• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
20 Eylül 2011 Salı

Mektepler açıldı

Cemalettin Taşçı
Cemalettin Taşçı
YAZARIN SAYFASI

Müjdeler olsun sevgili veliler. Artık bütün gün aklınız evde kalmayacak. Çocuğunuza bakacak güvenilir birini aramaktan kurtuldunuz. Gün boyu canı sıkılmış olan çocuğunuzu akşamları oyalamak zorunda kalmaklar da bitti. 'Ödevin yok mu senin? Yoksa da biraz çalış, bugün öğrendiklerini bugün tekrarlarsan pekişir' filan diye başınızdan savabileceksiniz onları. Hem başınızdan savacaksınız hem de başınızdan savmışsınız gibi olmayacak, ne güzel.
***
Maarif sistemimizde kısa bir dönem ders geçme sistemi uygulandı. Okulu yapısal olarak değişime zorlayabilecek, benim bildiğim yegane reform teşebbüsü oydu. Eğitimin, eğitim verenin tasavvuruna göre değil de eğitim görenin ilgi ve becerilerine göre düzenlenebileceği vaadini taşıyordu.
Kısa sürdü. Enine boyuna tartışılmadan uygulamaya konmasında da, apar topar kaldırılmasında da devletin kastını aramak nafile. Devlet abandone olmuştu. Ne uygulamaya geçerken ne de uygulamadan vazgeçerken devletin refleksleri filan devreye girdi. Uygulama, şehirli orta sınıfa mensup velilerin baskılarıyla kaldırıldı.
Veliler çocuklarının daha iyi eğitim görmesi için filan bayrak açmış değillerdi. Aksine, daha iyi bir eğitim ihtimalini, çocuklarının emniyette olduğu bilgisine kurban etmişlerdi. Çünkü okul hanidir, ebeveynlerin işle, alışverişle, sosyal faaliyetlerle meşgul olmak istedikleri saatlerde çocuklarını emanet ettikleri güvenilir bir bakım kurumundan ibaret.
Eskiden okulun birçok fonksiyonu vardı. En azından farklı kesimlerin okuldan farklı beklentileri vardı. Okulu finanse eden devletler, ahalinin çocuklarından vatandaş yapmak üzere endoktrinasyon üretiyordu. Eğitim görenler okul vasıtasıyla sosyalleşiyordu. Onların masraflarını karşılayan ebeveynler ise (ki Türkiye'de aile bütçeleri içinde dudak uçuklatıcı oranlara ulaşabiliyordu bu masraflar) çocuklarının istikbalin dünyasında saygıdeğer bir yere sahip olmak için gereken bilgi ve becerilerle donatılmasını bekliyordu okuldan. İlaveten, toplumun bir toplum olarak istikbalde yer almasını sağlayacak yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak da okulun görevleri arasındaydı. Sonra toplumlar bir eksaptasyon sürecinden geçti. Okul, sadece ebeveynlerinin meşgul olduğu saatlerde çocukların kapatıldığı bir yer halini aldı. Elbette okulun bir sonraki safhasına kimlerin geçeceğini tespit etmek gibi bir fonksiyonu daha var ki, ayrıca hesaba katılması manasız.
***
Eksaptasyon, bir evrim teorisi terimi. Belirli bir fonksiyonu olan bir organın veya özelliğin, bambaşka bir fonksiyon üstlenmesi sürecini adlandırmak için kullanılıyor. Hep verilen en meşhur örneği, kuşların kanatları. Kanatlar başlangıçta vücudun ısı regülasyonu fonksiyonunu üstlenmişken, zamanla, uçmak gibi bir şeyi mümkün kılmışlar. En sık kullanılan kanat misali, okul bahse konu olunca, ziyadesiyle uygun. Çünkü okulun mevcut hali sayesinde modern toplumlar da uçtu uçacak...
Neyse... Bunlar beyhude işler. Yeri geldiğinde 'Bana bir harf öğretenin kölesi olurum' filan diyerek eğitimi kutsallaştırsak. Her fırsatta, 'Her şeyin başı eğitim' deyip eğitimden beklentimizin büyüklüğünü ifade etsek. Her siyasi iktidarı eğitime müdahale ettiği için eleştirmeye devam etsek. Milli Eğitim'in bütçesindeki artış ile -artık meşrebimize göre- mesela diyanet veya savunma bütçesindeki artışı mukayese edip, derin tahliller yapıp dursak. Yetmez mi?
Yetiyor besbelli. Eskiden okullar açılırken çocuklar sevinirdi. Şimdi veliler dört gözle bekliyor okulların açılmasını. Ama sanki böyle bir değişim yaşanmamış, biz değişmemişiz, şartlar değişmemiş gibi, eski sakızları çiğnemek yetiyor.
Müjde, nihayet mektepler açıldı. Artık gözümüz arkada kalmayacak. Çocuğumuz güvenilir bir yerde, bir çatı altında, akranlarıyla birlikte olacak. Başlarında da öğretmenlerinin olduğunu bileceğiz. Emniyetteler ya, ne yapıyor olduklarının, günü nasıl değerlendiriyor olduklarının ne ehemmiyeti var?

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de aslan yavrusu bulundu

İran, Hint Okyanusu'ndaki temsili hedeflere uzun menzilli balistik füzeler fırlattı