• $15,9628
  • €16,8082
  • 931.627
  • 2393.61
11 Ekim 2011 Salı

İlk haftanın karnesi

TRT-M'in yeni sezondaki ilk haftasını değerlendirmek istedik. Prestij programları arasında Mehmet Özbek'in 'Bahçe biziz, gül bizdedir'iyle 'Serkan Çağrı ile Seyyare' en tepede. 'Nezih Ünen'le O Şarkılar' ve Melihat Gülses'in 'Aşkın Sihirli Sesi'ni -Aradaki o'yu çıkardık-zevkle izledik. 'Atmacanın Yolu', 'Hayal Gibi Ezgiler' ille de 'Orhan Hakalmaz ile Türkü Yolu'nu herkese öneriyoruz. Akşam Sefası klasik hale geldi. TSM makyajı altında her türlü müzik yapılmakta. Samim Şenyüz'ün birikimi ve ustalığına laf yok.
...
Muazzez Ersoy 'Emine Erdoğan'dan torpilli', Arif Özgülüş ise Tayyip Erdoğan'dan -Takım arkadaşı-. Fatih Erkoç bizden. Onu yıllar önce ilk kez Yeşilyurt Spor Kulübü'nde izlemiş, hayran kalmıştık. Tanımamıza sebep olan Kaptan Pilot Ağabeyimiz Nurettin Çoknaz'a da sevgilerimizi yollayalım.
...
Belkıs Akkale-İzzet Altınmeşe ikilisi THM'nin anıtları. Düet Gecesi'ndeki isimler değişmekte. Vedat Sakman, Orhan Ölmez ve İzzet Öz'ün 'Teleskop'u alışkanlıklardan. Öz'ün dönüşüne sevindik. Aynı şekilde Erhan Konuk'la Pop Saati'ne de. Fuat Güner'le Müzik Ömür Boyu'nu radyodan ayırmak şart. Mucize Nağmeler'in ilk bölümünü tutmadık. TSM ağırlıklı repertuar Cengiz Kurtoğlu'na uymadı. Kendisine eşlik eden 'Evlerinin önü boyalı direk' Öykü ile senkron sağlanamadı. Kızcağız bol bol göz banyosu yaptırdı. Ercan Saatçi sanırız, mesajımızı aldı.
...
Çocuklara ağırlık pazar günleri. Barış Manço'nun hatırlanması olumlu. Sokağın Müziği türü yapımları beğenmekteyiz. Belgeseller içinden sıralama yaparsak ilk üçü şöyle belirleriz:
a) Nart'ın Türküsü.
b) Tebriz'den Toros'a.
c) Yüreğimde Türküler.
TRT-M'deki en çarpıcı yapım dış kaynaklı. Yabancı Müzikal Filmler'i Atilla Dorsay sunmakta. Bu ekranı bir süre sonra tekrar değerlendirmek niyetindeyiz.
***
Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın yolladığı 'Anayasa değişikliği önerileri'ni dikkatle okuduk. Yorumumuza gelince 'Hocamız her zamanki gibi, Devlet ciddiyetini, halkın yararı ile birleştirmekte'. Kendi hoş tarzıyla cevap verelim; 'En kalbi sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Lütfen kabul buyursun'.
...
'Hatay Defne Festivali' 14-16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sağlıktan sofraya tüm zamanların ağacı için böylesi bir etkinliğin ilk kez düzenlenmesine şaşırmadık. Çünkü Hatay'da bir süredir Vali M. Celalettin Lekesiz. Bu başarılı bürokrat, görev yaptığı kentlere canlılık aşılaması ile ün yaptı. Hatay Valisi Lekesiz'i kutluyoruz.
...
Komik Bir Aşk Hikayesi, 18 Kasım'da vizyona girecek. Sıfır Film'in emeği, sponsorsuz gerçekleşti. Dileriz, seyirci sayısı ve gişe hasılatı da gönüllerince sonuçlanır.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Sn. Haluk Bilginer'in Penceresinden Devlet Tiyatroları ve Sanatçıları' başlıklı yazısı www.musikidergisi.net'te. 'Çocukların eğitiminde ve korunmasında sanatsal çalışmalar öncü olmalıdır' başlıklı makalesi ise www.muzikoloji.org'da.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister