• $15,5892
  • €16,2684
  • 905.126
  • 2418.15
25 Kasım 2011 Cuma

Savas'ın Anası bizim Ablamız

Şükran Ay Büyüğümüzü ilk kez Dünya Gazetesi'nde iken tanıdık. 'Fişek gibi, zıpkın gibi delikanlı'yı İstihbarat Şefi Erdoğan Bazer'e -O da Hakk'a yürüdü- getirmişti. Bu olay, Savaş Ay'ın gazeteciliğe başlangıcıdır. Onu anlatmaya gerek olduğunu sanmıyoruz. Ablamızla daha sonra iki kez bir araya geldik. O dönem, Tercüman'ın yurtdışı baskılarında görevliydik. Frankfurt ve Münih'teki tesadüflerin müzik şölenine dönüştüğünü vurgulayalım. Hani son yılların 'Damardan' tanımlamasına ilk kez tanık olduk. Her şeyden önce bizden biri olmanın avantajına sahipti. Vefatına kadar aynı yerde oturdu. Vatan Caddesi'ndeki yerini hiç değiştirmedi. Kumburgaz'daki yazlığı aynı kaldı. Hatta buradaki son programı yapmak, Uğur Çınar'a kısmet oldu. TRT-M'deki yayını bu sezon açılışında izlemiştik. Sağlıklı görünüyordu. Etrafındakiler hep eski dostlarıydı. Yayın banttı ama kayıt canlıydı. Sesi çın çındı. Şükran Ay Ablamızın biraz rahatsız olduğunu biliyorduk. Ancak bu kadar hızlı gidişi anlamakta zorlanıyoruz. Sevgili Kardeşimiz Savaş Ay başta, tüm yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı, merhumenin mekanının cennet olmasını diliyoruz.
***
'Yılan'ın Kış Güneşi' başlığına şaşırmadık. Ancak, daha küçük harflerle yazılmış 'Silivri'den Bir Terör Faaliyeti Daha' cümlesini görünce, üstteki demir parmaklıklar arasına sıkışmış Müyesser Yıldız'ı fark edebildik. Adına 'Anı mı, yoksa hal ve gidiş mi' demeye karar veremedik. Çok güzel ve o kadar hüzün dolu anlatım. Müyesser Yıldız'la iki ayrı medya kuruluşunda çalışma imkanımız oldu. Yılan'ın Kış Güneşi için başarılı notunu rahatlıkla düşüyoruz. Bir de ilavemiz var; 'Yıldız'ın suç işlediği için içeri tıkıldığına hiçbir kul bizi inandıramaz'. Bu da iyi biline.
...
'Bencil Kadınlar Maço Sever' Truva Yayınları etiketiyle raflara çıktı. Yazarı Tuna Serim'in 'Maço, bizde iltifat sayılır' teşhisi bile, okumak için yeterli.
...
Stephane Hessel 'Kayıtsız Kalmayın-MÜCADELEYE KATILIN'ı Madrid, Tel Aviv, Santiago ve Wall Street gösterileri arasında çok anlamlı durmakta. 94'lük genç sosyalist'in 'Öfkelenin' adlı kitabı milyonlar satmıştı. Bu da onun kadar, satışa ulaşacak. Cumhuriyet Kitapları etiketli.
***
TRT Müzik Dairesi Başkanlığı'nın iki yılda kendi stüdyolarında ürettiği albümlerinin sayısı 215'i geçti. Tülin Yakarçelik'in CD'si, Tahir Aydoğdu'nun iki bölümlük çalışması dikkat çekici Gürkan Sürmen, Nigar Uluer, 'TRT Popüler Çocuk Şarkıları Yarışması' yine önemli güzelliklerden.
...
'İstanbul 12 Orkestrası' her türden müziği 'İlk' isimli albümde topladı. Bunlar arasında Mozart'ın Türk Marşı-Rondo Ala Turca- bile var.
***
Yiğidin Sakarca'nın iğneleyen e-postası acıttı. Kısaca cevap vereceğiz. O küçük notu, sırf elimizde yetişen bir kardeşimizin ısrarlı ricası üzerine yayınladık. Bizim çizgimiz belli. Hiç kırık yok.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz