• $7,4703
  • €9,055
  • 423.307
  • 1472.37
29 Nisan 2011 Cuma

Geliyorum diyen tuzak

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Seçim için geri sayım hızlandıkça malum odakların karalama kampanyası arttı. Tam bir 'Alttan oyma peşindeler'. Hedeflerinde 'Ana ve Yavru muhalefet partileri' var. MHP'nin dört isminin kayda düşürülmesi önemli. Hele yıllar yılı üst kademede yer alan Metin Çobanoğlu ile Recai Yıldırım'ın patavatsızlıkları, mensubu bulundukları camiaya zarar verdi. Bereket Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin tavizsiz tutumu, tezgahın hızını düşürdü. Kelleleri kopardı attı. Herkesin cep telefonuyla konuşmaya bile korktuğu dönemde Çobanoğlu ve Yıldırım'ın yaptıkları akıl alır gibi değil. Kaldı ki, bu tip tuzakların kurulduğu meydandaydı. Yandaş televizyonlardan biri, 'MHP kalesi illerde' sözüm ona röportajlar yayınlıyor. Ana soru ise 'MHP bu seçim barajı geçemez değil mi?' Son kayıtları da ilk önce bu ekranın yayınlaması ilginç değil mi? Açık oturumlar, tartışma programları hep aynı kurguda. Bu gerçeği göre göre, bile bile oyuna malzeme olmak akıldışı. Bu işlerin devam edeceğini görememek ayrı problem. Madalyonun öbür yüzünü de atlamayalım. 'Eline, diline, beline hakim olamayanlar' milli ve manevi değerleri ön planda tutan siyasi kuruluşlarda yer almamalı.
- - -
Bir gazetenin muhabiri, bazı dizilerdeki 'Tecavüz ve taciz sahnelerini' sordu. Hatta, o gece yayınlanacak Muhteşem Yüzyıl'ı  dahil etmeye çalıştı. Biz de 'Önce seyredelim. Sonra karar veririz. Kaldı ki, bunca saldırıdan sonra, böylesi hata yapacaklarını sanmıyoruz' dedik. Gece diziyi izleyince, haklı çıktığımızı anladık. Sanırız sorgucu kardeşimiz, bizi hatırlamıştır. Ona söylediğimiz gibi, denetimi, daha doğrusu Otokontrol'u yayıncılar yapmalı. Almanya'daki Basın Konseyi statü olarak Türkiye'ye en uygun kuruluştur. RTÜK'ün üyelerinin seçim tarzı ve ortaya çıkan yapı sadece 'Ağır sansür' getirir. Tekrarlıyoruz. İlk fırsatta değişim şart.
- - -
Korcan Karar'ın sergisi '100 Fotoğraf' Fotoğrafı Paylaşmak 50+50 ismiyle açılıyor. Danışmanlığını Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yaptığı  etkinliğin galası 6 Mayıs Cuma günü saat 19.00'da. Yer Esma Sultan Yalısı-Ortaköy. Korcan Karar'ı sadece ekrandan tanıyanlara, uzun yıllar gazetelerde başarılı foto muhabirliği devresi geçirdiğini duyuralım.
...
Günışığı Kitaplığı, 17-22 Mayıs tarihlerindeki 2. Diyarbakır Kitap Fuarı'na katılıyor. Kuruluşun 6. 7. 8. sınıflar için düzenlediği 'Zeynep Cemali Öykü Yarışması' için başvuru süresinin 2 Mayıs akşamı sona ereceğini hatırlatalım.
- - -
Volkan Akay'ın mesajına teşekkürler. Zeynel Eroğlu'nun bahsettiği GSM Operatörüyle görüştük. İlginçtir, hiçbir şey yapamayacaklarını söylediler. Demek ki, nüfus kağıdı fotokopisini bile ortada bırakmayacaksınız. M. Umut Bahadır'a cevabımızı yolladık. İlave edeceği bir şey varsa, bekliyoruz.

<p>ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlend

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı