• $16,668
  • €17,6027
  • 977.055
  • 2527.45
14 Haziran 2012 Perşembe

Toplum, birey, beden selülit vesaire

Şu manasız kürtaj lafı, bir yığın şey hakkında düşünmeye vesile olabilirdi hiç değilse. Ama olmadı. Yine korunaklı mevzilerden, kadının bireyliği filan gibi bir yığın bomba yağdırıldı alana. Özgürlükler, haklar uçuştu havada.
Nedir bu birey denen şey? Toplum denen şeyle neden ve nasıl çelişiyor? Toplum olmadan birey denen nebat yetişebiliyor mu? Biz bu soruların cevaplarını aslında çok uzun süredir biliyoruz. Yani biliyor olmamız gerekiyordu ama...
Ortaçağda, Avrupa'nın derin fikirli entelektüelleri, bir yığın farklı lisan konuşuluyor olmasından müştekiydiler. Asıl lisanı, lisanların özünü (yani kendi hesaplarınca, bozulmamış İlahi İbraniceyi) bulmaya karar verdiler. Yeni doğmuş çocukları toplumdan izole edip, kimseye temas ettirmeden büyüttüler. Umuyorlardı ki, çocuklar bozulmuş lisanı etraftan duymadan büyürlerse, konuşma çağına geldiklerinde, lisanların özüyle konuşacaklar.
Öyle olmadı. Ne olduğunu tahmin edebilmişsinizdir umarım. Çocuklar hiçbir lisan konuşamadılar. Çünkü lisanların özü, öz bir lisan filan yok. Çünkü zaten, hiçbir şeyin özü yok. Ama bu ayrı mevzu.
Mevzuumuza dönersek, düaliteler olmadan hiçbir şeyi kavrayamayanlara anlatmak zor ama toplum ve birey arasında bir karşıtlık, bir çelişi yok. Sizi siz yapan ne varsa hepsini, mesela lisanınızı toplumsal bir varlık olmanıza borçlusunuz. Bireyseniz, toplum sayesinde bireysiniz. Toplumcuysanız, bir birey olabildiğinizden...
***
Daha ilkokul dördüncü sınıfta öğrendim ben, kadınlarla ittifak yapan asla kaybetmez. Hayatım boyunca da bir yığın kadınla ittifak yaptım, bir yığın farklı alanda ve işte. Hayatımda kadınlar, hep erkeklerden daha çok yer tuttu. Şu gazete köşelerinde, romanlarda filan anlatılan, itilmiş kakılmış kadınlara hiç denk gelmedim.
Yenilen erkek, yenilgisini erkek olmasıyla açıklayamaz. Ama yenilen kadın, kadın olmasıyla açıklayabilir. Erkek ve kadın arasındaki çok katmanlı asimetrinin bir katmanı da bu. Ve dibine kadar toplumsal olan, yani toplum tarafından üretilmiş olan bu asimetri de kadına muazzam bir konfor sağlıyor.
Sağlasın, kadınlara helal olsun. İtirazım yok.
Kürtaja yasak getirilmesine de şiddetle karşıyım ayrıca. Ama kürtaj yasağına karşı olmaktan yola çıkıp kadının bedeni üzerindeki hakkı durağına nasıl ulaşıldığını anlıyor değilim. Gülben Ergen bir sabah kalksa ve bacaklarından birini kestirmeye kalksa, 'kendi bedenidir' diyecek misiniz? Çok ısrar etse ve bir hekim arkadaşı onu kıramayıp operasyonu yapsa, devlet, yani toplum o operasyonu yapan hekimin yakasına yapışmayacak mı? Yapışmasın mı?
***
Misal olarak Gülben Ergen'i kasten seçtiğimi herhalde tahmin etmişsinizdir. Hanımefendi, selülitleri fotoğraflanınca kükremiş: 'Kadının teninin acımasızca malzeme yapılması kadına şiddettir.' Aha, her şeyi manasız düzlemlerde tartışınca nerelere geldiğimiz görülüyor. Bedenini (elbette selülitsizken) et borsasına kote ettirip, teninin boy boy sergilenmesi sayesinde bir hayat inşa etmiş olan kadın başka biri sanki.
Türkiye'de milyonlarca selülitli kadın var. Hiçbirinin fotoğrafları gazetelere düşmüyor. Çünkü selülitsiz halleri de düşmemişti. Gülben Ergen, şimdi boy boy sergilenmesini şiddet olarak değerlendirdiği teninin boy boy sergilenmesine zamanında itiraz etseydi, o sözünü ettiği okulları filan nereden kazandığı parayla inşa ettirecekti?
'Göbekli bir adama yer vermez basınımız' buyurmuşlar. Adam kazandığını göbeksizliği sayesinde kazanmıyor ki. Adamın sermayesi göbeksizliği değil işbilirliği mesela. Ve işlerini batırırsa, pekala, manşetlere bile çıkabiliyor. İşleri yolunda giderken ekonomi sayfalarında sayfalarca yer buluyor. Övgü alıyor. Kötü bir bilanço açıklayınca da haber oluyor. Yerden yere vuruluyor. Bunu şiddet olarak niteleyebilir mi?
Veya...
'Ama kadınlara şöyle farklı davranılıyor' filan diyerek, topu erkek-kadın karşıtlığı alanına atıp kendi başarısızlığına kılıf bulmaya kalksa ne dersiniz?

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı