• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
30 Haziran 2013 Pazar

Patron çalışma süresine uymazsa işçi tazminatını alıp işten çıkabilir

Bugün Türkiye’de haftalık çalışma süresi 45 saat. İşveren çalışanı günde en fazla 11 saat çalıştırabilir. Kalan günlerde ise bu rakamı 45’ten düşmek zorunda. Fazla çalışma yapılacak günlerin toplamı yılda 90 günden fazla olamaz. İşvereniniz bu şartlara uymuyorsa, kıdem tazminatınızı alıp işten ayrılmanız mümkün 

Türkiye’de kanuni çalışma süresi haftada en çok 45 saat... Örneğin; cumartesi günleri de çalışılan bir işyerinde, cumartesi günü sadece 5 saat çalışılıyorsa, geriye kalan 40 saat haftanın diğer 5 iş gününe bölününce, günlük çalışma süresi 8 saat olarak belirlenir. 
İşverenlerin dikkat etmesi, çalışanların da bilmesi gereken bir konu var : İş Kanunumuza göre, günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz. Yani bir gün 12 saat çalışıp, geriye kalan 33 saat haftanın diğer günlerine eşit de olsa bölünemez. 

DENETİMLER ARTTI 

Uygulamada işverenlerimizin bu çalışma sürelerine riayet etmedikleri çok sık görülüyor. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu Müfettişleri son dönemde yaptıkları denetimlerde en çok çalışma süreleri konusunda ceza yazıyorlar.  
Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana işverenlere yüksek miktarlarda para cezaları kesildi. Özellikle turizm sektörü işyerlerinde, otellerde, restoranlarda, temizlik ve güvenlik sektörlerinde denetim yapan müfettişler kanuni çalışma sürelerine uyulmadığı için önemli tutarlarda ceza yazdılar. Denetime gidilen işyerlerinin yaklaşık olarak yüzde 40’ın da çalışma sürelerine uyulmadığı, kanuna aykırı sürelerle işçileri çalıştırdıkları tespit edildi. Çalışanlar, böyle bir durumda kıdem tazminatlarını alıp işyerlerinden ayrılma hakkını elde edebiliyor. 

OECD SONUNCUSUYUZ

OECD’ye göre, Türkiye’de 50 saat ve üzerinde çalışanların toplam çalışanlara oranı yüzde 47. Yani istihdam edilen her iki kişiden birisi yasal çalışma süresinin çok üzerinde çalışıyor. Daha önemli olabilecek başka bir veri ise Türkiye’de yıllık çalışma süresinin ortalama olarak 1.877 saat olması. Bu rakam OECD ortalaması olan 1.776 saatten oldukça yüksek. Bu rakamlarla Türkiye, çalışma süreleri bakımından karşılaştırma yapıldığında, 36 OECD ülkesi içerisinde son sırada. 

EN FAZLA MESAİ 3 SAATTİR

Normal şartlarda yürürlükte olan İş Kanununa göre, bir yılda en fazla 270 saat fazla çalışma yapılabilir, fazla çalışma yapılacak günlerin toplamı yılda 90 günden fazla olamaz. Yani günde en fazla 3 saat fazla çalışma yapılması mümkün. Ancak denetimlere göre işyerlerinin yüzde 30’unda bu sürelerin iki katına varan fazla mesailer uygulanıyor. 

GECECİ 7.5 SAAT ÇALIŞABİLİR

Denetimlerde, turizm sektörü, restoranlar, eğlence mekânları, havalimanları içerisinde yer alan dükkânlar ve AVM’lerde gece çalışmasına uyulmadığı tespit edildi. Kanuna göre 20.00 – 06.00 saatleri arası gece dönemi sayılıyor. Geceleri 7.5 saatten fazla çalışılması yasak. Ayrıca, işverenlerin, gece çalıştırdıkları işçilerini en geç iki yılda bir sağlık kontrolünden geçirmeleri gerekiyor.

RESMİ TATİLDE LİDERİZ

Çalışma süreleri bakımından konuyla ilgili bir başka boyut da resmi tatil günleri. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde resmi tatil günleri en çok olan ülkeler 12 gün ile Slovenya, İspanya ve Avusturya, 13 gün ile Malta ve en yüksek 14 gün ile Slovakya. Biz 13,5 günle en üst sıralardayız.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak