• $7,2993
  • €8,7725
  • 403.447
  • 1533.03
08 Nisan 2011 Cuma

Muhteşem Yüzyıl

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Daha yayınlanmadan kıyametler kopartılan dizi, tarihi saat gibi. Tıkır tıkır çalışıyor. Rating listelerini, tavan yapıp deliyor. Sonucun böyle olacağını görenlerdendik. Hatta bizi ziyarete gelen Universal Grubu'nun en üst kademesine anlattık. 'Alın, pazarlayın' dediğimize, dört tanığımız var. Biri, Türkiye Temsilcisi. Bu konuşmanın üstünden epey zaman geçti. Gelinen nokta mutluluk verici. Muhteşem Yüzyıl, pek çok ülkede gösterime sokulacak. Kimse, kasıldığımız şeklinde yorumlamasın. 1968 yılından beri ekran başındayız.

...
Dizinin son bölümünde, üçlü senaryo izledik. Saray içindeki casus kadın, Sultan Süleyman'ı Hürrem'den kopartma oyunları ve Pargalı'nın Hatice Sultan'a kavuşma ümidini yitirmesi. Gecenin yıldızı kesinlikle Okan Yalabık'tı. Önceden yazdığımız gibi, devşirmelikten Sadrazamlığa tırmanışı mükemmel oynadı. Baba Ocağı'na sığınmasının öyküsü Meral Okay'ın başarısı. Okan, ikiz kardeşini canlandırdığı kısımlarda da süperdi. Padişah'ın 'Gel burada öldüreyim emri'ni alıp, İstanbul'a dönüş kararını vermesi izleyici adına yeni heyecan unsuru. Olacakları yazıp, seyircinin zevkini mahvetmeyeceğiz. Okan Yalabık, gençler arasında en büyük isim. Yıldızının daha da parlayacağından eminiz.

***
Bazı dizilerde sıkıntılı döneme girildi. Kanal-D'nin Nuri'si, çarşamba gecesine çekilince 'Sonlandırma kararı alındığını' hissettik. Bu konuda hemen herkes aynı düşüncede. Oktay Kaynarca-Meltem Cumbul başta, bu ekip böylesi bir sit.com'la bakalım kaç  hafta dayanacak.

...
Seyyar Tayyar'ın başı bu defa Zabıta Mesut'la değil, adliyeyle gerçekten dertte. Çocuklar Duymasın'daki bu tipi sevmiştik. Bereket Birol Güven'in kafası iyi çalışmakta. Çok yakında  'Tokatçı' ya da 'Minibüs muavini' gibi yeni karakteri ortalara salacaktır.

...
ÖZEL NOT: Bazı okur yorumlarını, kimi köşelerde 'Kendi buluşları gibi' yayınlayanları fark ediyoruz. Hiç utanmadan, sıkılmadan bu işi yapıyorlar. İsim yazsalar, küçülecekler mi? Engin Balim de en fazla alıntı yapılan. Ancak, adı nedense sansürleniyor.

***
12. ODTÜ Sanat Festivali, '50 Yılın Rock Müziği' temasıyla gerçekleşecek. 15 Nisan gün saat 20.00'de başlayacak etkinlik ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde, saat 20.00'de başlıyor. Pek çok ünlü ismin arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Emre Halıcı da yer alacak. Ne de olsa eski müzisyen.

...
Sağlık Bakanlığı'nın 'Kanserle Savaş Dairesi' öncülüğünde hazırlanan YAŞAMAK isimli şarkı tamamlandı. Çalışmada yer alan Hakkı Yalçın, Özkan Turgay'ın yakınlarını amansız hastalıktan kaybetmişlerdi. İstanbul'da çekilen video klibin yönetmeni Murat Evgin. Seslendiren Sinan Özen.

...
Prof. Dr. Metin Özata'nın çalışması 'Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri', hormonlar ve bunlarla ilgili hastalıkların rehberi. Boy kısalığından, kansızlığa kadar her türlü sorunu olanlara seslenen yayın, Hayykitap'tan.

<p>Türkiye, adı sonradan 'post-modern darbe' olarak konulan müdahaleyle 24 yıl önce tanıştı. Peki, b

28 Şubat bitti mi? 28 Şubat'ın dinamikleri neler?

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler