• $15,8918
  • €16,7793
  • 926.986
  • 2394.83
29 Nisan 2012 Pazar

Yazıktır günahtır

Herkesin ellerindeki mızraklarla Aziz Yıldırım'a saldırdığı günlerde yazdıklarımızın bir bölümünü tekrarlamak istiyoruz. FIFA ve UEFA'nın şike iddia-  larıyla ilgili soruşturmalarda dört ana unsur vardır. Bunların ilk ikisi yoksa, dosya kapatılıp arşive yollanır. Nedir bunlar? İlki 'Müsabakayla ilgili hakem raporu'nda 'Ben bu maçtan huylandım' lafı mutlaka yer almalı. İkincisi ise gözlemcinin düştüğü not; 'Oyunda tuhaflık vardı. Al gülüm-Ver gülümü gözlemledim' şeklinde olacak. İnsanların özgürlüklerini elinden alıyorsunuz. Üstüne üstlük, ne özel hayat bırakıyorsunuz ne de saygınlık. Türk Ceza Yasası'nı bir kenara koyun, dünyada delil kabul edilmeyen malzeme de her şeyin üstüne berbat sos döküyor. Hiç bir dinleme kaydı, kanıt olarak kabul edilemez. Son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu konuda kesin kararı mevcut. Gerekçesi belli. Elektronik aygıtlardan yararlanılıp elde edilenleri istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.
...
Türkiye Futbol Federasyonu'nun soruşturmaya dahil edilen kurullarının raporlarına dikkat edin -Yarın açıklanacak-. Hani bir laf vardır 'Dağ fare doğuracak'. Hatırlayın, ilk başlarda açıklanan tapeleri. Onlarca şike iddiasından geriye ne kaldı? Aslında en gırgır örnek; 'Filan futbolcunun sevgilisinin göğüslerinin, iki yana ayrık olarak tarifiydi'. Tabirimizi gırgıra vurun. Bıçkınların literatüründe buna 'Şaşı Meme' denir. Bir örnek daha verelim, şike yapmak için karşı tarafın da olması şart. Bunlar nerede? Esrarengiz tecavüz davasına benziyor. Şaapan var, mağdur yok!
***
Beşiktaş'ın fedakar yeni yönetimi enkazın altına girdi. Batık kulübü kurtarmaya uğraşıyor. Bu başlı başına zor. Bir de buna UEFA'da 'Sanık sandalyesine oturtulmak' eklendi. Fikret Orman'a bakıyoruz, sesi çıkmıyor. Hala 'Geçmişi yargılamayalım' deyip, duruyor. Hani bir laf vardır: 'Kötü yola kim düşürdü ise, o hesap versin'. Adam bu koltuktan kalkıp, daha büyüğüne oturdu. Hesapsız-kitapsız ve de saçma-sapan harcamalarla koca kulübü kapısına kilit vurulacak hale getirdi. O temizlesin bu bataklığı. Yabancı teknik adam ve futbolculara ödemek zorunda kaldığımız paraları boş verdik. En çok kanımıza Gaziantep'ten 8.5 milyon dolara alınan Tabata dokunuyor.
***
TRT'nin yeni dizisi Bulutların Ötesi. Sivas'tan Balat'a uzanan bir öykü. Oyunculara lafımız yok. Eski semtimizin geldiği durum, burnumuzun direğini sızlatıyor. Teravih ve cuma namazına gittiğimiz camiler ve bahçelerinde top oynadığımız okullar, yaşlanmış insanlar gibi. Yine de o vakur havayı yakalıyorsunuz. Dileriz, Sadettin Tantan'la başlayan restorasyon bir an önce tamamlanır.
...
Medya Kralı'nda Okan Bayülgen'in 'Keyif aldım' lafına karşı çıkışına bayıldık. Bize merhum Şakir Süter'i hatırlattı. Kazara biri bunu söylese kızardı. Hele yazmışsa, kıyameti koparırdı; 'Keyif eşşekte olur'. Hala sesi kulaklarımızda. Bugün kınama olarak kullanırken dahi korkuyoruz. Kesin rüyamıza girip, yine fırçayı basacak.
...
Seksenler ekibi bu kez Beyaz Show'daydı. Rasim Öztekin, bir dönem gazetede oda komşumuzdu. Espri gücü, rol yeteneği hep aynı. En önemli değişim gençleşmesi. Biz geriye giderken o, yaşını ufaltıyor. Gecenin diğer önemli ismi Fatih Erkoç'tu. Ne okusa yakışıyor. Sebebi belli. Babası Hasan Erkoç TSM ustasıydı. Fatih'in mayası sağlam.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama