• $7,3506
  • €8,9441
  • 437.39
  • 1536.11
30 Eylül 2011 Cuma

TBMM'de Habur havası

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yer gök inliyor. Sokaklarda, tribünlerde 'Üçlü çekiliyor'. Hayatları hep fırdöndü oynayıp, hacıyatmazlık yapmakla geçmiş yazarlar 'Sevgi sözcükleri' üretiyor. Bilmem ne vakıflarının 'Militan eskisi sözcüleri' tempolu alkış tutuyorlar. Koca koca siyaset bilimciler, sevinç gözyaşları döküyor. Neden mi? BDP Meclis'e girme kararı aldı. Hem de ne söylevlerle. Aslında, çoktan yemin edeceklermiş de, Cumhurbaşkanı'na bozulmuşlar. Aralarında 'Başbakan bizi tahrik etti' diyenler bile var. Kim kimi kandırıyor? Gerçekler ortada. Para tatlı. Ayrıca, silahlı örgüt de teşvikçi. Her ay 'Destek aidatı alacak'. Dün AKŞAM'da yer alan Esmer Evin'e 'BDP Meclis'e girsin mi' diye sordular mı acaba? İki kızını bölücü teröre kurban vermiş yaşlı anne, her şeyi iki cümleyle özetledi; 'Ülkeyi bölmek isteyenler, taziyeye gelenlere baksın. Kürt Devleti'ni kurduklarını farz edelim. Ben ne yapayım böyle bir Devleti?' Dileriz bu sözleri, Habur karşılaması'nı TBMM'de tekrarlamaya hazırlananlar duymuştur.
...
HaberTÜRK'te sanatçılar vardı. CNNTÜRK'te aklınıza kim gelirse. Nur Sürer yine 'Gerillacıydı'. Yönetmen Mustafa Altıoklar, hızını alamadı. Nazım Hikmet'in Bir Orman'ını İki Orman haline getirdi. Anında fırçayı yanında oturan Timur Selçuk'tan yedi; 'Hop, hop. Bırak da orman tek kalsın'. Bütün tartışmalar içinde tek aklı başında cümleyi -Bizim kafada- eski milletvekili ve gazeteci Nazif Okumuş'tan dinledik; 'BDP'nin katılımı normal. Harika bir şeymiş gibi gösterilmesini anlamıyorum'.
***
Çocuklar Duymasın Türkiye'nin gündemi olmayı sürdürüyor. Kemer sıkma politikasından, başkanlık seçimine -Sınıfta- kadar tüm güncel konular iyi işleniyor. Tek hayal kırıklığı Sefa Doğan'da. Acun Ilıcalı'nın bulup çıkardığı bu genç 'Trabzon'lu Hami' tiplemesinde başarısız. Senaryo grubu, ona özel çalışma yapmak zorunda.
...
Muhteşem Yüzyıl belli bir izleyici kitlesi yakaladı. Ancak, diğer ekranların karşısına yerleştirdiği dizilerin, küçük çapta dahi olsa rating çaldığı kesin. Televizyon dünyasındaki bu acımasız mücadelenin nerede duracağını merak edenlerdeniz.
***
Bayan voleybolcularımız, Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynama hakkını elde etti. İtalya'dan sonra Rusya gibi bir başka devi de yıktılar. Grupta yenildiğimiz
Sırbistan karşısında final arayacağız. NTV Spor'un yayınından memnunuz. Okurlardan gelen şikayet tek konuda. Ferhan Akdüz'ün dediği gibi:
'Harika bir oyunla, Rusya'yı set vermeden yenmişiz. Sahadaki muhteşem sevinci görmek ne mümkün. Pedle başlayıp, emlakla biten reklam kuşağı insanı çıldırtıyor'.
...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen filmekimi 8-15 Ekim tarihlerinde. Sekiz gün boyunca Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı City's ve Cinebonus Maçka G-Mall'da 39 film gösterime sunulacak. Biletler yarından itibaren biletix ve ilgili sinema merkezlerinden temin edilebilecek.

<p>Taceddin Kutay Kafa Konforu'nda bu hafta, 'hayatın tekliflerine karşı aldığımız pozisyonu nasıl t

'Refik'in kadar kıymetlisin hayatta...'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!