• $9,2405
  • €10,7965
  • 529.608
  • 1432.8
6 Mart 2012 Salı

Evrimi savunmasanız

İnternette dolanan bir videoda, bazı kıymetli şahsiyetler evrimi savunuyorlar. 'Yani neyi savunuyorlar' diye sorarsanız, fazlaca bir fikrim yok. Yerçekimini savunmak gibi bir şey mesela... Veya kıştan sonra baharın gelmesini savunmak gibi... Pazar günü de Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 'Neden Saldırıyorlar Nasıl Savunacağız' paneli düzenlenmiş. İstanbul'da olsaydım kaçırmazdım. Ne komiklikler yaşanmıştır kim bilir.
Evrimi değil de evrim teorisini savunuyor olabilirler diyeceğim. O da zor. Çünkü evrim teorisinden nasiplerinin olmadığı anlaşılıyor. Teoriden, 'dini olsa olsa evrim döver' diyebilecek kadar ancak haberdar görünüyorlar. Zaten daha çok haberdar olsalar, savunmak gibi bir fiil akıllarına bile gelmezdi.
Çünkü teori, tarihte benzerine rastlanmamış bir tam saha baskıyla, eşsiz bir hücum oyunu oynuyor. Topu biyolojik türlerin tarihi bölgesinden ileri hatlara taşıyalı çok oldu. Sosyoloji, antropoloji filan gibi alanları değiştirerek, insanlığın tarihini açıklamak konusunda vazgeçilmez hale geleli de... Hanidir maddenin, yani kainatın tarihini açıklamakta istihdam ediliyor. Naisbitt'in otuz yıl kadar önceki kehaneti gerçekleşti, biyoloji fiziğin terimleriyle değil, fizik biyolojinin -özellikle de evrimin- terimleriyle yorumlanıyor.
Memlekette de hal çok farklı değil. Muadillerine dünyanın her yerinde rastlanan birkaç takıntılı meczubun dışında, evrim teorisini mesele haline getiren kimse görünmüyor ortada. Eğer evrim teorisi ahalinin dinine taarruzun bir aracı haline getirilmezse, kimsenin umurunda olacağı da yok.
***
'Hal buyken, bu atraksiyonlardan amaç ne olabilir' diye düşünüyor insan. Eğer dişe dokunur bir amaçları varsa, ne bileyim evrim teorisi hakkında farkındalık yaratmak veya insanları bilimsel düşünceye özendirmek filan gibi... Videodan hiç belli değil.
Videoda abuk sabuk laflar edenleri eleştirmek de hakkaniyetli olmaz. Ne de olsa, orada boy göstermelerinin yegane sebebi, bazı dizilerde rol aldıkları için tanınıyor olmaları. Evrimden filan anlamayabilirler. Ciddi bir amacı olan bir video nasıl hazırlanır, onu da bilmeyebilirler. Kendilerince, toplumdan aldıklarını topluma vermek filan gibi ulvi işler yapıyor olduklarını düşünüyorlardır. Ama videoyu hazırlayanların böyle bir mazereti yok.
Videonun ne işe yarayabileceği konusunda, gücüm yettiğince kafa yordum. Üst üste muharebeler kaybetmiş, morali çökmüş, ricat etmeye başlamış bir ordunun kalıntılarını toparlama gayretinden başka bir ihtimal bulamadım. 'Onlar kazanmış görünüyor ama umursamayın, biz haklıyız' demeye çalışıyorlar galiba. 'Biz haklıyız, çünkü biz bilimin yanındayız. Yanındayız ne kelime, onu savunuyoruz.'
Yerli yersiz müracaat edilen savunmak fiili, aslında videoyu hazırlayanların ruh durumunu deşifre ediyor. Fazla söze lüzum yok.
***
Memleket sathında hanidir sürdürülen kutsal savaşın taraflarından biri, işlediği her günahtan, yaptığı her hırsızlıktan, sergilediği her basiretsizlikten sonra İslam kalkanının arkasına sığınıp duruyor. Karşısındakiler de Cumhuriyeti kendi vasıfsızlıklarına kalkan ediyorlardı. Galiba Cumhuriyet kalkanı artık iş görmüyor ki, daha evrensel bir kalkan aranıyor. Yoksa, dediğim gibi, ne bilime ve ne de evrim teorisine öyle ekstra bir taarruz filan yok.
Şimdilerde evrim teorisinin etrafında ekstra bir hararet olmaması, olmayacağı manasına da gelmiyor elbette. Kutsal savaş dediğiniz şeyden nemalanan iki taraf var. Birisi 'artık Cumhuriyet mevziinde bu savaşı sürdüremeyeceğim, bilim mevziine çekiliyorum' diyorsa, diğeri de kayıtsız kalmayacaktır muhtemelen. Erdoğan topa girer mi girer. Milli Eğitim cephesinden de birkaç salvo gerçekleştirildi mi, tadından yenmez artık. Durduk yerde, nur topu gibi bir krizimiz daha olur. Uğraşır dururuz. İşimiz ne?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor