• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
28 Şubat 2013 Perşembe

SGK Başkanlığı 'zıplama tahtası' oldu...

Son iki dönemde SGK'nın başında bulunan Emin Zararsız ve Fatih Acar başarılarının ödülünü 'müsteşarlıkla' aldı. Şimdi kurumun başında Yadigar Gökalp İlhan var

Sosyal Güvenlik Kurumu; 20 Mayıs 2006 tarihli 5502 sayılı Kanunla kuruldu. Bu kanunla SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur tek çatı yani SGK çatısı altında toplandı. SGK, kurulduğu tarihten bu yana önemli virajlardan geçti. Başlangıçta üç kurumun yönettiği sosyal güvenlik sahasını tek başına bir kurumun yönetmesi oldukça zordu. Nitekim zaman içerisinde de bu zorluklar daha belirgin hale geldi. Aslında çok dinamik ve anında karar veren mekanizmalar oluşturulması gerekirken, yapının hantallaşması gibi sorunlar başlangıçta yaşandı. Ne var ki bu sorun da zaman içerisinde aşıldı. Sosyal güvenlik alanında yaşanan bu gelişmeleri yönetme durumunda olan SGK'nın kurumsal kapasitesi güçlendirilmek durumundaydı. Bu da yapıldı. Türkiye'nin en fazla personele sahip, en fazla kaynak kullanma imkanı olan kurumu için alt yapı dahil her türlü destek verildi. 
ÖZELLİKLE yeniden yapılanmaya önem verilerek bilgisayar ve network alt yapısı güçlendirildi. Son teknolojik gelişmeler hayata sokularak, evden bile emeklilik işlemlerinin başlatılacağı bir sisteme sahip olundu. 

YENİ UYGULAMALAR
Sağlık alanında da teknolojik yeniliklere yer verilerek, e- reçete, e-sevk, avuç içi okuma yöntemi vb. uygulamalar devreye girdi. SGK'nın kurumsal yapısı önemli olmakla beraber, asıl önemli olanın sosyal güvenlik alanında yapılan hamlelerin istikrarlı gitmesi, popülist uygulamalara yer verilmemesi olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Geçmişte sosyal güvenlik alanının istikrarsız yapısı makro anlamda ülke ekonomisine önemli zararlar verdi.

SGK BAŞKANLARI
03.05.2006-01.09.2006    Tuncay Teksöz
05.10.2006-06.01.2008    Birol Aydemir (V.)
07.03.2008-15.05.2008    Tahsin Güney (V.)
16.05.2008-16.07.2009    Fatih Acar (V.)
21.07.2009-08.08.2011    Emin Zararsız
2011-24.02.2013        Fatih Acar
2013-...            Yadigar Gökalp

Sosyal güvenlikte istikrar şart
BAŞKANLAR neredeyse her yıl değişti. Bu kadar gelip gidilen başkanlık makamı aslında yeni dönemin, sosyal güvenlikteki istikrarın sembolü olmalıydı. Sosyal güvenlikte istikrar kolay bir şey değil, ancak tesis edilmesi gereken bir şey. Bu nedenle istikrarı başta kurum bazında ve onun yöneticileri bakımından yakalamak önemli. Bugün yapılan yarın bozulur ve farklı bakış açıları sürekli sisteme müdahale ederse, şimdiden gelecek nesillerin sosyal güvenlik politikaları için projeksiyonlar yapıp hayata geçiren bu kurumda istikrar beklemek mümkün olmaz.

Zararsız ve Acar müsteşar
TABİİ bunları yazarken de şunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle son iki başkan, Emin Zararsız ve Fatih Acar, görevlerinden ayrılırken, hep kamunun diğer üst kademelerinde görev buldu. Zararsız, görevden ayrılırken, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı'na atlarken, hala da bu görevine devam ediyor. Aynı durum Fatih Acar için de geçerli. 24 Şubat itibarıyla SGK Başkanlığı görevinden alınan Acar, hiç vakit geçmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. Bakalım Yadigar Gökalp'in SGK Başkanlığı ne kadar sürecek ve eğer bu görevden ayrılırse yeni adresi neresi olacak?

Şimdilik her şey yolunda
ŞU an için SGK'da her şey yolunda... Fakat belki de bizim anlam veremediğimiz konu, kurumun sürekli başkan değiştiriyor olması. Son olarak, SGK Başkanlığından müsteşarlık görevine geçen Fatih Acar, daha önce 2008 ve 2009 yıllarında Başkanlık görevini vekâleten yürüttü, daha sonra eski planlamacılardan Emin Zararsız başkanlık koltuğuna oturdu, ondan sonra tekrar Fatih Acar göreve geldi, tekrar görevden ayrıldı ve şimdi yardımcısı Yadigar Gökalp başkan oluyor.

En çok merak edilen 4 soru 4 cevap
DOĞUM İZNİM ETKİLENİR Mİ?
l Özel sektörde çalışıyorum. Doğum iznim 22 Şubat'ta doldu. Fakat izin 24 haftaya çıkacakmış. Bundan faydalanabilir miyim? Funda KESER


- Henüz yasal çerçeve oluşmadı. Bakanlık üzerinde çalışıyor. Ancak tahminim bu yasanın yaz aylarından önce çıkmayacağı şeklinde. Bu nedenle bu yasadan faydalanamazsınız.

UZMAN OLMANIN ŞARTLARI NELER?
l YENİ Kanun, tüm işyerlerine iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirmekte. Bu uzmanların eğitimi ne olmalı?

- BAKANLIKÇA yetkilendirilmiş olan eğitim kurumlarından iş güvenliği uzmanlığı belgesi almış olan, mühendis, mimar, teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar, iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilecek. 

DOĞUM BORÇLANMASI YAPILAMAZ
l BAĞ-KUR'LULAR doğum borçlanması yapabilir mi?

- BAĞ-KUR'LULAR doğum borçlanması yapamıyor. İSon dönemde çıkan görüşler sadece sigortalı kadınlar ile ilgili. Bağ-Kur için  henüz bir düzenleme görünmüyor.

GSS PRİMİNİ AKTARAMAZSINIZ
l GENEL sağlık sigortasına bir yıldır en düşükten prim yatırıyorum. İsteğe bağlı sigortalı oldum. Genel sağlık sigortasına yatırdığım primleri isteğe bağlı sigortama aktarmam mümkün mü?

- GENEL sağlık sigortasının emeklilikle bir ilgisi yok. Diğer yandan, isteğe bağlı sigorta ise hem kişileri emeklilikleri için hem de sağlık yardımı almaları açısından önemli. Bu nedenle, genel sağlık sigortasına ödenen primler isteğe bağlıya aktarılamaz. İsteğe bağlı prim ödemeye başladığınızda, genel sağlık sigortanız sonlanır.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı