• $32,552
  • €35,091
  • 2434.54
  • 10471.3
31 Mart 2023 Cuma

Ramazan Nasıl Geçiyor? Halk Cevapladı

NG Araştırma'nın 'Ramazan ve Oruç' adlı araştırmasını inceledim bu hafta. 2023 yılı Ramazan istatistikleri nasıl? Ekonomik şartlar ve yaşanan acı afetler bu sene Ramazan ayını nasıl etkiledi? Gelin sizin için ön plana çıkan anket sonuçlarını paylaşayım. Keyifli okumalar...

Oruç tutacağını belirten 1577 kişi arasında yapılan anket sonuçları var önümde. İlk sonuçlara göre Ramazanda öğün sayısı 2'ye düşmesine rağmen mutfak masrafı yine diğer aylara göre çoğunlukta artış göstermiş. Bunun başlıca nedenleri daha keyifli sofralar ve iftara davet edilen misafirler. Ramazan ayında kimse evinin sofrasından kısmak istemiyor, haklılarda... Orucun en büyük keyfi aileleri bir araya getiren sahur ve iftar sofraları değil midir?

RESTORANLARIN KORKUTAN İFTAR MENÜLERİ

Geçtiğimiz senelerde özellikle kebapçıların en işlek dönemleri olan Ramazan bu sene fiyat politikalarından dolayı restoranlara biraz hüsran yaşatıyor. Anket katılımcılarının %60'ı ekonomik nedenlerden ötürü bu sene hiçbir gün dışarıda iftar yapmayacaklarını belirtmiş. Hele Ramazan başında haberlerde izlediğimiz fahiş iftar menüsü fiyatları insanları iyice korkuttu bence. Yapılan israfın oruç ve islamiyetin anlamıyla örtüşmediğini düşünen bir kitle var ki onlara hak vermemek elde değil. Kişisel keyif değil yardımlaşmanın ön plana çıktığı bir ay olmalı bu ay.

ORUÇ TUTMAYANLARA OLAN BAKIŞ

Gelelim 'Kızılcık Şerbeti' dizisinde oruç tutanların oruç tutmayıp alkol alan turistlere verdiği tepkiyi işleyen sahnesiyle beraber gündeme gelen oruç tutmayanlara olan tavır konusuna. Her sene tartışılır, benim anlamakta zorluk çektiğim bir konu çünkü herkesin ibadeti kendine. Kimin kime nasıl tepki vermeye hakkı olabilir böyle bir konuda? Lakin oruç tutmayanların da belli saygı kurallarını aşmaması gerektiği konusunda hem fikirim. Anket sonucuna gelecek olursak "Herkese açık alanlarda yemek yiyen veya su içen insanlar gördüğümüzde nasıl karşılıyoruz?" sorusunun cevabı: Katılımcıların %51'i bu durumun hoşuna gitmeyeceğini ama tepki de vermeyeceğini belirtti. %35'i önemsemeyeceğini belirtirken %14'lük kesim ise oruç tutanlara karşı daha hassas olunması adına uyaracağını söyledi.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!