• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
1 Haziran 2011 Çarşamba

Çarşı karşı

Kimilerine göre üniter yapıyı savunmak suç. Örneğin, Derya Sazak TRT Haber'deki tartışmamızda telefonu kapatmamızdan hemen sonra 'Burhan Bey, ulusalcıdır. AKP karşıtıdır' demişti. Biz de cevap yazdık. Özellikle de hiç AKP demediğimizi, AK Parti'yi kullandığımızı belirttik. Sazak'ın karalama anlamında kullandığı 'Ulusalcı' damgasını ilk defa duyduğumuz an epey düşündük. Sonra, 'Fena değil' kararı aldık. Eğer, üniter yapıya sahip çıkmak 'Ulusalcılık' ise gerçekten öyleyiz. Devlet, Bayrak, Millet gibi değerleri savunmak kastediliyorsa, ulusalcıyız. Her şeyin hukuk kuralları içinde ve özgür seçimle halledilmesinden yana olduğumuzu da kayda geçelim.
...
Dün de epey mesaj geldi. Bir tanesi özel ve çok güzeldi. Merhum büyüğümüz Çankırı kökenli Muhittin Aktuğ'u hatırlattı. Azdavay'lı Faik Malak kardeşimizi anımsattı. Her ikisine de Fatiha yolladık. ÇanGenç'in-İstanbul Çankırı Gençlik Derneği- Başkanı Ali Karaabalı'nın yazdıklarını okumanızı arzu ediyoruz:
'Merhaba Burhan Bey, 'Ilgaz'daki çimentomuz' başlıklı yazınızı okudum ve gerçekten o il ve ilçenin insanı olarak bir kez daha gurur duydum. Çankırı ve Kastamonulular Devlete ve İktidar'da kim olursa olsun hükümetine şükretmesini bilmiş ve hiçbir zaman karşıt eylem yapmamıştır. Buna rağmen Devlet büyüklerimiz ağlamayana emzik yok misali, tüm yatırımlarını ülkesini kötüleyenlere ayırmıştır. Bu da bölge insanını derinden etkilemiştir. Sizin gibi değerli yazarlarımızın ara sıra bile olsa Çankırı-Kastamonu insanından bahsetmesi bizleri sevindirmektedir. Teşekkürler.'
Karaabalı'nın serzenişi, gelmiş geçmiş tüm hükümetlere. Vatanını böylesine seven bu insanlara hizmet götürmeyenler ise utanmalı.
***
Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklanmasına şaşırmadık. Bülent Arınç ve 'Otur oturduğun yerde' ve 'Karşımızda topuk vurur hale geldiler' şeklindeki sözleri aklımıza geldi. Sayın Başbakan'ın, benzer suçlamaları ve 'O korgeneral, orgeneralliği beklerken cezalandırıldı' örneğini hatırladık. Birbirini bütünleyen hesaplar ve ortaya çıkan uygulamalar 'İleriyi görememe işaretleri'. Elbette ortada delilli, ispatlı suç varsa, failler cezalandırılmalı. Ancak, olay tarihinde Türkiye'de bile olmayanların-Yurtdışında görevli- yargılanması düşündürücü. Esas korktuğumuz nokta, uygulamanın 'Kediyi kapalı yerde dövmeye dönüştürülmesi'. Sözü dinlenen birilerinin Bülent Arınç'a 'Artık yeter' demesinin vakti gelmedi mi?. Bir zamanlar Manisa'da topladığı mesir macunlarını dağıttıklarının kimi içeride, kimi topuk vurmakta. Daha ne istiyor?
***
Erol Evgin, yeni albümünü cumartesi gecesi Beyoğlu-Romeo Juliet Performance Hall'da tanıtacak. Bilindiği gibi Evgin'in 'Göz Bebeğim Sen Çok Yaşa' adını verdiği çalışması, altı yıllık çabanın ürünü.
...
Beylikdüzü Belediyesi, ilçeye yeni bir sanatevi açıyor. Bugün saat 15.30'da hizmete girecek kültür merkezinin ismi Erhan Bayladı. Bayladı, Beylikdüzü'nün Kültür Sanat Danışma  Kurulu Başkanı.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak