• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
07 Nisan 2011 Perşembe

Yenisine hazırlanın

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

YGS'deki servis iddiaları tüm uzmanlarca 'Test edilip, onaylandı'. Şifre -Kripto- dalında en önemli isimlerden biri olan Doç. Dr. Melek Diker Yücel'in NTV'deki açıklamalarını izleyen herkes, abra kadabrayı artık kesinlikle kabul etmiştir. Doç. Yücel çok kibardı. Her şeyden önce objektif olduğunu ispatladı. Sonra da açıkladı; 'Bazı katılımcılara büyük avantaj sağlandı. Maalesef, bu şartlar altında sınavın iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum'. Eğitime dayalı testlerin diğer ünlü isimlerinin aynı kanıya varan görüşlerini ise her gün ekranlarda izliyorsunuz. Aralarında sadece 'Servis alanların yandaşları' aksi yönde. Savunmalarını zaten fark ediyorsunuz. Yayından sonra mutlaka 'Tövbe duası'nda bulunuyorlardır.

***
İçten ve dıştan oluşan haber turu atacağız. En renkli seçim sonucu Kazakistan'dan geldi. Nursultan Nazarbayev yeniden Devlet Başkanı seçildi. Oyların yüzde 95.5'unu aldığı ilan edildi. Hemen geçmişten iki örnek verelim. Arnavutluk'taki seçimlerde Enver Hoca'ya 'Tulumun tulumu' denecek şekilde evet denilmişti. Karşıt oy sayısı birdi. Rakamla yazarsak sadece 1. Bu ülkede uzun süre 'Rejim düşmanı'nı aradılar. Şanslıymış ki, bulunamadı. Bir anı da bizden olsun. Süleyman Demirel'in İslamköy'ündeki genel seçimler sonucu sandıklar açıldığında kıyamet koptu. Çünkü CHP'ye verilen oy sayısı % 100 artmıştı. Yani 2'ye çıkmıştı. Baba'nın hemşehrilerini düşünce aldı. 'Bir oya alışmıştık. Atanı da biliyoruz, öğretmen. Öbürü kim?' sorusuna uzun süre cevap arandı. Arnavutluk'taki gibi, sonuç sıfır. Fark, orada anti-komünistin, burada komünistin, yakalanmaya çalışılmasıydı.

...
Merakla izlenen konulardan biri 'Hadım Yasası'. Bu isme, hazırlayıcılar şiddetle itiraz ediyor. En başta; Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın. O zaman yeni yakıştırma belirlenmeli. Yumuşatma Kanunu'na ne dersiniz? İşte bu noktada Mındıkoğlu'nu rahmetle hatırlamalıyız. 'Nüfus kağıdının rengini değiştirmede' en ünlü cerrahımız olarak, tarihteki yerini aldı. Gerekli parayı toplayan kapısındaki kuyruğa giriyordu.

***
Salı Sefası, TV-8'in başarılı müzik yapımlarından. Zara-Oktay Kaynarca ikilisi, işi oturttular. Konuklar Fuat Saka ve Sümer Ezgü gibi isimler olunca, seyir zevkine doyulmuyor. Saka'yla ilgili bir benzetme yapacağız. Sanki Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in saç-sakal bırakmış hali.

...
Papatyam dizisine de bir felsefi yorumcu eklendi. 'Çocuklar Duymasın'ın yapımcısı aynı olunca, bazen kolaya kaçılıyor gibi.

...
TRT-M'de 'İki Renk'in tekrarında Linet'i fark ettik. Etli butlu dönemi. O basenler artık yok. Burnundaki kemer restore edildi. Tek değişmeyen sesi. Gümbür, gümbür.

***
Tuncay Özkan'ın avukatı Ruşen Özmen'den e-posta aldık. Müvekkilinin kitabının 6. değil, 12. baskı yaptığını belirtiyor. Bize gelenin üstünde '6. Baskı' yazmakta. Sanırız 'Cumhuriyet Kitapları' eskilerden yollamış.

...
Kolpa, rock müziğin önemli topluluklarından olma yolunda. 'Son Nefesim' adlı single'larını beğendik. Tanındıkları şarkı 'Böyle ayrılık olmaz'ı da CD'ye almaları iyi düşünce.

...
TRT Arşiv Servisi'nden bu kez Selahattin Erorhan'ı dinledik. 'Ağlarım Gülenim Yok', Türk Halk Müziği tutkunları için önemli.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı