• $13,4656
  • €15,3614
  • 786.069
  • 2085.76
10 Ocak 2013 Perşembe

Ayda 440 TL çok diyen işverene sigortasız işçi cezası 4.350 TL

Sigortasız işçi çalıştıran işveren yandı. Bugün bir asgari ücretlinin işverene maliyeti 440 TL. Aynı işveren, 'Bu rakam çok, ben en iyisi sigortasız işçi çalıştırayım' der ve yakalanırsa, bu patrona kesilecek ceza dört asgari ücret ve o ayki prim tutarını, yani toplamda 4350 TL'yi buluyor
Eğer işçi çalıştırıyorsanız bu işçileri Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirmeniz şart. Bu işçiler için prim ödeyeceksiniz. Yok, 'bunların maliyeti fazla, ben sigortasız çalıştıracağım' derseniz, yani kayıt dışılığı yaratırsanız bu yıl kötü sonuçlar sizi bekliyor. SGK şu sıralar, harıl harıl bunun hazırlığında. Sigortasız çalıştırmanın sonuçlarına geçmeden, bir asgari ücretli işverene kaça mal oluyor, buna bakalım. Yeni belirlenen asgari ücret rakamlarına göre, aylık net ücret üzerinden anlaşan bir işçinin sosyal güvenlik prim maliyeti 308 TL. Bu işçi için vergi maliyeti ise 132 TL. Toplam maliyet 440 TL. Bu rakam bundan on gün önce, eski asgari ücret rakamlarına göre 423 TL civarındaydı. Şimdi bu maliyeti çok bulup sigortasız işçi çalıştıran ve SGK tarafından yakalanan bir işvereni bekleyen kötü sonuçlar neler, onlara bakalım:
YENİ asgari ücret rakamlarıyla, bir işçiyi bir gün bile sigortasız çalıştırmanın cezası iki asgari ücret, yani 1957 TL. Buna bir de o ayki sosyal güvenlik primi eklendiğinde, bu rakam 2000 TL'yi aşıyor. Diyelim ki bir ay boyunca sigortasız işçi çalıştırdınız ve SGK bunu tespit etti. Bu durumda ödeyeceğiniz miktar 'işe giriş bildirgesi' ve 'aylık prim hizmet belgesi' verilmediği için dört asgari ücret ve o ayki prim tutarı, yani toplamda 4350 TL. Son bir örnek daha verelim. Bir yıldır sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverene kesilecek ceza miktarı, her ay için 2 asgari ücret tutarı ve ek olarak işe giriş bildirgesi için 2 asgari ücret daha. Primiyle beraber yaklaşık 31,500 TL.

1.2 milyon sigortasız çıktı
PEKİ, SGK bu sigortasız çalışanları tespit edebiliyor mu? Denetimlerde 1 milyon 200 bin sigortasız çalışan tespiti yapıldı. 2012 yılı Haziran ayı itibariyle son yapılan denetimlerde 80 bin işyerinin kayıtlı olmadığı, 1 milyon 200 bin çalışanın sigortasız çalıştığı tespitlerine ulaşıldı. Ayrıca SGK denetim elemanları 706 sahte işyeri kurulduğunu da ortaya çıkardı.

Meslek kodlaması bu yıl başlıyor
2013 yılında kayıt dışılığı kayıt içinde arayacak bir yöntem devreye sokulacak. 'Meslek Kodlaması' denilen bu sistemin devreye girmesine çok az bir süre kaldı. Bu sistemle beraber, örneğin fabrikadaki mühendisi, atölyedeki ustabaşını asgari ücretten gösterme dönemi sona eriyor. SGK, her meslek ve pozisyon için piyasa ücret araştırmaları yapıyor. Bu çalışmalar kısa sürede tamamlanacak. Bu demek oluyor ki SGK, mühendis veya ustabaşını asgari ücretten gösteren işvereni tespit edecek ve asgari ücret üzerinden primi kabul etmeyecek.

Doktorlara 475 bin TL ceza
SGK denetim elemanları 2013 yılında risk odaklı denetimlere çıkacak. Sayıları hızla artan denetim elemanları, rastgele işyeri denetimleri yerine, ilk olarak riskli olduğu düşünülen işyerlerine gidecekler. Bu yıl içerisinde denetim elemanlarının özellikle perakende sektörü, otel, lokanta ve restoranlara gideceklerini bilmekte fayda var. En son doktor muayenehanelerinde denetim yapıldı. 1080 muayenehanenin yaklaşık 100'ünde kaçak çalışan olduğu tespiti yapıldı. Doktorlara toplamda 475 bin TL ceza kesildi.

Teşvikleri de 1 yıl unutun
USULÜNE göre işçi çalıştırsaydınız bir ay için sadece 440 TL ödeyecekken, sigortasız işçi tespiti yapıldığında on katını ödeyeceksiniz. İşin bir başka boyutu ise teşvikler. Kayıt dışı işçi çalıştıranlar, bir yıl müddetle teşviklerden yararlanamıyor. İstihdamı artırmak için çok sayıda teşvik uygulaması varken, bir sigortasız çalışan nedeniyle ortaya çıkacak kaybın boyutu çok fazla olacak. Yanında asgari ücretle 5 işçi çalıştıran bir işveren bir yıl süresince yüzde 5 teşvikinden yararlanamayacak. Sadece bu teşvikin kesilmesiyle doğan maliyet 3.000 TL'yi buluyor.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi