• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
25 Mart 2012 Pazar

Güzel İnsan

Onunla aynı gazetede çalışmaya başlayalı tam 37 yıl oldu. Ayrılıklar, yeniden buluşmalar. Patenti ona ait tanımlama ile 'Sazlara birlikte gittik'. Türk Sanat Müziği sevgimiz çakıştı. Partisiz olup aynı tandansta olmak, ortak özelliğimiz. İlle de Beşiktaş Sevgisi. En kıymetlisi Oğlu Emir'i yanımıza oturttuğu Beşiktaş-Fenerbahçe maçını bugün gibi hatırlıyoruz. Kasımpaşalı profesyonel futbolcu Rauf'la aynı sahada top koşturduk. O zarif stiline hayran olduk. Bel kıran çalımlarına tanıklık ettik. Aynı sigarayı içtik. Export rakı tükettik. Kesişen zamanlarda kötü alışkanlıkları terk ettik.
...
Rauf Tamer Büyüğümüzün en önemli iki özelliğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlki 'Cebindekini bölüşmek'. Birinin masasına henüz aldığı maaşını topluca bırakışını unutamayız. Çoktan vefat eden bu zat için Tanrı bizi affetsin 'Ciğeri beş para etmez' tanımlaması hafif kalır. Tamer bunu bile bile bu fedakarlığı yaptı. Paraları gazete kağıdına sarıp masasına gizlice bıraktı.
...
Rauf Ağabey ne daktilo ne bilgisayar kullandı. Babıali'nin beyaz kağıtlara kalemle 'Köşe yazısı nakşeden' unutulmazıdır. İslam Çupi ile diğer ortak yanları bakla gibi harflerle Türkçe'ye titizlikleridir. Bir hece, hatta tek harf için defalarca değişiklik yaptığını görmüşüzdür. Bize hangi katkılarını sayalım? Yazılarına malzeme yaptığı, Küçük Şeyler diye tanımladıkları halkın gerçek gündemidir. Otobüs yetersiz, sular akmıyor, elektrik kesiliyor vs... Çünkü mahalle kültürüyle büyümüştür. Bunun yanı sıra hep titiz, her zaman şıktır. Vefalıdır, dostlarını asla unutmaz. Kimseyi satmaz. Türk Medyası'nın Rauf Tamer'lere gerçekten ihtiyaç duyduğu dönemdeyiz.

"ayeri.jpg"
...
'TAŞ, BAŞ ve AŞ' Tamer Büyüğümüzün son oniki yıla sığdırdığı yazılardan seçmeler. Bir arşiv gibi. Hatta kendi yakıştırmasıyla başucu kitabı. 'Türk Dili' ve 'Bölünmeyi önleme reçeteleri' tekrar tekrar okunmalı. İnkılap Yayınevi etiketli bu şaheseri herkese tavsiye ediyoruz. Saygıdeğer büyüğümüzün bize ithaf ettiği özel altı kelime için minnettarız. Keşke o güzel ve mutlu günlere dönme imkanı olsa. Tanrı ona uzun ve sağlıklı ömür bağışlasın.
***
TRT, 'Seksenler'i salıda sabitledi. Bu karar Yalan Dünya ile çakışmayı önledi. Bir yerde Kanal-D'nin 'Beyaz Gecesi'ne yol verdi. Ancak, Gülse Birsel'in dizisi için 'Tekrarlara başlandı' diyebiliriz. Araya Şebnem Dönmez'i monte ederek canlılık sağlanabilir mi? Göreceğiz.
...
Büyük Çekmece Belediyesi 'Mimarsinan Musiki Derneği Korosu' bu yılın ilk konserini bu akşam veriyor. Bedia Muvahhit Salonu'ndaki etkinlik hakkında bilgi veren A. K.M.'nin Müdürü Nazan Karagözoğlu, koroyu Devlet Sanatçısı İnci Çayırlı'nın yöneteceğini bildirdi. TSM konserinin başlangıç saati 20.00.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi