geçer ve etkin bir şekilde uygulanır. İdealimiz hayvanların incinmediği, yasa yoluyla korunmak zorunda kalmadığı bir Türkiye ve dünya tesis etmektir.

Nihayetinde bu merhamete ulaştığımızda yeryüzündeki tüm sorunların kendiliğinden çözüldüğüne tanık olacağız. Çünkü insanları sevmenin temelinde hayvanları, bitkileri ve doğayı sevmek vardır. Bunları sevmeyenler insanları da sevemezler.

Ve unutmayalım ki hiçbir hayvan kitle imha silahı üreterek insanların canına kastetmemiştir. Petrol veya altın için toplumları asimile etmemiş, göçe zorlamamış, dahası öldürmemiştir. İnsanoğlunu köleleştirmemiş, rengine, cinsine göre ayrım yaparak kafese koyup alıp satmamış, köle ticareti yapmamıştır. Yani insanın insana yaptığını hiçbir zaman yapmamıştır. Şunu çok iyi biliyoruz ki nükleer silahlar dahil hiçbir kitle imha silahını hayvanlar üretmemiştir. Bunları insanları yok etmek için kullananları hayvanlarla mukayese etmek hayvanlara hakaret ve zulümdür. Bu nedenle yapılacak yasal düzenlemenin de “Hayvanları İnsanlardan Koruma Kanunu” anlayışıyla hazırlanması ve uygulanmasını temenni ediyorum.

İnsanların insan onuruna, hayvanların da yaratışmış olmanın verdiği mukaddeslikle yaşayabildiği bir dünya dileği ile…

MERAK EDİYORUM:

Satışı yasak olan tek sigarayı sattığı için, dahası çocuklara sattığı için son bir yılda ceza alan hiçbir kimse var mı? Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Olay, Hürriyet Mahallesi Aktaş Caddesinde meydana geldi. Kent merkezi istikametine seyir halinde

Hafif ticari aracın refüje çarptığı anlar kamerada

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz