• $31,1318
  • €33,8323
  • 2035.97
  • 9334.13
16 Eylül 2018 Pazar

Dikkat! Okullar yalnız öğrenciler için açılmıyor

2018-2019 eğitim-öğretim yılı heyecanı yarın başlıyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla buluşacak bütün eğitim camiasına sağlıklı, huzurlu ve verimli bir çalışma dönemi diliyorum.

Ülkemizin istikbaline dair attığımız adımlara bir yenisini daha ekleyeceğimiz şu günlerde çocuklarımıza yönelik kurgulanan birtakım tehlikelere de dikkat çekmek istiyorum.

En az veliler kadar okulların açılmasını bekleyen zehir tacirlerinden bahsediyorum!

Bir millet bir orman gibidir

Asırlık çınarları ile kadim,

Taze ve genç fidanları ile kaim!

Ve bu ormanı yok etmek isteyenlerin ilk evvela genç fidanları kesmek istemeleri gayet tabiidir. Zira, asırlık bir ağacı yüzlerce balta darbesi yıkamazken bir fidan bir vuruşun mağlubu olabilir.

Dün Malazgirt’te, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de… milletimizi yok edemeyen düşman ordularının içimize kadar soktuğu insanlık düşmanlarıyla fidanlarımızı hedef almaları bundandır.

İstatistikler uyuşturucu kullanma yaşının ilkokul seviyelerine indiğini ve nesillerimizin ziyan edildiğini göstermektedir.

Bu nedenledir ki, okulların başlaması okul bahçelerinde, parklarda, sokaklarda, kafeteryalarda, oyun salonlarında milletimizin geleceğini hedef alan uyuşturucu tröstleriyle mücadele etmenin de yeni bir başlangıç günüdür.

Aileler olarak, yavrularımızı milletimizin temel taşı olan aile mefhumuna adapte etmenin yollarını aramalı, bizden koparmaya çalışanlara karşı köklerimizi daha da sağlamlaştırmalıyız.

Sevgi ve hoşgörü dili ile genç dimağları işlemeli, onları karanlık kuyulara çekmek isteyenlere meydanı boş bırakmamalıyız.

Okullarımızda uyuşturucu maddelerinin zararları ve uyuşturucu tacirlerinin yöntemleri öğretilmeli ve çocuklarımız bilinçlendirilmelidir. Okul idarecileri okul ve okul çevresinde uyuşturucuya karşı müteyakkız olmalıdır. Okulun içi, çevresi, servisler, servis sürücüleri, kantinler dâhil, tüm birimleri uyuşturucu güvenliği yönünden iyi araştırılmalı ve emniyet birimleriyle yakın iş birliği içerisinde olunmalıdır.

İdarecilerimizin dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise, okul çevrelerinde paket açılarak uyuşturucuya başlatmakta bir yol olan ve kolayca temin edilebilen tek tek satılan sigaradır. Unutmayalım ki en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu uyuşturucuyu çocuklarımızın zihinlerine ve taze bedenlerine karşı düzenlenen terör saldırısı olarak tanımlamaktadır. Sayın Soylu’nun “Namus ve şeref sözü veriyoruz. Terörün belini nasıl kırmışsak, eğer bu uyuşturucu satıcılarının belini kırmazsak namerdiz” tespitini önemsiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Süleyman Soylu’nun uyuşturucu ile mücadele hassasiyetlerini insan hakları, hak-hukuk-adalet güzellemeleriyle eleştirenleri umarım Allah çocuklarıyla imtihan etmez.

Uyuşturucuyla mücadelede yasalarımız yeterlidir. Uygulamada sorunlar vardır. Uyuşturucu kullanımından yakalananlara yasaların katı bir şekilde uygulanmaması caydırma politikalarını işlevsiz hale getiriyor. Söz konusu uygulamalar hem kullanıcılar arasında hem de toplumun diğer kesimlerinde ‘Uyuşturucu kullanmak serbest’ algısı oluşturuyor. Bu algı, kolluk güçlerinin motivasyonunu da olumsuz etkileyebiliyor. Adli birimlerimizin vereceği kararlar uyuşturucu satıcısının kendisini bekleyen kahredici sonu, en baştan bilmesi adına önemlidir.

2014 yılında çıkarılan kanuna ‘Çocuklara uyuşturucu madde satanların alacağı ceza 15 yıldan az olamaz’ ibaresi eklenmiştir. İlgili madde kapsamında 4 yıldan beri kaç kişinin ceza aldığını merak etmekteyim. Çünkü bu uygulama uyuşturucuyla mücadele konusunda kararlılığımızın bir göstergesidir.

Kırtasiye Malzemelerine Dikkat!

Okullarda kullanılan kırtasiye malzemelerinde solvent (uçucu madde) bulunması kanunen yasaktır, suçtur. Anne-baba ve eğitimciler bu konuda daha fazla hassasiyet göstererek dikkatli olmalıdır.

Şefkat ve merhamet hususunda zirve bir şahsiyet: Emine Erdoğan

Dünya mazlumlarına şefkat ve merhamet hususunda zirve bir şahsiyet olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi İnsani Hizmet Takdir Ödülü’nü aldı.

İnsani yardımın nirengi noktası olan ülkemize ve necip milletimize bu büyük gururu yaşatan Saygıdeğer Hanımefendiyi en içten dileklerimle tebrik ederim.

Modern asrımızın en büyük ihtiyacı olan merhamet, sevgi ve şefkat eli olma noktasındaki üstün gayretlerinin, ışık olduğu bu kutsi yolda özellikle ekonomik ve mali yapısı güçlü olan ülkelerin liderleri tarafından örnek alınmasını umuyorum.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p> </p>

İSTANBUL'UN ULAŞIM ÇİLESİ NEDEN?

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz