• $7,3931
  • €8,988
  • 443.449
  • 1542.53
19 Eylül 2011 Pazartesi

Menderes'in beş lirası

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

CHP'li ve de Fenerbahçe'li ailenin Demirel'ci aynı zamanda Beşiktaş'lı çocuğuyuz. Adnan Menderes'e duyduğumuz sempati ise, tanıdığımız günle başlar. Eyüp-Eminönü yolunun yapımı sırasında, iki arkadaşımız, hurda demir parçaları toplardı. İhtiyaçları vardı; fakir ailenin çocuklarıydılar. O dönem, çiviler, tenekeler hurdacılara iyi parayla satılıyordu. Bir sabah, bu ikiliyle birlikte yola koyulduk. Onlar, yıkım alanını tararken bizim gözümüz nohutlu pilav satan arabaya takıldı. Tam bu sırada, siyah bir araç önünde durdu. Henüz ortalık aydınlanmamıştı ama içinden çıkan zatı tanıdık; Adnan Menderes. Hızla ona yöneldik. Adama 'Doldur bakalım' dedi. Kısa sürede o kalaylı kabı bitirdi. 'Biraz daha ver' deyip, elindekini uzattı. Şaşkın esnaf, etrafa da saçarak, emri yerine getirdi. Menderes ceketinin sol iç cebinden deri bir cüzdan çıkardı. İki parmağıyla gıcır gıcır '5 lira'yı uzattı. Nohutlu-pilavcı şaşkın, almamakta direndi. Bakışların sertleştiğini, kaşların çatıldığını fark edince kağıt parayı, dualar ederek kabul etti. O zamanın beş lirası büyük para. O arabadaki tüm mallar satılırsa, ancak o kadar kazanırdı. Bu olay Merhum Adnan Menderes'i ilk görüşümüzdü. İkinci ve sonuncusu Fatih'teki -Fethiye-  İmam Hatip Lisesi'nin hizmete girişinde gerçekleşti. O gün Kamel Bisküvisi, Atlas-Çırçır gazozu ve limonata dağıtılmıştı.
...
Ekranlar, idamların 50. Yılında belki de ilk kez konuya yeterli ağırlığı verdiler. Taha Akyol Dostumuz'la yapılmış röportajı okurken bir cümlesinden etkilendik; 'Menderes idam edildiğinde, bizim evden ağıtlar yükseldi'. İçtenlikle söylüyoruz, bizim İsmet Paşacılar dahi 'Ölüm sessizliğine büründü'. İçlerinde hıçkırarak ağlayan tek ferttik. Yüzümüzdeki matemi uzun süre atamadık. Kader, aktif gazetecilik hayatımızı eski DP Milletvekili Mithat Perin'in yanında başlatmayı uygun gördü. Mithat Hocamıza, Adnan Menderes ve arkadaşlarına rahmet dilemeyi unutmuyoruz. Şimdi yine bazıları -Tek tük de olsa- sorular yöneltecek. Peşinen cevaplayalım; 'Hiçbir parti yandaşı değiliz'. Ülkeye gerçekten hizmet edenler başımızın tacı.
- - -
Dizi turu atmak istiyoruz. Kanal-D'nin Bizim Yenge'sine dikkatli bakıyoruz. Kullanılan mekan Fener'de. Sahtekar annenin 'Hastalandım' numarasını yutanlar, onu 'Balat Aile Sağlığı Merkezi'ne götürdüler. Böylece biz de nostalji yapıyoruz.
...
Müjde Ar'ın rolünü Deniz Çakır'a devrettiği İffet'te araya sıkıştırılan İstanbul görüntüleri ilginç. Köprü ve bağlantı yollarındaki trafik jet hızıyla akmakta. Eskiden kalma 33'lük plakları 78 devirle dinler gibi.
...
Gelelim Yahşi Cazibe'ye. Bu yapım tekrarlara tutundu. Aynı konulara takla attırıp, duruyorlar. Senaryo grubu takviye edilmeli. Ya da birkaç bölüm sonra veda edilmeli.
- - -
Yetenek Sizsiniz, bir-iki küçük oynama dışında 'Nerede kalmıştık' dedi. Bursa'daki elemelerde göze batan çıkmadı. Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ayrılmaz ikili konumunda. Ali Taran'ın yerine oturtulan Sergen Yalçın için 'Boşluğu doldurdu' diyoruz. Yalçın'ın esprileri Taran'ınkilerle benzeşiyor. Önemli özelliği, 'Doğrucu Davut' olması.
...
Lig TV, maç yayınlarını organize hale getirdi. İkinci kanalı, sistemi perçinledi. Spiker sıkıntısı devam etmekte. Sesi olmayanlarda diretmenin anlamı yok. Esas zorluk TRT'de. 'İzmir Derbisi' Göztepe-Karşıyaka oynuyor, medyamız ilgisiz. Duyuru dahi esirgeniyor. Oysa, Ömer Üründül bile İstanbul'dan kalkıp yorumculuk için İzmir'e gitti.

<p>'Bugün itibarı ile de Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına ve sağanak y

İstanbul'a tekrar kar yağacak mı? MGM Hava Tahmin Uzmanı açıkladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mustafa Şentop'u ziyaret etti

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''