• $16,3514
  • €17,4525
  • 973.922
  • 2398.28
6 Kasım 2011 Pazar

Sağlık ve huzurla

İbrahim'in eşi Sara'dan çocuğu olmuyordu. Eğer bir evlada sahip olursa, bunu 'Yaradan'a kurban olarak adama sözü verdi'. İshak doğdu. Tanrı 'Çok sevdiğin oğlunu al ve sana göstereceğim yerde, sunacaksın' diye buyurdu. Baba-oğul birlikte gittiler. İbrahim, sunak hazırladı. Üstüne odunları dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp ateşe vereceği yerin üzerine yatırdı. Eline bıçağı aldığı an, Rab'bin meleği 'İbrahim, İbrahim' diye seslendi. Melek, 'Çocuğa dokunma' dedi ve devam etti; 'Biricik oğlunu esirgemedin'. İbrahim etrafına bakınca boynuzları çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip getirdi ve oğlunun yerine yatırdı. Yakmalık sunu olarak onu adak verdi. Bunlar Musevi kaynaklarından. Şimdi sözünü edeceklerimiz İslami bilgilerden. Müslümanlar, İbrahim Peygamber'in çocuk istemiyle yanıp tutuştuğuna inanır. Doğan yavrusunun ismi ise İsmail olarak tefsir edilir. Oğluna vahiyi rüya şeklinde anlatır. Küçük İsmail de 'Babacığım emrolunanı yap. Beni yine bulacaksın' cevabını verir. Sonuçta Tanrı'nın buyruğuyla bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında koç ile çıkagelir. Bu sınavdan sonra tüm İbrahim” dinlerde Zilhicce ayının 10. günü kurban kesilerek bayram kutlanır. Peygamberimiz, Hac gibi, bir süre terkedilen bu geleneği de yeniden hayata geçirmiştir.
...
Bizim dahil olduğumuz İslam dünyasında kurban kesmek hiçbir zaman değerini kaybetmemiştir. Zenginin fakiri hatırlayıp kolladığı dini uygulama olarak benimsenmiştir. Dağıtılan sadece et değildir. Giyim kuşamdan tatlıya kadar varan diğer yiyecekler unutulmaz. Yıllarca bazı kişilerin tekeline bırakılan 'Yoksulu hatırlama'nın daha organize hale geldiğini görmek mutluluk verici. Bağışlar, kurumlar aracılığıyla da yapılmakta. Kişisel olarak sizlerden ricamız imkanlarınızı hayırlara yöneltirken titiz davranmanız. Kimi sonradan görmelerin 'Elindeki tüfekle vurduğu hayvanın tepesinde fotoğraf çektirir gibi verdiği pozlara' üzülüyoruz. Kurban gösteriş için kesilmez. Hayır ve sevap gizli yapıldıkça değer kazanır. Aksi halde günaha dahi girilir.
...
Sahibini bilmediğimiz 'Kurban olsun' adlı dizelerden bir bölümü bayrama uygun bulduk:
'Nefretlerini kes... Sevgiye kurban olsun.
Kötü sözü kes... Güzel söze kurban olsun.
Küslükleri bitir... İsmail'e kurban olsun.
Atamamışsan, kinini nefretini içinden,
İçindeki kötülüklere kurban olsun.'
...
Bayram kutlamaları günler önce başladı. İlk sıra Orhan Ayhan ve torunu Eren'de. Nihal Yazan kardeşimiz, Engin Köklüçınar ve binlerden oluşan dost, arkadaş ve okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı nice bayramlar diliyoruz.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır