• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
19 Mayıs 2013 Pazar

AB ile müzakerelerde ‘İstihdam ve Sosyal Politika’ faslı açılabilir

AB müzakereleri 2.5 yıllık aranın ardından devam ediyor. İlk etapta ‘Bölgesel Politikalar’ faslının bu yaz açılması bekleniyor. Ardından sıra Sosyal Politika ve İstihdam Politikalarına gelecek. Bu fasıl müzakere sürecinde siyasi blokajın olmadığı üç fasıldan biri...

AB ile müzakerelerde yaklaşık 2,5 yıldır hiçbir fasıl açılmadı. Sadece “bölgesel politikalar” başlığını taşıyan 22.fasıl bu yılın yaz aylarında açılıp, müzakerelere başlanacak. Bu fasıldan sonra da “sosyal politika ve istihdam” başlıklı 19. fasılın açılması Hükümet tarafından arzulanıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 9 Mayıs’ta, Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Sosyal İşler ve İçermeden Sorumlu Üyesi Laszlo Andor’la yaptığı görüşmede, Hükümetin üzerine düşenleri yerine getirdiğini ve bu faslın açılmaması için herhangi bir sebep görmediklerini ifade etti. Aslında 19.fasılda müzakerelere başlanması için AB tarafından belirlenmiş iki kriter var. Bunlardan ilki, konuyla ilgili “eylem planı” hazırlanması. Bu plan Hükümet tarafından Nisan 2010’da Avrupa Komisyonu’na sunuldu. Dolayısıyla bu açılış kriteriyle ilgili Türkiye’nin önünde herhangi bir sorun yok.
 
İkinci olarak  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) normlarına ve AB standartlarına tam uyum sağlamasını istiyor. Fakat bu açılış kriterinin katı ve karşılanması güç olduğunu artık Avrupa Komisyonu bile kabul ediyor.
 Faruk Çelik  ve Andor, 9 Mayıs’taki bu bağlamda Türkiye açısından kritiköneme sahip olan üç konu üzerinde üst düzeyli ortak bir komisyon kurulması kararını aldılar.

İLK SORUN ÇİFTE BARAJ
Bu üç konudan ilki çifte baraj Konusu: Bir sendikanın toplu sözleşme yapma yetkisi alabilmesi için hem bulunduğu işkolunda belli bir barajı aşması hem de işyeri düzeyinde belli bir barajı geçmesi gerekiyor. Komisyon’a göre, çifte baraj örgütlenmenin önünde engel. İşkolu barajı ya kaldırılmalı ya da makul bir seviyeye çekilmeli.

Sendikal tazminatlar kalksın diyen işverenlerdi
ASLINDA sendikal barajın artırılmasını isteyen taraf  İşçi Konfederasyonlarıydı.  30’un altında çalışanların olduğu işyerlerinde sendikal tazminatı kaldıran düzenleme de işverenlerin bastırmasıyla son anda eklendi. Bakanlık aslında bu maddeyi istemiyordu.
Önümüzdeki günlerde, Avrupa Komisyonu ve Çalışma Bakanlığı’ndan yetkililer varılabilecek mutabakatı ele alacaklar ve Bakan Çelik ile Komiser Andor’un değerlendirmesine sunacaklar. Türkiye-AB müzakere sürecinde siyasi blokajın olmadığı üç fasıldan biri olan 19’uncu fasıl bağlamında, Türkiye’de kaydedilen gelişmeler de göz önüne alındığında, önümüzdeki dönemde istihdam ve sosyal politika ile ilgili müzakerelere başlanması bekleniyor.

‘Grev hakkı şart’
Komisyon’a göre, 30’dan az işçi çalıştıran işyerlerinde 6 aydan kısa çalışanların sendikal nedenle işten çıkarılmaları durumunda tazminat alamamaları örgütlenme özgürlüğünün önünde engel. Komisyon, örgütlenme özgürlüğünde ayrım yapılmasına karşı çıkıyor. Kamu çalışanlarına grev hakkı tanınmıyor olması da Komisyon’un üzerinde durduğu bir diğer konu.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi