• $7,4102
  • €8,9919
  • 445.644
  • 1569.35
24 Mayıs 2011 Salı

Kamber

Cemalettin Taşçı
Cemalettin Taşçı
YAZARIN SAYFASI

Meydanlarda Demirel'in ne işi var; Erdoğan, Demirel'i gündemde tutmakla ne murat ediyor, anlamış değilim.
Evet, Demirel'in ahali nezdinde zerre kadar kredisi yok. Evet, davetlileri ihtimamla seçilmiş düğünler dışında, herhangi bir kalabalığın arasına girme şansı yok hanidir. Ama bu haliyle bile, Erdoğan'a birkaç numara büyük gelir. Üstelik oturduğu yerden... Meydanlara bile çıkmadan...
'Demek ki kambersiz düğün olmuyormuş' demiş ya, bence Erdoğan işareti değerlendirmeli. Bence kambere davetiye çıkarmanın manası yok. Eğer Erdoğan 2002 ve 2007'de aldığı neticelerden gaza gelip, kendisini sahiden de Demirel'in hizasında görüyorsa, fena halde yanılıyor. Demirel'i sevmeyebilirsiniz. Ama sıkletini hafife almak kimseye fayda sağlamaz.
***
Demirel sahnede Berlusconi, Sarkozy, Merkel filan gibilerine eşlik etmedi. Brandt, Kohl, Mitterand filan gibilerle oynadı. Nostaljiden hazzetmem. 'Eskiden ne ağır adamlar vardı' filan diyor değilim. Eğer bir Soytarılar Çağında yaşıyorsak, eğer dünya Soytarılık Burcuna girmişse, vardır elbet bir sebebi diye düşünürüm. Sonra da bu sebebin ne olabileceğini anlamaya çalışırım.
İyi yanından bakmak lazım meseleye. Kohl'lerin, Mitterand'ların filan dünyası da matah bir dünya değildi. Belki de hafifletmek gerekiyordu dünyayı. Belki de lüzumundan fazla yük yüklenmişti. Ne bileyim.
Hal buysa, Demirel'i de akranlarıyla birlikte, köşesinde unutmak gerekiyor. Unutturmamak isteyenler, faturasını ağır öder. Ahali hanidir beğenmediği Demirel ile Erdoğan'ı mukayese etmeye başlarsa, Erdoğan'ın bundan karlı çıkması hiç kolay olmaz yani.
***
Kaldı ki, köşesine çekilmiş seksen küsur yaşındaki adama vurup durmak da delikanlılık değil. Mahallenin emekli ihtiyarına sataşmak kabadayılığın raconuna sığmaz. Mahalleli huysuz ihtiyarı sevmeyebilir. Emekli olmadan önce, burnunu hiç sokmaması gereken şeylere karışıp, mahalleye polis çağırmasını affetmemiştir. Ama durduk yerde ona laf atıp duranı da hiç sevmez.
Eğer ahalinin hafızasında 28 Şubat'ı yeniden canlandırmaya çalışıyorsanız, bence o da nafile. 28 Şubat'tan iki post çıkardınız, yetmez mi? Biraz da dişe dokunur bir şeyler yapsaydınız, dokuz yılda bir başka kuzu daha yetiştirseydiniz mesela...
***
Erdoğan'ın Demirel'i kendi arzusu hilafına mindere çekip durmakla kazanacağı bir şey yoktu ama... Anlaşıldığı kadarıyla CHP ve MHP, bunca çaba boşa gitmesin dediler. Isparta'da DP ve BBP ile birlikte Demirel mitingine katılacaklarmış.
Adam deyip duruyor, 'bir ben varım bir de ötekiler' diye. 'Hepsi aynı topun kumaşı' diye. İnanmayan varsa tereddüdü kalmasın diye midir, hepinizin bir araya gelip Demirel'i müdafaa etmeye kalkması? Sizin iletişim, marka filan gibi konularda en beylik müfredatı bilen bir yakınınız da mı yok? Hadi derslere devam etmediniz öğrenemediniz, 58-42'den de mi ders alamıyorsunuz? Hepiniz bir araya gelmeye kalkarsanız, bundan sadece AKP karlı çıkar.

<p>Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel  Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in IrakR

Sincar'daki PKK Varlığı Nasıl Son Bulacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar