• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
12 Mayıs 2013 Pazar

Doğu'da kazanılan Doğu'da kalacak, Batı'ya göç bitecek

Çözüm süreciyle artık bölge insanının yatırım için başka illere gitmeyeceğini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bölgede kazanılan paranın yine bölgede kalmasına yönelik önlemleri devreye sokacağız. Artık bölgeden kimse çalışmak için Batı illerine gitmeyecek" diye konuştu

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile, Şanlıurfa'da katıldığı bir dizi toplantı esnasında konuşma fırsatımız oldu. Ben de Urfalı olduğum için konu doğal olarak Urfa'ya geldi. Son yıllarda özellikle istihdam boyutuyla baktığımızda Urfa'nın istihdam kapasitesinin sürekli artış içerisinde olduğu görülüyor. Çalışma Bakanı çözüm sürecinde istihdamın önemine vurgu yapıyor. İşsizliğin aslında terör başta olmak üzere tüm sorunların kaynağı olduğunu, bu nedenle işsizlikle mücadelenin tüm bölge illeri açısından ayrı bir yeri olduğu Bakan tarafından ifade ediliyor. Bu bağlamda, Bakan Çelik, Şanlıurfa'da 2002'de 3 bin 78 olan işyeri sayısının  9 bin 210'a çıkmış olması, 4/a'lı yani işçi statüsünde         (SSK'lı) çalışan sayısının  36 bin 460'tan 108'bin 398'e yükselmesi ve serbest meslek sahibi (Bağ-Kur'lu) olanların da 18 bin 529'dan 50 bin 620'ye ulaşmasını istihdam merkezli politikaların uygulanmasının sonucu olarak görmekte.
BAKAN Çelik çözüm sürecinde bölgede kazanılan paranın yine bölgede kalmasına yönelik önlemleri devreye sokacaklarını ifade ediyor. Şanlıurfa ve genel olarak bölge illerinde prim destekleri ve çiftçi gelirlerinin artırılmasına yönelik önlemlerin alınacağını, artık bölgeden kimsenin çalışmak için Batı illerine gitmeyeceğini belirtiyor.
 ŞANLIURFA'da son dönemde yapılan yatırımların vatandaşın geliri üzerinde olumlu etki yaptığı ve bu durumdan da en çok gayrimenkul sektörünün etkilendiğini ifade eden Bakan Çelik, örnek olarak ev fiyatlarının Ankara ve İstanbul'dan farklı olmadığını da ekliyor. Şanlıurfa başta olmak üzere bölgenin diğer illerinde de teşvik kapsamının 6. Bölge olarak belirlenmesinin önümüzdeki süreçte yatırım ve istihdam artışını daha da tetikleyeceği ve terör sonrası dönemde bu illerimizde işgücü piyasasının daha da gelişeceği Bakan Faruk Çelik'in vurguladığı konular arasında.

OSB'LER DOLUP TAŞIYOR
BU bağlamda örneğin Urfa'da iki Organize Sanayi Bölgesi şimdiden dolmuş durumda, bölgede  sürecin başlangıcıyla beraber yeni sanayi bölgelerinin şimdiden açılması planlanıyor. Diğer yandan bu alanlarda çalışacak personelin nitelik kazanması için İŞ-KUR bünyesinde istihdam garantili kurslara da hız verilmiş durumda. Sadece bu yıl Şanlıurfa özelinde istihdam garantili kurslarda eğitim alanların sayısı 9 bine ulaştı. Bölge illerinin cazibe merkezleri haline dönüşmesi için kentsel alt yapı çalışmalarının önemli olduğuna da değinen Bakan Faruk Çelik, sadece sağlık ve eğitim için bu yıl Şanlıurfa'ya aktarılacak kaynak miktarının 200 milyon TL  olacağını vurguluyor.

Sözleşmeli personelin kadrosu çok yakın
ÇALIŞMA Bakanı Faruk Çelik, başta belediye sözleşmelileri olmak üzere 4-b ve 4-c'liler de dahil tüm çalışanlara kadro çalışmasını tamamladıklarını ve Başbakanın takdirlerine sunacaklarını söyledi. Bu konuda hazırlamış oldukları tasarının Meclis kapanmadan yasalaşacağını umduklarını belirtti.
 EMEKLİLİKTE yaşı bekleyenler konusunu da Bakan Çelik'e tekrar sordum. Çelik bu konuda olayın iyi anlaşılmamasına yönelik serzenişte bulunarak "Biz bu kişileri emekli ediyoruz demedik. Konu sadece Bakanlığımın çalışma aşamasındadır. Sosyal güvenlik reformunu hayata geçirmiş bir hükümet olarak aktüeryal dengeyi bozacak bir düzenleme elbette olmaz" ifadelerini kullandı.

10 yılda Urfa'ya 13.5 milyar liralık yatırım yaptık
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki 3 tesisin temelini attı, bir tesisin açılışını gerçekleştirdi. Çelik, Suruç'ta DSİ tarafından yürütülen projelerin bir an önce tamamlanıp ilçenin suya kavuşması gerektiğini söyledi. DSİ tarafından yürütülen projelerle 95 bin hektar toprağın sulanabileceğini belirten Çelik, "Suruç'taki bu kadar büyük bir arazi suyla nikahlanacak. Bu gerçekleşince gerçekten Suruç'un önünü tutmak artık mümkün olmayacak inşallah. Onun için köklü ve önemli çalışmalarımızı sürdürüyoruz sürdürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Çelik, kente yapılan yatırımlardan da bahsederek, son 2 yılda Şanlıurfa'ya 6,7 milyar lira, 10 yıl içerisinde ise 13,5 milyar liralık yatırım yapıldığını aktardı.

Sürece sarılın
ÇÖZÜM sürecinin tamamlanmasıyla bölgedeki kalkınma hızının artacağını söyleyen Bakan Çelik, sürece herkesin sıkı bir şekilde sarılmasını isteyerek, "Bu millet birbirinin hasmı değildir, birbirinin hısımıdır Anadolu tabiriyle. Birbirimizin hasmı değiliz, hısımıyız kardeşlerim, bunu açıklıkla ifade edeyim" diye konuştu.

Anneler Günü için en güzel hediye SGK'dan
KADIN sigortalılarımız için emeklilik yolunda en önemli avantajlardan birisi 'doğum borçlanması'. Kadın sigortalılarımız çalışma yaşamı içerisinde yaptıkları doğumlar nedeniyle işlerinden ayrıldıklarında, ayrı kaldıkları bu sürelerin primlerini ödeyerek çalışmadıkları süreleri emeklilik için kazanabiliyorlar. Fakat sigortalı kadınlarımız sadece iki doğumu borçlanabiliyorlar. Yani üç doğum yapmış bir sigortalı için bu doğumlardan ikisini borçlanmak mümkün. Bir diğer kural ise doğumlardan önce sigortaya girmiş olmak. Oysaki erkekler açısından askerlik borçlanması yaparken böyle bir şey söz konusu değil. Erkekler sigortalı işe girdikleri tarihten önce yaptıkları askerlik hizmetlerini parasını ödeyerek prim günlerine ekleyebiliyorlar. Ayrıca sigorta başlangıçları da ödedikleri prim günü kadar geri çekilebiliyor. Ne var ki aynı durum mevcut haliyle kadınlarımız için mümkün değil.

Sinyali Bakan verdi
GEÇTİĞİMİZ günlerde Çalışma Bakanı Faruk Çelik iyileştirmeler yapılacağının sinyalini vermişti. Nitekim SGK bu konuda yeni düzenlemeler hazırlığında. Düzenlemeyle sadece iki değil, üç çocuk için de doğum borçlanması yapılabilecek. Ayrıca sigorta başlangıcından önceki doğumların da borçlanılabileceği bu düzenleme içerisinde yer bulacak. Şimdi sigortalı kadınlarımız gözlerini kulaklarını açmış bu haberi bekliyorlar.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?