• $15,5456
  • €16,2147
  • 896.84
  • 2419.99
5 Şubat 2011 Cumartesi

Defne'nin okulu olsun

Cengiz Semercioğlu'nun 'Çikolata Kız'la ilgili karalamalara 'Sana ne-Bana ne' şeklinde cevabını beğendik. Bizim Oray da, onu destekleyen tavır ortaya koydu. Olayın gerçekten çarpık tarafı varsa, Kerem Altan'ın polisteki ifadesidir. Adam, aşırı alkolden yararlanıp film çevirmeye kalktığını tutanaklara geçirdi. O iş oldu ya da olmadı tartışmalarına girmek amacında değiliz. Çünkü, Defne'yi diriltip 'Yalan söylüyor. Fazla içmiştim, nereye gittiğimi dahi bilmiyordum' dedirtme imkanı yok.
...
Kimi yazar geçinenler de, hayatları boyunca yaptıklarını sürdürdüler. Bunların yasası 'Toplum neyi beğenip, seviyorsa' tam tersini savunmak. 'Hızlı yaşa genç öl' ya da 'Su testisi su yolunda kırılır'la felsefelerini ortaya koydular. Geçimleri bundan. Hani onlara benzesek 'Yahu şu Altan Sülalesi var ya...' deyip, başka birilerini kurban edeceğiz. Sözünü ettiğimiz tarz bize yakışmaz. Dinlemeyeceklerini bildiğimiz halde, hayatı karalamacılıkla geçmişlere sesleniyoruz; 'Bırakın rahat uyusun'. Yakınlarına, ileride okuma-yazma öğrenecek minik yavrusuna 'Çirkinlik yazıtları bırakmayın'.
...
Gelelim esas düşüncemize. Yok Böyle Dans'a başlanırken hedef konulmuştu; 'Engelli Çocuklara Okul'. Acun Ilıcalı'dan istekte bulunacağız. Bu örnek kuruluşun kurdelesi kesildiği zaman tabelasındaki isim Defne Joy Foster olmalı. Teklifimizin tüm Türk insanı tarafından benimseneceğini biliyoruz. Eğer öbür tarafa inanıyorsanız, merhumenin de mutlu olacağına emin olun.
- -  -
Hangi ekranın tartışmalarına takılsak konu aynı: 'Mısır'ı Mübarek'li mi yemeli, yoksa tuzlu mu?'. 1990'da Körfez Savaşı ile CNN'in başlattığı canhıraş yayınlar şimdilerde her kanalda mevcut. Bundan sonra da devam edecek. Haber kanallarında, hep aynı emir; 'Bağlan Tahrir Parkı'na. Simultane tercümanların düne kadar en az para alanları, şimdilerde tavan yapmakta. Ayrıca uzmanlarımıza bir-iki yeni isim eklenmesi güzel. Bu işler patladı, onları tanımış olduk.
...
TESEV'in Ortadoğu araştırması bu kez fazla yankılanamadı. Can Paker'in yönettiği kuruluş şimdi dış politikamızın yeni rotasını övmeyi üstlendi. George Soros'un desteğini bilen hiç kimse, bunları yemiyor.
- - -
Armağan Üreten'in Muhteşem Yüzyıl'daki Zebun Kalesi sahnelerinin Topkapı surlarında çekildiği tespiti doğru. Kazım Eryılmaz'ın aynı diziyle ilgili yorumu çoğunluğun sesi 'İyi gidiyor'. Ezel için önerisi ise güzel; 'Ali dahil, herkes filozof oldu. Bu işi Ramiz Dayı ile sınırlasalar yeterli. Yoksa seyirci kaçacak'.
...
Kimileri saldıra dursun, Muhteşem Yüzyıl, tarihi kitap satışlarını patlattı. Ötüken'in son yayınlarından üçü-Tekrar basımlar dahil- bunlardan. Ziya Nur Aksun'un 'Dört Muzdarip Padişah' ve 'Cihan Padişahı Muhteşem Süleyman'ını öne çıkardık. Atsız'ın 'Türk Tarihi Üzerinde Toplamalar'ı köklerimizin göçünü irdeleyen önemli makalelerden oluşmakta. Sonuna eklenen haritayla, olay daha iyi anlatılmakta.
...
Ötüken'den diğer kitap 'Yüksek Öğretimde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'. Yazanı da bu konuların uzman ismi Prof. Dr. Fehim Üçışık. Öncelikle YÖK Başkanı ve tüm yöneticileri okusun.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!