• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
7 Haziran 2012 Perşembe

Ay ne kadar fırlamayım!

Ertuğrul Özkök, nehir kenarında bir filozof olmaktan hangi ara caydı, bilemiyorum. Şimdilerde her fırsatta -fırsat yoksa yaratarak- sokak çocuğu rolü yapıyor gibi görünüyor. Veya bana hep 'ay ben çok fırlamayım' yazıları denk geliyor.
Nehir kenarında bir filozof olmaktan cayması şaşırtıcı değil. Ertuğrul Özkök'e en yakış(tırıla)mayacak hallerden bir haldi o. Lakin put kırıcı fırlama bir sokak çocuğu elbisesini layıkıyla taşıyabileceğini de hiç zannetmiyorum.
Ama asıl mesele Özkök'ün kendisi hakkında ısrarla tekrarladığı sıfatların ona ne kadar yakıştığıyla sınırlı değil. İnsanın kendisi hakkında 'bak ben nehir kenarında bir filozofum' veya 'ben muhalif bir fırlamayım, beni ona göre okuyun' deyip durmasının bir manası yok. Özkök'ün memleketin başına musallat ettiklerinden biri de mesela, ikide bir kendisinin ne kadar komik olduğunu söyleyip duruyordu. Hala aynı şeyi yapıyor mu bilmiyorum ama yazılarındaki yegane komik unsur, kendisinin mizah yazarı olduğu iddiasıydı.
Kimse 'ben kahramanım' dediği için kahraman olmaz. Ona 'sen kahramansın' dedikleri için kahraman olur. Özkök bunu bilmez mi? Bilmiyor galiba. Veya biliyorduysa da, uzun süren kudretli dönemlerde yaşadıkları yüzünden unutmuş.
Hürriyet'in başında olup, istediğin kişiye istediğin sıfatı yapıştırabilmek başka şey. Bir defa bu işi kendin için değil, başkaları için yapıyorsun. İkincisi, sadece bir köşede oynamıyorsun oyunu. Gerektiğinde manşetler yardıma koşuyor. Hatta genellikle yolu manşetler açıyor, sonra sen köşende, manşetlerden yapıştırılmış sıfatı tekrarlayarak ince ayar yapıyorsun.
***
Mesele beni neden alakadar ediyor? İzah etmeye çalışayım.
Bir ülke düşünün ki, önemli mevkilerinde, o mevkileri dolduracak, o mevkilerin hakkını verecek insanlar oturmuş ve oturuyor olsun. Öyle bir ülkede mi, yoksa manasız insanların o mevkileri hasbelkader işgal ettiği düşünülen bir ülkede mi yaşamak isterdiniz?
Ertuğrul Özkök, Türkiye'nin önemli bir koltuğunda oturdu yıllarca. O koltuğun, o oturmadan önce de önemli olduğunun altını çizelim bir defa. Ama hakkını da teslim edelim. Oturduğu koltuğun önemini artırdı.
Biz Özkök'ün fikir ve tercihlerine katılmayabiliriz. Yine de, uzun süre oturmuş olduğu koltuğun hakkını veren vasıflarla donatılmış bir adam olduğuna inanabilmeyi isteriz. Aslında öyle olup olmadığı tali mevzu. Özkök aslında dindar bir adam olabilir. Veya kadın düşmanı olabilir mesela. Aslında ne olduğunun ehemmiyeti yok. Paradoksal olacak ama aslolan aslında nasıl bir adam olduğu değil, nasıl algılandığı.
***
Toplumlar kendi insanlarını kayırır, onlara iltimas geçer. Kendi insanlarının olumlu vasıflarını abartır. Onlara olmayacak vasıflar vehmeder. Mütemadiyen saldırıya uğradığını düşündüğü anlaşılan Özkök de istisna değil. Çünkü Özkök'ün vasıflı bir insan olduğuna, gücünün yegane kaynağının oturmuş olduğu koltuk olmadığına inanmamız, hepimize iyi gelir. Hepimizin kendisini iyi hissetmesine yardımcı olur. Zannediyorum Özkök'e de iyi gelir.
Biz Fikret Orman'ın Barcelona başkanından daha vasıflı, oturduğu koltuğu hak etmiş, o koltuğun hakkını veren bir adam olduğuna inanmaya hazırız mesela. Fenerlisi, Galatasaraylısı için bile böyle bu. Orman'ın enkaz devraldığını biliyoruz. Kendisinden mucize beklemiyoruz. Ama oturduğu koltuğun hakkını versin, o koltuğa biz otursaydık yapmayı akıl edemeyeceğimiz şeyler yapsın, biz de bir kahraman yaratalım diye bekliyoruz söz temsili.
Gerisi sayın Orman'a kalmış. Göründüğü kadarıyla Orman bizim ihtiyaç ve beklentilerimizi anlamış değil. Toplumun bir adamın yapıp ettiklerine, onun aklına bile gelmeyecek manalar yakıştırabilecek kabiliyetlerle donatılmış olduğunun farkında değil.
Özkök için de durum aynı. Kendisine çok inanılmaz görünebilir, ama biz, Özkök'ün aslında vasıflı bir insan olduğuna inanmak için, o Hürriyet'in tepesindeyken tabii olarak sakındığımız çabayı harcıyor, elimizden geleni yapıyoruz. Anlaşılır sebeplerle, onun da yardımına ihtiyacımız var.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip