• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
26 Aralık 2010 Pazar

Ünlü Bearzot'a jübile yaptıran Can Bartu'dur

İtalyan futbolunun en ünlü isimlerinden Enzo Bearzot'un ölümünü Eurosport'tan öğrendik. Daha sonra Rai Uno'daki töreni fark ettik. İyi oyunculuğundan yöneticiliğine kadar başarılı olan Bearzot'la ilgili en önemli anımız Can Bartu'nun anlattıkları. Sinyor, İtalya'ya transfer olduğunda Fiorentina formasıyla ilk maçlarından birine çıkıyor. Rakip Torino'da onu tutma görevi kaptanları Bearzot'un. 'Kasap' lakaplı İtalyan, bizimkine üst üste iki tekme geçiriyor. Seyircide anında 'Forza' sesleri. Bartu'nun ayaklarında hala İstanbul'dan kalma Türk malı kramponlar var. Sonunda kafası atıyor ve 'Dinyakos' ustanın yaptıklarıyla Bearzot'a öyle bir giriyor ki adam tel örgülere yapışıyor. Aynı anda stadı dolduranların tamamı havada. İtalyanca 'Forza Turco' ve İspanyolca 'Ole Turco' sloganları birbirine karışıyor. Can Bartu'nun kendi ifadesiyle İtalya'nın fethine başlangıcı bu olay.
...
Bartu'nun Bearzot'u yerlerde süründürmesi bir yerde jübile çağrısı oluyor. Kısa süre sonra Enzo futbolu  bırakıyor. 'Pipolu teknik adam' unvanı aldığı 1977-86 arası İtalyan Milli Takımı'nı çalıştırdı. 1982'de Dünya Kupası'nı kazandırdı. Geçtiğimiz günlerde vefat etti. Hatıraları arasında Can Bartu'nun özel yeri olduğunu her zaman tekrarlamıştır.
- - -
Önce Haber-Türk'te BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ı yazalım dedik. Arkasına 'Federasyona yeşil ışık yakan' eski CHP genel başkanlarından Altan Öymen'i ekleyecektik. Aklımıza pazar yazısı olduğu geldi. Haldun Solmaztürk'ün 'Kimse halkı kandırmasın. Bunun adı federasyondur' laflarını duyunca ağır yorumu erteleme kararı aldık.
...
En iyisi Türk Müziği'ne takılmaktı. TRT-M'den aktaracağımız ilk program Türkü Söylemek Lazım. Daimi ikili Ali Çakar ile Emine Ata'ya gençler ve iki usta -Ferhat Durmuş ve Yeter Köprülü- katıldılar. Necati Var'ın yönetimindeki canlı yayının özeti 'Az laf çok türkü'. Orta Anadolu ağırlıklı tüm bölgelere gidildi.
...
Aynı ekranda tek kelimeyle 'Muhteşem' bir yapım vardı. Lacivert'in en güzel tonunu izledik. Konuklardan Selen Servi yeni CD'sinde yer alan inanılmaz bir parça seslendirdi; Gittin. Bu şarkının bestesinin Ömer Önder'e ait olduğunu öğrenince şaşırmadık. Dr. Önder'in on parmağında on marifet. TSM'nin değerli ismi Ayşe Engin Aslanca'nın da yeni albümü tanıtıldı. İlginç olan 15 eserin tamamı türkü. İsmi ise 'Balkan Havaları'. Gelelim gecenin en renkli sesi Salim Dündar'a. Kafasını kazıtmış.  Yuvarlak çerçeveli gözlük taksa Mahatma Gandhi'nin klonlanmışı derdik. Sanatçı, Aynalar'la girdi, Sen Mevsimler Gibisin'le final yaptı. Stüdyoyu dolduranları ayağa kaldırdı. Her şarkıya bis yapıldı. Bu arada yönetmen Levent Uysal'ı kutlamayı unutmayalım.
...
TRT'nin müzik programları arasında -Turnalar ve Türkü Söylemek Lazım dahil- Abdurrahman Kızılay'dan söz edilmemesini yadırgadık. Tek istisna Sinan Özen'di. Oysa TV-8'de Soner Olgun, merhumdan bir türkü söyleyip başsağlığı dileğinde bulundu.
...
ÖZEL NOT: www.aksam.com.tr'ye girerseniz 'Şükür Kavuşturana -'Dul Kadınların Günü'- adlı internet sayfalarımıza özel yazımızı okuyabilirsiniz.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı