• $13,4372
  • €15,3781
  • 786.026
  • 2085.76
1 Mayıs 2012 Salı

Silivri'den iki mesaj

Önce Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'den bir zarf geldi. Üstünde 'Kurye-Normal' yazsa da posta ibaresi vardı. Silivri damgasının, Atatürk'ün ikişer ikişer yapıştırılmış şapkalı ve başı açık resimlerinin bulunduğu pullara basılması dikkatimizi çekti. 25 ve 90 kuruşlukların yanında üstünde şeftali bulunanın değeri bir liraydı. Sevgili Kardeşimiz üç sayfalık girişle içini dökmeye başlıyor. Sonra kendisi için hazırlanan tezgahın bozuluşunun belgelerini eklemiş.  Belli ki Muzaffer, yalan ve iftiraların boşa çıkışından mutlu. Tek tek okuduk. Talip Doğan Karlıbel'in düşüncelerini biliyorduk. Yine de sabırla gözden geçirdik. 40-50 senelik, kalemlik haline gelmiş, el bombaları nasıl suç unsuru oluyor? Canımızı sıkan bunlar. Kıbrıs Kahramanı Muzaffer Tekin, en önemli karalamacıları unutmuş. Hakkında yalan ve dolanlarla dolu kitap yazdılar. Sonra da TBMM çatısına alınıp, ödüllendirildiler. İşte bu noktada Ahmet Şık'ın tahliyesi sırasında kullandığı cümleleri anımsıyoruz. Hani yargıya bindirmelerini. Sonra da bir başka Kahraman çiçeği burnunda mahkum Mehmet Ağar'ı. Elimizden gelen sadece 'Sabır dilemek'.
***
Muzaffer'in zarfından iki gün sonra, yine Silivri'de yazılmış bir kitap aldık; SAMİZDAT. Bu ismi ilk kez 1970'lerde merhum Mithat Perin'den duymuştuk. Aleksandr Soljenitsin ve arkadaşlarının, Demirperde'yi hırpalayan ve sonunda yıkan 'Yeraltı gazetesi'nin ismiydi. Rejim muhalifleri tarafından çoğaltılıp, gizlice dağıtılırdı. Kızıl Yönetim'in yok oluşunda önemli rolü olmuştu. Soner Yalçın'ın 'Hakikatlere dayanacak gücünüz var mı?' diye sorduklarına SAMİZDAT adını verişini sevdik. Yalçın, Tekin'den daha şanslı. 100 binlik kitap bastırabilme imkanına sahip. Girişte editörlerden İlknur Özdemir'in kısa notu var; 'Sayın Burhan AYERİ, mapustaki bir gazetecinin sessiz çığlığını duymanız umuduyla'. Süratli okuma alışkanlığımız olduğu halde, hatmetmemiz iki hafta sürdü. Soner, kendisiyle ilgili kurguyu çözmekle kalmıyor. 'Ne kadar Balyoz varsa' hepsinin içini dışını deşip, ortaya döküyor.
...
Soner Yalçın'ın SAMİZDAT'ının gerçekleri yazması 'Kimleri imana getirir' bilmiyoruz. En iyisi onun özetini sizlere aktarmak. Eğer beğenirseniz, Kırmızı Kedi Yayınları etiketli çalışmayı alıp, okuyun:
'. Benim ülkemde; düşünce hayatın düşmanı, kötülüğün simgesi olarak görülür. Düşünsel değerlere bağlı, soru soran
-Arayan/Kovalayan- zihne sadece düşmanlık edilir. Düşünen insanın korunağı yoktur.
. Ama benim ülkemde; 'Gerçekler de inatçıdır. Mutlaka yazılır'.
Unutmadan SAMİZDAT'ın 412. sayfasında 'AKŞAM'ın emektar yazarı Burhan Ayeri'den alıntı ve buna monte edilen uzun bir cevap olduğunu belirtelim. Biz beğendik.
***
ÖZEL NOT: Beşiktaş'ı parasal açıdan UEFA'da yargılanacak hale getiren TFF'nin yeni Başkanı'nı hep birlikte dinledik. Anladığımız kadarıyla, başa dönüldü. Meşhur 58. Madde değiştiğine göre, kulüpler puan silmeyle cezalandırılacak. Yöneticiler ise okkanın altına atılmaya çalışılıyor. Kişisel yorumumuza göre, Federasyon'un iki kurulu kurban edilmekte. Taraftarın yeni hedefi onlar olacaktır. Öte yandan konunun yargıya etkisini görmekteyiz. 'Metris'tekilerin tahliyesi'ni bekliyoruz.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi