• $7,358
  • €8,9376
  • 438.947
  • 1541.15
08 Eylül 2011 Perşembe

CIA

Cemalettin Taşçı
Cemalettin Taşçı
YAZARIN SAYFASI

Bilim adamları Tanrının huzuruna çıkmış, 'artık insan bile yapabiliyoruz, sana ihtiyaç kalmadı' diye efelenmişler. Tanrı gülümseyerek 'bir göreyim' demiş. Bilim adamlarının biri, kendisinden emin bir biçimde eğilmiş, bir avuç toprak almak üzereyken Tanrı seslenmiş: 'Kendi toprağınızdan, kendi toprağınızdan...'
Bizim okumuş çocuklara kalırsa, yeryüzündeki her şeyi CIA tasarlayıp yapıyor. Üstelik hepsini de kendi toprağından. Sıfırdan bir Saddam yapıyor mesela, Irak'ın şartlarının hiç ehemmiyeti yok. Kuzey Afrika'ya sıra sıra diktatörler diziyor mesela, Tunus'un, Libya'nın, Mısır'ın tarihlerinin hiç rolü yok olup bitenlerde...
Sonra birden, artık hangi sebepleyse, CIA'de birilerinin aklına esiyor, kendi eserleri olan diktatörleri birer birer deviriyorlar. Kaddafi, Mübarek, Esad CIA mağduru oluveriyorlar.  Nasıl kanınız ısınmaz, zavallı diktatör eskilerine...
***
Evet, diktatörlerin imalatında da CIA'in parmağı var, demokrasi taklidi rejimlerin imalatında da. Ama CIA hiçbir şeyi kendi toprağından yapmıyor. Çünkü kendi toprağı yok. Sadece CIA'in değil, kimsenin kendi toprağı, kendi malzemesi yok. Tarihi toplumlar yapar. Dönüşüp durarak yapar. CIA, dönüşüp duran, böylelikle tarihi yapan malzemeye rötuş yapıyor sadece. Şekilleniyor olanın, olabildiği ölçüde ABD'nin menfaatlerine uygun şekillenmesini sağlamaya çalışıyor.
Yani (1) CIA öyle kadir-i mutlak bir aktör değil.
CIA, evet, müdahale ediyor. Diyelim, Türkiye'de Kürtlerin öfkesinin biriktiğini keşfediyor. Bu öfkeyi ABD menfaatleri doğrultusunda kullanmak, mesela Türkiye'yi kontrol etmek için, uygun görünen bir kanala yönlendirmeye gayret ediyor. Ama aynı akıllarla İran'da Azerileri kullanmaya da kalkıyor. Masraf hanesi kabarık ama hasılat sıfır. Bu tür fiyaskolardan haberimiz bile olmuyor.
Yani (2) CIA öyle çok akıllı, tuttuğunu koparan bir teşkilat değil.
CIA, evet, bazı müdahalelerinde başarılı oluyor, netice alıyor. Ama sadece onun muradı neyse onun gerçekleşmesiyle kalmıyor işler. Diyelim İran'da Musaddık'ı devirmeyi başarıyor CIA. Şah İran'a dönüyor, CIA muradına eriyor. Ama İran'da, CIA'in hiç istemeyeceği bir yığın dinamik de, bu operasyon yüzünden ivme kazanıyor. Çoğu CIA operasyonu neticesinde, ABD'nin orta vadedeki kaybı, kısa vadedeki kazancını misliyle aşıyor.
Yani (3) CIA kazara golü atınca maç bitmiyor, aksine, hasımlarının hırsı ve kararlılığı pekişiyor.
***
Siz Mübarek'in bunca yıl içinde, Kaddafi'den alışık olduğunuz soytarılıklardan birini yaptığına şahit oldunuz mu? İkisi de diktatördü. Ama Mısır başka. Mısır'ın hamurunda binlerce yılın tecrübesi ve geleneği var. Arkasında bir değil bin CIA olsa, Kaddafi gibi bir adamı Mısır'ın başında bir hafta bile tutamazdı. Lafa gelince 'tarihi toplumlar yapar' demeyi kimseye bırakmayan bizim okumuş çocuklar, Tahrir Meydanı'na bakınca Mısır ile Libya arasındaki farkı görmüyor, sadece CIA'yi görüyorlar.
Tahrir Meydanında CIA var mıydı? Şüphesiz vardı. Ama yalnız değildi. Hani bizimkilerin CIA'in mevcudiyetinden nasıl müteessir olduğunu görünce, içi acıyor insanın. CIA hiç değilse şu aralar bölgede dolaşmasa... Lakin CIA'de çalışanlar da maaşlarını böyle hak ediyorlar işte, ne yaparsınız.
CIA var. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da tansiyon yükselmişse, desteklediği diktatörler artık iş göremez hale gelmişse, elbette oluşacak yeni düzenin ABD menfaatlerine uygun biçimde şekillenmesini sağlamaya çalışacak. Ondan şikayet edip durmakla, onu kadir-i mutlak bir örgüt olarak göstermekle, meydanı CIA için boşaltmaktan gayrı bir iş yapmış olmuyorsunuz.
Eğer CIA'yi ortadan kaldırabileceksiniz, bu işi başarmak konusunda işe yarama ihtimali olan bir projeniz varsa, neferiniz olurum. Bu ihtimalin sıfırdan azıcık büyük olması bile kafi. Ama eğer böyle bir ihtimal yoksa şu CIA sakızını artık tükürün kardeşim. Kimseye faydası yok her olup biteni CIA'yle açıklayıp durmanın... Pardon birine var, bir tek CIA'ye faydası var.
Yoksa siz CIA için mi çalışıyorsunuz?

<p>Taceddin Kutay Kafa Konforu'nda bu hafta, hayatın tekliflerine karşı aldığımız pozisyonu nasıl ta

'Refik'in kadar kıymetlisin hayatta...'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı