• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
14 Mayıs 2013 Salı

Türkiye Avrupa'yı sollayınca ILO Erdoğan'ı kürsüye çağırdı

Türkiye'nin işsizlik ve istihdam verilerinin AB ülkelerini geride bırakması ILO yönetiminin de dikkatini çekti. ILO Genel Müdürü Guy Ryder Başbakan Erdoğan'ı bu seneki konferansa konuşmacı olarak davet etti. Başbakan'ın ILO'ya konuşmacı olarak çağrılmasında son dönem reformların katkısı büyük

ILO Genel Müdürü, Türkiye'nin gösterdiği ekonomik performans nedeniyle Başbakan Erdoğan'ı bu yılki konferansa konuşmacı olarak davet etti. ILO Genel Müdürü Guy Ryder, Başbakan Erdoğan'a 9 Mayıs tarihli bir davet mektubu gönderdi. Bu mektupta, Başbakan Erdoğan'dan bu yıl 102'si düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı'nın 17 Haziran tarihindeki hükümet ve Devlet Başkanlarıyla üst düzey liderlerin katılacağı bölümde, konferansa katılımcılarına hitaben bir konuşma yapması istendi.  ILO Genel Müdürü, gönderdiği mektupta yaşanan son finansal krizin ülke ekonomilerini derinden etkilediğini, kriz öncesi döneme göre 30 milyon kişinin daha işsiz kaldığını ve 40 milyon kişinin de işgücü piyasasından ayrıldığına dikkat çekti. Ayrıca ìdüzgün iş" olarak adlandırılan işlerin bütün ülkelerde azalmasının gelir adaletsizliğini daha da arttırdığına dikkati çeken Ryder, Türkiye Ekonomisi ve İşgücü Piyasası'nın ise son dönemde ciddi bir şekilde etkileyici bir yapıda olduğunu belirtti.

VERİLER ETKİLEDİ

Ryder, Türkiye'deki işsizlik oranının kriz öncesi dönemden bile daha düşük olduğuna da mektubunda yer verirken sürdürülebilir bir iyileşmenin ancak kaliteli/nitelikli işlerle olacağını söyledi ve Türkiye'nin Sendikalar ve İş Sağlığı ,İş Güvenliği yasaları ile olumlu adımlar attığını belirtti.

DAVETE 'ÇELİK' GİBİ KATKI

ILO nezlinde Türkiye'nin değerinin oldukça yükseldiği görülüyor. Nitekim Başbakan'ın yanı sıra yükselen ekonomiler Brezilya ve Meksika liderlerinin de davet edilmesi Türkiye'nin ekonomik performansıyla ilişkilendiriliyor. Başbakan'ın bu yıl davet edilmesinin nedenleri arasında ekonomik performans önemli olmakla beraber,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in uzlaşmacı tavırlarıyla, çıkarılması çok zor görünen iki yasayı Meclis'ten geçirmesi de yer alıyor.

ILO'yu en çok işsizlik etkiledi

Türkiye'nin sendikal hak ve özgürlükleri daha da ileri seviyeye götüreceği yönünde görüşlerinin olumlu olduğu mektuba yansıdı. Başbakan'ın en üst düzeyde davet edilmesinin temel nedeni, Türkiye'nin, işsizliğinin AB ülkeleri ortalamasının altında kalması. İstihdam oranlarının yüksek olması da mektuba yansıdı.

Türkiye'den ILO'ya iki kat destek

Ülkelerin Birleşmiş Milletler ve ilgili organlarına katkı oranları 2013-2015 arasında yüzde 1,3 oldu. Bu oran geçen iki yıllık dönemde yüzde 0,6 olmuştu. Yani Türkiye ILO'ya katkısı 2 katından fazla arttı.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz