• $7,3662
  • €8,9556
  • 436.879
  • 1536.11
03 Mayıs 2011 Salı

Yeşil Kuşak ürünüydü

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Soğuk savaş döneminde, Sovyetler'in 'Sıcak denizlere inmesini engellemek' için epey çalışma yapıldı. Bunların en önemlisi, bizi de içine alan 'Yeşil Kuşak Projesi' idi. İslamiyet'in ön plana çıkarılması hedeflendi. Böylece 'Dinsiz Moskova Yönetimi' Müslüman mücahitlerce engellenecekti. En yoğun çarpışmalar Afganistan topraklarında gerçekleşti. İşte bu noktada, Pentagon'un 'Dahi çocuk' olarak seçtiği Usame Bin Laden'i fark ettik. Zengin bir Suudi ailenin mühendislik eğitimi almış, çok iyi İngilizce bilen oğlu, döneminin yetersiz bilgisayar teknolojisine rağmen yıldızlaştı. Karanlıklar Prensi Paul Henze'ye, onu keşfettiği için, zirve yaptırdı.
...
Sonuçta Demirperde'nin tank ve ağır silahları Afganistan'dan kovuldu. ABD, o güne kadar her türlü desteği verdiği bu insanları unuttu. Kaderlerine terk etti. Bin Laden'in 'Anti-Amerikan'cılığı başlamış oldu. Kendilerini kandırdıklarına inandıklarını hedefe oturttu. Bu işi sadece tek ülkeyle sınırlı tutmadı. Washington'la dirsek bağı olanlara da yöneldi. Bin Laden'in oluşturduğu sistemde, tipik hücre sistemi var. Bağımsız çalışabiliyorlar. İstanbul'daki 'Sinagog baskınları' ya da 'HSBC'nin bombalanması' olaylarında görüldüler. İspanya'da, İngiltere'de toplu taşıma istasyonlarına saldırıyorlar. Bir bakıyorsunuz turizm cenneti Bali'de turistleri öldürüyorlar. Çok sayıda Türk, bunların kamplarında eğitim gördü. Hala bu akışın devam ettiğini söyleyebiliriz.
...
Usame'nin uzun yıllar sonra öldürülmesi 'İkiz Kuleler'in rövanşı olabilir mi?' Sanmıyoruz. Henze'nin yarattığı canavarların hızla çoğaldığı ortada. Hani aklımıza ilk gelen 'Mücahitler ölmez' sloganı. Bu saatten sonra her yerde eylem görebileceğinize inanın. 'Cesed yakılıp, denize atıldı' açıklamasının 'Efsaneleşmeye yol açacağı kesin'. Yine Türkiye'den örnek vermek gerekirse 'Gıyabi cenaze namazları'nın arkası kesilmeyecektir. İstihbarat birimlerimiz öncelikli tüm güvenlik güçlerimize  'Tanrı yardımcıları olsun' diyoruz.
***
Başbakan Siyaset Meydanı ile 'Ekranda seçim startı'nı verdi. Bilindik sorulara, klasik cevaplar duyduk. Erdoğan'ı değil ama 'Kılık-Kıyafet sorumluları'nı kutlayacağız. Kahverenginin tonlarından oluşan giysiler olağanüstüydü. Hele gömlek yakasına yerleştirilen ceketteki kumaş rengi için müthişti yorumu az. Erdoğan 'Geliştim, değiştim' derken, herhalde görüntüsünü de kastediyordu.
...
Eğrisi Doğrusu'nda Binali Yıldırım'ın karşısına oturtulanlar içinde Ahmet Vefik Alp'e hayran kaldık. Hayatı, yanlış partilerden aday olmakla geçmiş, bu bilim adamı neden kenarda bırakılıyor? Hükümet etme konumundakiler, Alp'te 'Yüzlerce çılgın proje olduğunu' hatırlasınlar.
...
Arda Ozan başta pek çok okurumuz, Jöleli'nin 1 Mayıs yorumlarında Silivri'ye göndermelerini kınamakta. Armağan Üreten'in seçim tahminini saklıyoruz. Gerçekleşmesi, imkansız. Viyana'dan Hacı Bayazıt'ın yazdıklarına aynen katılıyoruz. Mimar Tevfik Onursal'ın e-postasıyla ömrümüz uzadı. Teşekkürler.

<h3>Başkan Erdoğan'da aşı açıklaması</h3><h3>'50 MİLYON DOZ AŞI GELECEK'</h3><p>Başkan Erdoğan, Kovi

26 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

''Eren-4 Karlıova-Varto'' ve ''Eren-5 Bagok'' operasyonları başlatıldı! İşte ilk kareler

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı