• $31,1384
  • €33,845
  • 2036.31
  • 9334.13
30 Eylül 2018 Pazar

Antibiyotik direnci: Mikroplarla savaşın galibi kim olacak?

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için geliştirilen, insan, hayvan ve bitkilerin sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Bu ilaçlar, 1927’da Alexander Fleming’in gözlemlediği ve 1940’da Chain ve Florey’in Penicillium Notatum’dan elde ettiği bir maddenin mikroorganizmalar üzerine öldürücü etkisi ile hayatımıza girmiştir. Antimikrobiyal tedavi 1935 yılında Domagk’ın Sulfamidleri tedavide kullanmasıyla gelişme safhasına girmiş ve günümüzde en modern halini almıştır.

Antibiyotikler sağlık sisteminde kullanılmaya başlandıktan sonra milyonlarca insan, hayvan ve bitkinin ölümüne neden olan bakterilere karşı önemli bir başarı elde edilmiştir. Bu başarı uzun bir süre “insanlığın bakteri ve enfeksiyonları yendiği” şeklinde algılanmış, bu algı antibiyotik sektörünü ar-ge ve üretim anlamında olumsuz etkilemiştir.

Antibiyotiklerin kontrolsüz ve aşırı şekilde reçete edilmesi, uygun şekilde imha edilmemesi, doğru kullanılmaması ve yeni antibiyotiklerin yeterince geliştirilememesi sonucu “insanlığın bakteri ve enfeksiyonları yendiği” algısı günümüzde yerini antibiyotiklere direnç gösteren bakterilerin tüm dünyayı tehdit ettiği bir realiteye terk etmiş ve dünyanın pek çok sorununun üstüne birde “Antibiyotik Direnci” sorunu eklenmiştir.

Antibiyotik direnci, bakterilerin veya diğer mikropların bir antibiyotiğin etkilerine direnme kabiliyeti olarak özetlenebilir.

2050 yılına kadar 10 milyon insanın ölüm nedeni olması beklenen antibiyotik direnci, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ tarafından “en büyük ve en acil ele alınması gereken küresel tehlike” olarak tanımlanmaktadır.

Antibiyotiğe milyonlarca lira harcayan Türkiye, antibiyotik kullanımı ve direnç sorunu konusunda maalesef dünyada birinci sıradadır.

Bu sevimsiz birincilik nedeniyle ülkemiz de insan sağlığı, gıda güvenliği ve geleceği büyük bir risk altındadır. Bu nedenle maalesef artık günümüzde antibiyotiklerle savaşır hale geldik.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda ülkemizde akılcı ilaç kullanımı yönünde davranış değişikliği oluşturma hedefiyle “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu plan kapsamında antibiyotiklerin akılcı kullanımının sağlanması öncelikli faaliyet alanı olarak belirlenmiş ve bu konudaki çalışmalara ağırlık verilmiştir. Uygunsuz antibiyotik kullanımının ve buna bağlı olarak antibiyotik direncinin azaltılması ve gelecek nesillerde antibiyotiklerin etkinliğinin sürdürülebilmesi için en önemli önlem antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır.

Doğru, düzenli ve düzeyli bir antibiyotik kullanımı, tedaviye olumlu katkıda bulunduğu gibi, bireylerin ve dolayısıyla da toplumun sağlık seviyesini de yükseltecektir. Bu sayede antibiyotiklere ödenen milli servetin boşa harcanmasının da önüne geçilmiş olur. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyulan her alanda büyük ve güçlü bir Türkiye ideali ancak sağlıklı bireyler ve güçlü bir milli ekonomi ile mümkündür.

Sonuç olarak antibiyotikler de tıpkı diğer ilaçlar gibi doktor tavsiyesi ile bilinçli bir şekilde, gerektiği kadar kullanıldığında etkili ve faydalı olur. Bu gerçekten hareketle doktorlarımız gereksiz antibiyotik reçete etmemeli, hastalar antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı olmamalı, dost tavsiyesi ile antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotik kullanımının faydaları sakıncaları ile birlikte topluma anlatılmalı ve toplum bilinçli antibiyotik kullanımı konusunda duyarlı olmalıdır. İçinde bulunduğumuz mevsim geçişi süreci ile vücut direncimizi korumak ve hastalıklardan korunmak adına sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, tütün ve tütün ürünlerinden uzak bir hayat tercihi antibiyotiklere olan ihtiyacımızı daha da azaltacaktır. Zira sağlıklı olmayı istemek, sağlığın ilk şartıdır.

MERAK EDİYORUM:

Filistin’de İsrail tarafından kaç çocuğun öldürüldüğünü UNİCEF biliyor mu? Bilmiyorsa merak ediyor mu?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Marmara Denizi'nde, Bursa'nın Karacabey ilçesi açıklarında İmralı Adası'nın güneybatısında su ala

Batan geminin mürettebatı 12 gündür aranıyor

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz