• $7,3615
  • €8,9022
  • 410.547
  • 1528.82
03 Ocak 2012 Salı

PKK TSK'ya ne vakit eşitlendi?

Cemalettin Taşçı
Cemalettin Taşçı
YAZARIN SAYFASI

Uludere'de otuz beş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devletin silahlı kuvvetleri tarafından öldürüldü. Meselenin teferruatını biliyorsunuz. İşyerinizde, kahvelerde tartışmışsınızdır muhtemelen. Eğer sosyal medya memleketin haletiruhiyesini iyi kötü yansıtıyor ise, görünen o ki, tartışırken üç pozisyondan birinden konuşmuşsunuzdur.
Belki devlete sövmüşsünüzdür. Öyle ya, örgüt üyesi olmayan sivillerin böyle sorgusuz sualsiz öldürülmesi, devletin bölgede yaptığı diğer işlerdeki mantığını da ele veriyor. Devlet sadece PKK'yla savaşmıyor, bütün Kürtleri hedef almış. Hep böyleydi ama anlatamıyordunuz. Uludere'de devlet suçüstü yakalandı. Zaten bölgede doğru dürüst yatırım yapılmadığı için herkes aç, herkes işsiz. Masum bir kaçakçılıktan başka seçenekleri yok üç kuruş kazanabilmek için. Devlet Kürtlere hasım olmasaydı, orada da insanlar iş sahibi olabilecekti, bütün bunlar yaşanmayacaktı. Filan...
Veya tam karşıda yer almış da olabilirsiniz. Ne yani, PKK daha önce kaçakçı kılığında sınırı aşıp onca askeri öldürmedi mi? Askerin bile dolaşamadığı yerlerde sınırı geçebiliyor olduklarına göre, bu kaçakçılar zaten PKK'yla içli dışlı değil mi? Askere yolladığımız gencecik, masum çocuklarımızın tehdit altında olduğu ihtimali varsa, TSK gereğini yapmasın mı? Yani elbette olup biten üzücü ama devlet düşmanlığını Kaymakamı linç etmeye vardıranlar bunları hak etmiyor mu? Üstelik kaçakçılık ne vakittir meşru bir kazanç kapısı oldu? Filan...
***
Devlete sövenlerin devlete ve TSK'ya zarar vermesi, PKK'ya faydalı olması müşkül. Ama aklınca devleti müdafaa edenlerin PKK'ya müthiş hizmetleri dokunduğunu emniyetle söyleyebilirim.
Çünkü öyle bir edayla konuşuyorlar ki, sanırsınız TSK'ya, hatta devlete eşit bir PKK var. PKK, kendilerine herhalde fena halde müteşekkirdir. Herhalde PKK'nın hiçbir fiili, hiçbir çabası, kendisine bu kadar hizmet etmiş değildir. Kendinizi PKK'nın yerine koyun, kamuoyunun algısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve onun silahlı kuvvetlerine eşdeğer bir statü elde etmek için neler vermezdiniz?
Kamuoyu algısında PKK'nın devlete eşitlenmesi hangi ara vuku buldu, kaçırmışım. Bu eşitlenme sürecinde, aklınca devleti müdafaa etme gayretkeşliği içinde PKK'yı devletin hizasına çıkaranların argümanları herhalde müessir olmuştur. Ama devletin kendisini küçültüp PKK'nın hizasına indirmesinin, bir terör örgütü gibi davranmasının payı çok daha büyük olmalı.
***
Devlete sövme fırsatını tepmeyenlerin ve akıllarınca devleti müdafaa edenlerin dışında bir üçüncü pozisyon daha var sosyal medyada. Sesleri diğerlerine göre pek cılız, çünkü anlaşılan daha seyrekler. Ayrıca, besbelli, hayatını kaybedenler için fena halde üzülmüşler. Fırsattan istifade birilerinin canını yakmaya çalışmak yerine, daha makul bir ülkede yaşama taleplerini dile getirmeye çalışıyorlar. Memleketin mevcut halleri hesaba katılırsa, ne kadar beyhude bir gayret.
Ancak seslerinin cılızlığı sadece tenhalıklarından, üzüntülerinden ve saireden kaynaklanmıyor. Çok haklı ama bu toz duman içinde çok da naif görünen bir zeminden konuşuyorlar. PKK'nın sorgusuzca adam öldürebileceğini, ama devletin aynı şekilde davranamayacağını söylüyorlar. Besbelli sesleri, yıllardır aynı şeyleri söyleye söyleye aşınmış. Sözleri aşınmış.
Sordukları sorular basit: Diyelim sınırda hareket edenler PKK'lıydılar. Yani devletin havadan bombalayarak öldürdüğü insanlar terörist olsaydı, hal mazur mu karşılanacaktı? Devletin mesuliyeti, onları tutuklayıp yargılamak değil midir? Ne oluyoruz? Biz devletin yanında yer alıyorsak, PKK gibi davranmadığı için, bu şartla alıyor değil miyiz? Devletin bize karşı da bir mesuliyeti yok mu? Devlet olma, devlet gibi davranma mesuliyeti yok mu? Devletin saygıdeğer algısını muhafaza etme mesuliyeti yok mu?
***
Siz savaşın daha, PKK asıl kazanılması gereken savaşı çoktan kazanmış.

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik