• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
27 Ocak 2013 Pazar

Kadro talebi Maliye'den döndü 7 bin kişi yakında işsiz kalabilir

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan 7 bin taşeron işçi için Maliye'den istenen kadro bir türlü çıkmadı. Karayolları da çareyi işlerin tamamını 'anahtar teslimi ihale' yoluyla müteahhitlere vermekte buldu. Bu da şu anlama geliyor; haklı olmalarına ve yargı lehlerinde karar vermesine rağmen, söz konusu 7 bin işçi çok yakın bir zaman içinde işini kaybedebilir...

Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı Taşeron Yasası çıkarsa, en çok kamuda çalışan taşeron işçileri rahatlayacak. Nitekim kamuda taşeron işçisi olarak çalıştırılan yüz binlerce işçi devletin, yani asıl işverenin işçisiyle aynı işleri yaparken, aynı haklara sahip olamıyor. Taşeron işçilerinin, yasa gereği sadece alt ve yardımcı işlerde çalıştırılmaları gerekirken, asıl işlerde çalıştırılıyorlar.Bu durumda, kamuda çalışan taşeron işçileri adına sendikaları harekete geçti. Örneğin Yol-İş Sendikası, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde uzun yıllardır çalışan taşeron işçilerini sendikalı yaptı. Daha sonra, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün işyerlerinde sendikalaşan yaklaşık 7 bin işçi yaptıkları işin aslında asıl iş olduğunu, dolayısıyla taşeron işçi olarak değerlendirilemeyeceklerini iddia ederek davalar açtı. Davaları kazanan hep işçiler oldu. Yargı, Genel Müdürlük ile taşeron arasındaki sözleşme ilişkisini muvazaalı, yani bir nevi anlaşmalı bulduğundan, işçilerin ilk işe girdikleri tarihten itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduklarına karar verdi. Bu kararlar Yargıtay tarafından da onandı.
BAKAN YILDIRIM İSTEDİ
MAHKEMELER işçiler lehine sonuçlanınca, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karayollarının bu işçilere ihtiyacı olduğunu vurgulayarak Haziran 2012'de Maliye Bakanlığı'ndan kadro talebinde bulundu. Ayrıca Bakan Binali Yıldırım, bunlar kadroya geçirilmezlerse yaklaşık 700 milyon TL'lik kıdem ve ihbar tazminatı ödeme mecburiyetinde kalacaklarını da Maliye'ye iletti. Ancak, 7.000 işçinin açtığı tüm davaların işçiler lehine sonuçlanmasına rağmen Maliye Bakanlığı işçilere kadro vermedi.

Yarın Ankara'ya çıkarma yapıyorlar
YAŞANAN bütün bu gelişmeler üzerine, Karayolları Genel Müdürlüğü kadro alamadığı ve yargı kararlarına uymak zorunda kaldığı için şimdi yapılmakta olan işlerin tamamını anahtar teslimi ihale yoluyla müteahhitlere veriyor. Bu da şu anlama geliyor; haklı olmalarına ve yargı lehlerinde karar vermesine rağmen, söz konusu 7 bin işçi yakın zamanda işsiz kalabilir.
SONUÇ olarak, yargı kararlarıyla haklı olduklarını ispatlayan 7000 işçi kadro alabilmek ve işsiz kalmamak için yarın Ankara'ya seslerini duyurmaya geliyorlar. Yapacakları basın açıklamasıyla haksızlığa tepkilerini göstereceklerini söylüyorlar. Bir neticeye varabilecekler mi, izleyip göreceğiz. Ancak bir gerçek var ki, o da 'taşeron yasasının' bir an önce çıkarılmasının zaruri olduğu...

Herkese e-reçete var ama milletin vekillerine yok!
Türkiye e-reçeteye geçti fakat milletvekilleri uygulamanın dışında kaldı. Hükümlü ve tutukluların yanı sıra askerlik yapanlar da normal reçete kullanmaya devam edecek
1 TEMMUZ 2012'de e-reçete uygulaması başlatıldı. Ancak ülkemizin tamamında uygulamaya geçilmesi, istisnai durumlar dışında, 15 Ocak 2013 tarihinde gerçekleşti. Bu uygulamayla artık doktorlar kağıt reçete yerine, aldıkları şifreyle bilgisayar ortamında hastalarına reçete yazacaklar. Hastalar da eczaneye gittiklerinde, eczacının bilgisayardan görebileceği e-reçete ile ilaçlarını alabilecekler. E-reçete uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bulunanlar için getirildi. Bu nedenle, milletvekilleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler e-reçete uygulamasından yararlanamayacaklar. Milletvekillerinin sağlık hizmetleri 3671 sayılı Kanun çerçevesinde karşılanıyor. Sadece milletvekilleri değil, hükümlü ve tutuklular, askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar gibi bazı diğer toplum kesimleri de genel sağlık sigortası uygulamalarının dışında bulunuyor ve dolayısıyla e-reçete kapsamına girmiyorlar.

Emekli maaşınız nasıl artar?
1) SORU: Bağ - Kur'luyum. Gün sayım doldu. 2014'de emekliyim. Bağ - Kur ödemelerimi durdurdum. Sağlık sigortasından yararlanabilir miyim? 
CEVAP: Sağlık hakkından yararlanabilmeniz için muhakkak gelir testi yaptırmanız gerekir. Emekli olacağınız tarihe kadar gelir testi sonucu çıkacak rakamı ödeyerek sağlık hakkından yararlanabilirsiniz.Gelir testini yaptırmanız zorunlu. Aksi takdirde ödemediğiniz primler birikir ve bir gün karşınıza çıkar.
2) SORU: 1965 doğumluyum. 1985 SSK girişliyim, dolayısıyla primim dolmuş yaşımı bekliyorum,  primlerimi fazladan da olsa yatırıyorum fazladan yatan primlerin alacağım maaşa katkısı olacak mı?
CEVAP: Eğer yatırdığınız primleri prime esas kazanç üst sınırına yani tavana yakın yatırıyorsanız alacağınız emekli aylığı olumlu olarak etkilenir. Yok, eğer asgari ücret üzerinden yatırıyorsanız ve emekli olmanıza epey bir süre varsa aylığınız olumsuz olarak etkilenir.
3) SORU: Ben Emekli Sandığı'ndan emekli olduktan sonra özel bir kurumda sosyal güvenlik destek primine bağlı olarak çalıştım bu sürenin emekli maaşıma katkısı olur mu?
CEVAP: Emekli aylığınızı kestirmeden çalıştığınız için ücretinizden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyordur. Destek priminin emekliye hiçbir faydası bulunmuyor. Yatan destek primleri emekli aylığını etkilemez. İşten ayrıldığınızda da iade olarak almanız söz konusu olmadığı gibi, size hiçbir yararı da olmaz.
4) SORU:  28.10.1964 doğumluyum işe başlama tarihim 01.07.1987. SSK prim sayım 7900, buna göre ne zaman emekli olabilirim bilgi verirseniz sevinirim.
CEVAP: Erkek olduğunuz için, 25 yıl sigortalılık / 50 yaş ve 5375 prim günü şartlarına tabisiniz. Bu durumda primleriniz tamamlanmış hatta 2525 gün fazlanız var. Sigortalılık süresi de tamamlanmış. Yaşı bekleyeceksiniz. 28.10.2014 tarihinde emekli olabileceksiniz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor