• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
25 Şubat 2022 Cuma

200 yaşındaki insan videosunun gerçek yüzü

Bir haftadır Tiktok'da yayınlanan ve diğer tüm sosyal medya mecralarına yayılan, 200 yaşında olduğu iddia edilen dünyanın en yaşlı insanı videosuna birçoğunuz denk gelmiştir. Video ciddi anlamda viral oldu ve her platformda karşıma çıkmaya başlayınca ilgimi çekti ve araştırdım. Herkes farklı bir yorum beyan etmiş video ile alakalı ama en aydınlatıcı bilgiyi 'Ekşi Şeyler' yazarlarından biri kaleme almış. Ben de benim gibi merak edenleriniz vardır diyerek köşeme taşımak istedim.

VİDEO GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Videodaki dünyanın en yaşlı kişisi Tayland'lı bir üstad. Adı Bua Lohitdi. Kendisi 1913 doğumlu Budizm geleneğinden gelen bir orman keşişi. Aslında çoğu kaynak 2011'de 98 yaşında öldüğünü hatta yakıldığını söylüyor fakat birkaç yerel kaynak hâlâ yaşadığını ve 109 yaşında olduğunu belirtmiş. Yani videonun viral olma nedeni aslında bir asparagas habere dayalı. Video eski, neden şu an hortladı hiçbir fikrim yok, lakin sosyal medya yine bizi yanılttı. Sosyal medya virallerinden konu açılmışken şu an online olarak en çok dinlenen ve paylaşılan video ve şarkı Megastar Tarkan'ın yeni single'ı 'Geççek' oldu. Şarkıcının şarkıyı pandemiye ithafen yazdığını defalarca belirtmesine rağmen şarkı üzerine birçok polemik yaratıldı. Benim düşüncem ise Tarkan'ın tamamen kazanç getirecek bir stratejiyle şarkıyı piyasaya sürdüğü yönünde. Bir reklam müziği,bir marş olmaya çok elverişli bir beste ve nakarata sahip şarkı. Tarkan'ın paraya mı ihtiyacı var diyenleriniz olacaktır ama bir taşla iki kuş vurmak kim istemez.

MASKENİN ARDINDAKİ MASKELİLER

Üzerine çok konuşulan, aslında seyircinin ilgisini çekebilmiş lakin reyting savaşında sınıfta kalarak final yapmak zorunda kalan 'Maske Kimsin Sen?' yarışmasından bahsediyorum. Bu hafta yarışmanın bitişiyle ortaya çıkan bir ilişki haberi magazin sayfalarına düştü. Kostümlerin arkasında performans gösteren iki oyuncu Kubilay Aka ve Aslı Bekiroğlu yeni bir aşka yelken açmış fakat Aslı Hanım'ın zaten bir ilişkisi vardı. Magazinden takip ettiğim kadarıyla müzik piyasasının sevilen müzik adamlarından Çağrı Telkıvıran, Aslı Bekiroğlu tarafından aldatıldığını da magazinden öğrenmiş. Taraflar henüz bir açıklama yapmadığından ötürü ben okuduğumu yorumluyorum, eğer olayın başka bir yüzü yoksa durum vahim. Başlıkta da söylediğim gibi maskenin ardından yine maskeli birileri çıkmış.

<p>İsrail'in top mermisiyle beş sıvı nitrojen tankının  kapakları patladı. Tankların içindeki sıcakl

Bir mermide 5 bin hayat!

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü