• $13,4245
  • €15,1822
  • 790.166
  • 2014.21
16 Şubat 2012 Perşembe

Ne niyetine yerseniz

Süleyman Demirel'in MİT krizi için yasa değişikliğine getirdiği eleştiriye, göbekten bağlı olmayanların dışında, hiç kimsenin itiraz edeceğini sanmıyoruz; 'Milletvekilleri ve eski genelkurmay başkanı cezaevinde. Yasal düzenlemeyle o sorun çözülebilirdi. Yapılmadı. Ama MİT Müsteşarı'yla ilgili sorunu yasayla çözüyorlar. Demek ki kanun değil hükümetin amacı, belirleyici oluyor'.
...
Yaşar Usluer'in yazdıkları ise olağanüstü. Buyurun birlikte okuyalım:
l Malumun ilanını, yani adaletin bir gün herkese lazım olacağını, adaletsiz davrananlara karşı yazdık. Sizin de belirttiğiniz gibi 'Muzculardan olan Burhan Kuzu Hocamız'ın bile sesi çıkmaz oldu. 'Kuzuların sessizliği'ne büründü galiba. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'i tutuklayan Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'ı görevden alan HSYK'ya  'Yargıçlar cübbelerini çıkarsın' diyen Bülent Arınç, şimdi 'Aklımla izah edemiyorum' diyebiliyor.
l 11 Haziran seçimlerinden önce, muhalefetin 'Terörist başıyla' görüşme eleştirilerine, 'Eğer hükümetin görüştüğünü ispat edemezseniz şerefsizsiniz' diyen Başbakan, Oslo'dakiler basına sızınca 'Hükümet değil, devlet görüştü' dememiş miydi? İyi de bunlar yapıldığında Hakan Fidan, Başbakan'ın Müsteşar Yardımcısı değil miydi? Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı devleti değil, hükümeti temsil etmez mi? Nitekim kendisi de 'Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla geldim' demiyor mu?
l Bekir Bozdağ, 'MİT'in vazifesi terör örgütlerinin içine sızmak, eylem planlarını, para silah ve terörist transferlerini, desteklerini ve çalışmalarını yakından takip etmek' diyor. Buna kimsenin bir şey dediği yok ki. Şimdi kendisine soralım. Terörist başına 'Sayın' demek, terörist başından aldığı bilgileri, Oslo görüşmesine katılan bölücülerin liderlerine aktarıp, kuryelik yapmak MİT'in görevleri arasında mıdır? Buradaki pazarlıklar sonucu özerklik/bağımsızlık sunulacak ise, bunca şehidimizi niye verdik? Hani 'Terör döktüğü kanda boğulacaktı?' Yoksa siz, iktidarda kalma uğruna vatandaşı mı kandırdınız? Hani 'Aynı yoldan geçmişiz biz / Aynı sudan içmişiz biz / Yazımız bir, kışımız bir / Aynı dağın yeliyiz biz' diyordunuz.
l Osman Şanal'ın yetkisini HSYK aldığında, 'Yetki gaspı' diyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sadrettin Sarıkaya adına fazla ses çıkarmadı. Şimdi MİT'çiler için, 'İzin alınmaması yasaya aykırı' diyen Bekir Bozdağ, Erzincan soruşturmasında tutuklanan MİT'çiler karşısında neden 'Yasaya aykırı' dememişti? 30 yıl sonra anayasanın geçici 15 maddesinin kaldırılmasını referandum kapsamına alan, bu nedenle 'Kenan Evreni yargılıyoruz' diyenleri, şimdi MİT mensupları için özel kanun çıkaranları, yarın birileri geldiğinde, bu özel kanunları kaldıran yasa çıkarıp yargılarsa ne olacak? Tek başına iktidarlarında ikişer dönemi dolduramayan Demirel ve Özal'ın, üçüncü dönemi tamamlayamayan Menderes'in, 36 ve 42 yıl sonra devrilen Mübarek ve Kaddafi'nin sonlarını göremeyenlerin ömür boyu iktidar garantisi mi var? Kişiye özel kanunlarla günü kurtarmaya, görevini yapan emniyet ve yargı mensuplarını görevden almaya çalışıyorlar. Unutmasınlar ki iktidar kimseye ebediyen verilmemiştir. Adalet güçlünün değil, haklının yanında olursa adalet olur.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında