• $7,3403
  • €8,8135
  • 406.315
  • 1528.4
17 Nisan 2011 Pazar

Odun Muhabbeti

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Serdar Ortaç'ı severiz. Hem beste hem yorum olarak. İnsanları eğlendirmeyi iyi bilir. Her canlı gibi onun da kendine özgü birtakım hataları olması doğal.
Ortaç, Beyaz Show'u aldı götürdü. Eski ve yeni şarkılarıyla stüdyoyu ayağa kaldırdı. Doğrusu Atiye ve özellikle Selim Soydan- Hülya Koçyiğit'in torunu, yeni spor spikeri Neslişah Alkoçlar'ı sildi süpürdü. Sohbet sırasında yapılan yanlış bir benzetmeye takıldık. Serdar, babasından söz ederken 'Odun gibi adam' deyiverdi. Bu sözlerin ne konuyla ilgisi ne de akışta yeri vardı. Sonra düzeltmeye çalıştı ama hatalı yoldan. Odun'ları sıkça tekrarlayarak, kaş yapayım derken göz çıkardı. Örf ve ananelerimizce 'Babalar kutsaldır'. En az anneler kadar.

...
Trabzan veya iskele babasını dahi aşağılayamazsınız. Onların da önemli işlevleri vardır. Merdivenleri çıkarken, ayaklara destek koldan başlar. Bunun için ilk hareketi babaya tutunarak yaparsınız -Tabii böyle evler azaldı-. Fener, Kasımpaşa, Çengelköy iskelelerine gemilerin palamar attığı babaların önemini hiç farkettiniz mi? Bu örnekler arasında Balat'ın ismini geçirmedik. Çünkü önce yakıldı, sonra birilerine tezgahlandı. Bu da ayrı yazı konusu.

...
Tekrar 'Odun muhabbeti'ni sürdürürsek, 'Baba, baban, babam'ları kullanırken etrafına konacak yakıştırmaları özenle seçmeliyiz. Cumhurbaşkanlığına kadar gelmiş Süleyman Demirel'in, Beşiktaş'ın 'Efsane Başkanı' bir başka Süleyman, Seba'nın babalıklarına bip atamayız. Serdar Ortaç ve kafadaşlarına tavsiyemiz Fatih Kısaparmak'ın dizelerini tekrar tekrar okumaları; 'O benim babam'. Bu tiplere Goethe'nin şu sözlerini de armağan ediyoruz:
'İnsan, babasına borçlu olduğu gerçek saygıyı, ancak baba olduğu zaman hisseder.'  

***
118 33 reklamlarına fazlaca saldırıldığı inancındayız. Hem tebessümle seyredecek sonra 'Linç kültürünü harekete geçireceksiniz'. Bu işin yaratıcısı Marka'nın patronu Hulisi Derici'yi  NTV'de izledik. Tuhaf olan, saldırganların sözcülüğünü Mirgün Cabas'ın yapmasıydı. 'Evet, bu bir yumuşakça tiplemesidir' itirafını gerçekleştirmek uğruna çirkinleşti. RTÜK'e malzeme çıkaramayınca sinirlenip taş kesildi.

...
Saba Tümer ile Linet'in iç dökmelerine bayıldık. Bir ara konu evlilik ve çocuk üzerine döndü. Linet 'Sende de bende de iş yok' deyince ortalık kızıştı. Saba, sesinin desibelini yükseltti; 'Evliliği, çocuğu boşver, sende iş olamayabilir, ben de bal gibi var. Söz ettiğin konular için evlilik şart değil'. Anlaşılan, Tümer bir Kayseri atasözündeki gibi 'İşi bilen yükü götürür'. Hayranlarına duyurulur.

***
16. Sadri Alışık Tiyatro-Sinema Oyuncu Ödülleri 25 Nisan'da sahiplerini bulacak. Etkinlik MKM'de -Mustafa Kemal Merkezi Atilla İlhan Salonu- saat 20.30'da başlıyor.

...
Zülfü Livaneli ile Maria Farantouri'nin Atina Konser Salonu'ndaki unutulmaz icraları ajs tarafından yayınlandı. Canlı kayıt sistemiyle aktarılan muhteşem işbirliğini herkese öneriyoruz. Özellikle Türk-Yunan dostluğuna önem verenlere.

<p><span>28 Şubat darbesiyle iktidardan uzaklaştırılan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen Erbakan'ı

CHP'nin 'Erbakan' ilgisi

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı