• $7,4531
  • €9,0643
  • 444.677
  • 1554.68
14 Nisan 2012 Cumartesi

Musa'nın hamam tası

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Naklen yayınların Ordinaryüs'ü Musa Çözen. Ekranlarda kim zirveye çıkmışsa mutlaka katkısı vardır. Yönetmenlerin "İki numara" ya da "Sekiz numara" diye verdiği komutları tüm dünyada duyarsınız. Musa'nın özel emirleri ve kendine özgü söylevleri vardır.
Örneğin "Hamam tası". Ne bu diye sorarsanız cevabımız "Muz gibi, ne niyetine yenirse" olur.
Musa ile birkaç kez telefonla konuştuk. Yan yana dahi gelmedik. Hep başkalarından dinledik. En detaylı bilgiyi ise 2008'de İz TV'den aldık. Nazım Alpman Dostumuzun hazırladığı yan belgeselden. Kırşehir'den yola çıkıp TRT'ye ulaşan, oradan özel kanallara geçen zeki bir adamın öyküsü. Pavarotti konserini aktarışına bayıldık. Eurosport'tan yayınlanan işte, bu kuruluş temsilcisinin, yönelttiği soruyu duyunca kahkahalar attık. Neydi bu biliyor musunuz; "Her şeyi anladım da, hamam tasını çözemedim!"

atv kanallarında yayınlanan Ziraat Türkiye Kupası maçlarını izlerken, bazı şeyleri anımsadık. Fenerbahçe, Karabük, Eskişehir ve Bursa'nın yarı finalist olduğu mücadelelerde mutlaka Musa'nın tezgahından geçmiş olanların aktarım yaptığını tahmin ediyoruz. Ancak, kritik anların ve tribündekilerin yakalanışındaki "Hamam tası" eksikliğini anında fark ettik. Bunun nedeni çok net. Mahalle kültürü almak. İyi futbolseverliğin yanı sıra, taraftar olmak. Musa Çözene başarı dileklerimizi yollamayı ihmal etmiyoruz. "Teknolojiye tamam da, insan unsuru asla unutulmamalı".
? ? ?
TRT Spor da, EURO 2012'YE DOĞRU nun tanıtılan ülkesi Ukrayna'ydı. Serhan Asker'in daimi yorumcusu İlhan Mansız'a bu kez Mehmet Arslan eklenmişti.
Söyledikleri gibi program İstanbul'da Bilgi Üniversitesinden yapılınca, herkes katılımcı olabiliyor. Kazara Kahramanmaraş Sütçü İmam a gidilse, Mansız'ı bile zor götürürsünüz.
Serhan, Ukrayna'nın SSCB çatısı altındaki yıllarını da iyi vurguladı. Oleg Blokhinm efsaneleşmiş futbolculuk senelerini güzel aktardı.
Özetle yine başarılı bir yapıma imza atıldı.
? ? ?
Engin Balim'in her gün geçtiği kısa yorumlarından ikisini buraya alacağız:
a) CHP'li olarak, Çevik Bir de yargılansın. Bundan rahatsız olmuyorum. Ama Deniz Feneri konusunda da yargıyı hassasiyete davet ediyorum.
(b) Hasan Cemal 'Atatürk'e diktatör demenin suç olduğu ülkede düşünce özgürlüğünden söz edilebilir mi?" diyor. İyi de parti içi diktatörlere ses çıkartmayan medyamızın güllen, rahmetli Atatürk'e arkasından diktatör deyince mi, ifade özgürlüğü gelecek?
Gazozla ilgili yazımız tam nostalji oldu.
Eklemelerin ardı arkası kesilmiyor. Emin Demir Çamlıca Gazoz Fabrikası'nın ilk yerinin Söğütlüçeşme Tren İstasyonu'nun orada bulunduğunu ve Kurbağlıdere'nin üstündeki tahta köprüyle ulaşıldığını belirtiyor. Daha sonra Altunizade'ye taşındığını ilave ediyor. Sonuçta bugün sadece adının yaşatıldığını vurguluyor. Trabzon'dan -Eski İstanbullu- Osman Yaşar Kulaç ın yazdıkları ise şöyle; "Yine bizi yıllar öncesine taşıdınız. Sinema antraklarında Uludağ içer, Frigo yerdik. En keyif aldığım Emek Sineması. Olduğu yerde yenilenmezse, o da anılarımıza gömülecek."

tvem yeni ekranımız. Bizimkileri tekrar yayınlamak düşüncesini sevdik. Haberlerde Karadeniz'in iyi işlenmesi doğal. Çünkü patron Mehmet Ali Yılmaz. Tüm ekibe iyi dileklerimizi sunuyoruz.

<p>Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook da Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdi. Açıklama, rek

Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerini neler bekliyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gediz Deltası'nın Yoılkı atları böyle görüntülendi

Ankara buz kesti