• $8,725
  • €10,4022
  • 500.693
  • 1414.15
11 Haziran 2021 Cuma

2021'in en çok indirilen uygulaması

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy
YAZARIN SAYFASI

Yine gündem haberlerine göz atarken dikkatimi çeken bir araştırmayı not almıştım size yazabilmek için. Başlığı okuduğumda ilk aklıma gelen Twitter oldu. Malumunuz artık devlet başkanları bile Twitter üzerinden açıklama yapıyor. Dünya çapında bir araştırma sonucu için tahmin yürütüyorsak Twitter mantıklı geldi bana. O değilmiş hatta en çok indirilen uygulamalar sıralamasında ilk 3'te bile değil. Peki, insanlar yüz yüze görüşemiyor acaba WhatsApp, Zoom gibi sohbet uygulamaları mı dedim. Yok! Onlar ilk sıralara yakın lakin birinci değil. Tamam lafı çok uzattım. 2021 dünya çapında en çok indirilen uygulama ödülünün sahibi; TikTok! Hatırlarsınız Trump zamanında Amerika'da uygulamanın yasaklanması için baya uğraşmıştı. Mevcut TikTok yasaklı ülkeler ise Pakistan, Hindistan, Hong Kong. Yasaklamayı tartışan ülkeler başında ise Amerika'dan sonra İngiltere ve Japonya geliyor.

TIKTOK NEDEN YASAKLANSIN?

Açıkçası bu TikTok yasaklansın, yasaklanmasın tartışmasına bir türlü akıl erdiremiyordum. Ne farkı var ki diğer sosyal medya uygulamalarından? İnsanlar Instagram'a da Facebook'a da Twitter'a da istediği videoyu yükleyebiliyor. Neden sadece TikTok göze batıyor? Hemen araştırdım. Başlıca sebep uygulamayı kullanan kitlenin çoğunluğu 18 yaş altı ergen ve çocuklardan oluşuyor. Bu nedenle etkilenme ve negatif davranış bozukluğuna uğrama durumu tehlikesi daha yüksek. Uygulama üzerinde en çok dikkat çeken videolar şiddet içerikli olanlar bu nedenle izlenme uğruna şiddet eğilimine sürükleniyormuş gençler. Bilmem koskoca devletler diyorsa bir bildikleri vardır lakin gelin görün ki neye yasak derseniz işte en cazip o olur.

FARAH'IN Kİ ŞIMARIKLIK MI?

Kış sezonu boyunca keyifle izlediğimiz diziler birer birer final veya sezon finali yapıyor. Büyük izleyici kitlesine sahip 'Masumlar Apartmanı' da bu hafta sezon finali yaptı ve başrollerden Zeynep Farah Abdullah diziye veda etti. Diziye veda etme nedeni olarak depresif sahnelerin oyuncuyu kötü etkilemesi olduğu söylendi. Vallahi eğer bu neden doğruysa, sen dizide çekilen sahnelerden, senaryodan etkilenip depresyona giriyorsan ben sorarım nerede senin profesyonelliğin? Uzun çalışma saatleri vs. evet oyunculuk çok mu kolay, asla değil ama hayatımda duyduğum en saçma dizi terk etme bahanesi bu. Meryem Uzerli'nin tükenmişlik sendromu saçmalığı gibi. Saçmalık diyorum çünkü daha sonradan hamile olması ve özel hayatındaki toksik ilişkinin esas neden olduğu ortaya çıkmıştı. Başarıya ulaşmış ve insanları kendine bağlamış işleri nasıl elinin tersiyle bırakabiliyor bazı oyuncular hayret ediyorum. Güzel bir projeye tutunabilmek için ne kadar çok oyuncu harcanıyor bir yandan da böyle elindekinin değerini bilmeyenler...

<p>İzmir'de HDP'nin İl Başkanlığı binası önünde çatışma çıktı. Polis bölgeye giriş çıkışları durdurd

HDP İzmir il binasında çatışma: Polis bölgeye giriş çıkışları durdurdu

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı