• $16,6946
  • €17,4606
  • 973.278
  • 2401.96
19 Temmuz 2012 Perşembe

AKP, Kurtulmuş ve Gül

AKP'nin içinde Erdoğan'dan sonrası için hazırlanan birçok kişi olduğu meçhul değil. Olmasa tuhaf olurdu zaten. Akla gelmeyen kişiler bile ne hayaller kuruyor olmalı.
Şimdi Kurtulmuş, hanidir kurulmuş olan onca hayalin ortasına, züccaciye dükkanına giren fil gibi daldı diye düşünülüyor. Çok şey kırılacak, dökülecek gibi... Bence tam tersi. Çünkü...
Yıllar önceydi. Mesut Yılmaz salona girdiğinde, az önce her biri birer kral edasında kasılıp duran, kendisini kuşatmış delegelere caka satan zevat, ceketlerinin önünü ilikleyip, iki büklüm halde seğirtti. Yılmaz'a ilk ulaşan olmak için müthiş bir yarış başladı. Yılmaz ANAP Genel Başkanı ve Başbakandı. Koşmaya çalışırken yuvarlana tekerlene mesafe kat eden göbekli zevat ise, kimi Bakan olan ANAP milletvekilleriydi.
Besbelli ki bir şey olsa ve Yılmaz Genel Başkanlığı bırakmak zorunda kalsa, bu zevatın içinden birinin ANAP'ın Genel Başkanlığı'nı üstlenmesi çok müşkül olacaktı. Biri niyetlense, onu böyle iki büklüm görmüş olanlar kendisini Genel Başkan olarak içine sindiremeyecek, ona saygı gösteremeyecekti. Zaten de Yılmaz'dan sonra hepsi kayboldu. Halbuki o günlerde her biri, bugünkü AKP bakanlarından çok daha parlak şahsiyetler idiler.
Siyasi partilerin temel açmazlarından biri bu. AKP de, hiç şüphesiz Yılmaz'ın ANAP'ından çok daha derin bir krize gebeydi. Kurtulmuş'un ithalini bu açıdan değerlendirmekte fayda var.
Elbette pek çok kişi vardır AKP'de, son gelişmelerden hiç memnun olmayan. Ama aynı zamanda, her biri Erdoğan'ın huzurunda iki büklüm olmuş olan bu zevat, diğerlerinin kendisinin o haline şahit olduğunun da farkındaydı. Eşitlerin arasında birinci olma hayali iyiydi ama kendisinden başka birinin birinci olma ihtimali de içe sindirilebilecek şey değildi. Kurtulmuş'un ithali, aczine şahit oldukları birine biat etme ihtimalini ortadan kaldırdı.
Bence şüpheniz olmasın, AKP hanesindeki herkes için en iyi çözüm buydu.
***
Herkes için mi? Pek değil. Kurtulmuş'un ithali bir kişinin canını fena halde sıkmış olmalı. Abdullah Gül'ün...
Abdullah Gül, 2007 Temmuz'undan bu yana, giderek yükselen bir performans grafiği çizdi. Kurtulmuş meselesine canı sıkılmış olsa da, herhalde eli kolu bağlı beklemeyecektir. Kurtulmuş'la teke tek kalsa, birkaç saat içinde hasmını ezeceğinden hiç şüphem yok. Ama teke tek kalmayacak. Mevcut şartlarda eli çok güçlü sayılmaz. Ama kimsede olmayan kozlara da sahip. Enteresan hamleler seyredersek şaşırtıcı olmayacak.
***
Türkiye siyasetinin yakın geleceğinde AKP'nin iç dengelerinin tayin edeci olacağını hiç zannetmiyorum. Parti içi gerilimler, olsa olsa, partinin geleceği açısından tayin edici olacak.
AKP'yi zor günler bekliyordu. Üç dönem üst üste seçilmiş ağır topların parti tüzüğüne göre bir daha aday olamayacak olmaları zaten ciddi sıkıntılara gebe. Ankara senaryolarına göre, ağır topların parazit yapabilecek olanlarına birer Büyükşehir Belediye Başkanlığı teklif edilecekti. Ama mahalli seçimlerin 2013 güzüne alınacağı dedikoduları giderek ciddiyet kazanıyor gibi görünüyor. Bu şartlarda, en az yirmi ay bakanlık koltuğunda oturmaktan vazgeçip, riskli seçimlere girmeye razı edilmeleri gerekecek malum şahsiyetlerin. Bana çok kolay görünmüyor.
Erdoğan'ın, bir sonraki kongrenin son tangosu olduğunu ilan etmesi, ilave sıkıntıları öne çekme potansiyeline sahipti. Kurtulmuş bu sıkıntılara merhem olacaktır. Ancak bu işin böyle bir hesapla kotarıldığını iddia etmiyorum. Herhangi bir hesap olduğunu da zannetmiyorum. Ama eğrisi doğrusuna denk gelecek, parti içindeki tansiyon düşecektir.
Lakin Kurtulmuş, kendisi hakkında şimdiden üretilmesine başlanan efsanelerin içini doldurabilecek biri gibi görünmüyor. Hele Gül gibi bir hasmı varken...

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...