• $13,4638
  • €15,3261
  • 770.851
  • 1857.4
9 Temmuz 2013 Salı

Doğum borçlanması için ‘sigortalı olma’ koşulu kaldırılabilir

Yeni yasama yılında mecliste görüşülmesi planlanan düzenlemeyle, kadınlar sigorta öncesi doğumları borçlanabilecek. Bu da kadınlara erken emeklilik kapısını açacak.2008’de yasalaşan Sosyal Sigortalar Yasası sosyal güvenlik alanında pek çok düzenleme getirdi. Bunlar içinde son zamanlarda en çok merak edilen “hizmet borçlanması” adını verdiğimiz düzenleme de var. Hizmet borçlanması; kanunla sigortalılık süresi olarak değerlendirilen hallerin sigortalı ya da hak sahipleri tarafından ödenmesi suretiyle hizmet olarak değerlendirilmesi demek. Doğum ve askerlik borçlanmaları yapacaklar ise bu konuda hassas. Bugünlerde doğum borçlanmasının değişeceği konuşuluyor. Sosyal güvenlik sistemimizde 10 adet borçlanma tipi var. Ekim 2008’de yürürlüğe giren kanunla birlikte bu borçlanmaların sayısı artmıştı. Borçlanma tiplerini artırmadaki düşünce daha çok insanı emekli edebilmek. Borçlanmadan yararlanacak bireyler SGK’ya primleriyle destek de oluyorlar. 2008’den beri SGK prim gelirlerinde artış söz konusu. Doğum ve askerlik borçlanma yöntemlerinin dışında, grev ve lokavtta geçen sürelerin borçlanması, tutuklu kalınan sürelerin borçlanması gibi borçlanma tipleri de var. Borçlanma için ilk önce sigorta girişi gerekli. Bundan sonra ise müracaat ederek borçlanma yapmak mümkün olabiliyor.


Bir ay içinde ödenmeli

Çalışılmayan süreler ise borçlandırılamıyor. Borçlanma miktarı sigortalıların talep ettikleri tarihte mevcut olan asgari ücret ile bunun 6,5 katı arasında. Bir günlük tutar hesap ediliyor, bu tutarın da yüzde 32’si alınarak borçlanma bedeli ortaya çıkıyor. Günlük en az 10,90 en fazla 70,83 TL borçlanma bedeli ortaya çıkıyor. Borçlanma tutarı başvuruda bulunanlara tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde bir kerede ödenmesi gerekiyor. Süresi içinde ödenmeyen borçlanmalar iptal ediliyor, tutarını bir kısmının ödenmesi halinde ise ödenen tutarla orantılı olan süreler dikkate alınmakta ve kalan borçları ödemek mümkün olmakta.

90 bin kişi askerlik için başvuru yaptı

2012 yılında yaklaşık olarak 90 bine yakın askerlik borçlanması müracaatı olmuş. 2011 yılında  87 bin 250 askerlik borçlanması yapılmış. 2010 yılında bu sayı 69 bin, 2009 yılında 60 bin düzeyinde kalmış. Askerlik borçlanmasında artış yaşanması hem koşullarının daha kolay yerine getirilebilmesinden hem de borçlanma konusunun giderek daha fazla vatandaşımızca bilinmesinden kaynaklanmakta. Son günlerde yurt dışı borçlanmanın kaldırılacağı yönünde çok haber çıktı. Doğal olarak vatandaşlarımız da bizlere bu konuda soru soruyorlar, bu hakkın kaldırılması durumunda mağdur olacaklarını ifade ediyorlar. Fakat bu konuda SGK’dan  resmi bir açıklama yok. 

Kalkınma planı gündeminde

Yurt dışı borçlanma konusunda haberlerin çıkmasında etkili olan son yıllarda yurt dışı borçlanmalar konusunda bir patlama yaşanmış olması. Gerçekten de bu artış SGK’nın giderlerinde kendisini gösteriyor. Emekli aylığı alanların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu konuda sigortalıları endişeye sevk eden bir başka gelişme de en son hazırlanan beş yıllık kalkınma planında “yurtdışı borçlanma konusunun yeniden değerlendirileceği” yönünde bir ifadenin bulunması. Fakat henüz SGK’dan resmi bir açıklama gelmedi.

Doğum izni 6 aya çıkıyor

Doğum borçlanması ile ilgili geçmiş yıllardaki yönetmelikler kafa karıştırmıştı. Ekim 2008’den sonraki yönetmeliklerle sanki sigortalılık öncesi yapılan doğumlar borçlanılabilecekmiş gibi bir durum ortaya çıkmıştı. Sonra bu hakkın önü kesildi. Yeni yasama dönemindeki düzenlemelerle doğum izni süresinin 6 aya çıkarılması planlanıyor. Yeni düzenleme ile birlikte sigortaya girmeden yaptıkları doğumların da borçlanılabilmesini mümkün kılacak düzenleme mümkün olabilecek. Bu doğum yapan kadınlarımıza erken emekli olmanın da yolunu açmış olacak. Düzenleme ile 3 çocuğa kadar borçlanmak mümkün.

1 yıl erken emekli olunabilir

Askerlik borçlanmasında askerlik görevinden sonra ilk kez işe girmiş ve sigorta tescilleri yeni yapılmış olsa dahi, sigortalılık öncesi yapmış oldukları askerlik süresini borçlanabilmekteler. Ayrıca askerlik borçlanmasında sigorta başlangıcı askerlik yapılan süre daha doğrusu borçlanılan süre kadar geri gitmekte. Normalde 50 yaşında emekli olabilecek biri askerlik borçlanması ile 1 yıl erken emekli olabilir.
 

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı