• $7,4366
  • €9,0495
  • 443.094
  • 1567.72
11 Temmuz 2012 Çarşamba

Canım çekti öldürdüm!

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Üstadımız Bedi” Faik 'Bu millete her şeyi, haber ve bilgi dahil, hap gibi vereceksiniz' der. Tanrı uzun ömür versin, bu uyarısını hiç unutmayız. Tek kelimelik cümleleri belki bu yüzden seviyoruz. Bakın şimdi nereye geleceğiz. Umut Vakfı 'Kadına Yönelik Şiddetin Silahlı Boyutu'nu 10 Aralık 2011'de bir konferansla masaya yatırmıştı. Bu tarihin önemi 'İnsan Hakları Günü' olmasıydı. Vakıf, organizasyonu uluslararası yaptı. Gazeteci Arkadaşımız Gökmen Karadağ'ın da emek koyduğu olayda Nazire Dedeman Çağatay'ın katkılarını kutlamak görevimiz. İşte bu etkinliğin upuzun konuşma ve tebliğleri kitap halinde yayınlandı. Tüm ilgilenenler için bir 'Kaynak kitap'.
...
KADINLAR HEDEF TAHTASINDA! gerçekten ilgimizi çekti. Her şeyden önce istatistik verileri hem sevdik, hem üzüldük. Kadına şiddetin gerekçelerine bir bakın. Ondan sonra gülmek mi yoksa ağlamak mı gerektiğine karar verin:
- Sürekli cep telefonuyla konuşuyordu.
- Açık giyiniyordu.
- Ailesi ile görüşüyordu.
- Çok fazla alışveriş yapıyordu.
- Töreye karşı geldi.
- Cinsel ilişkiyi reddediyordu.
- Çocukların velayetini istedi.
- Namus meselesi. Vs. vs. vs...
...
Türkiye, sivil halktaki ruhsatlı-ruhsatsız silahlarla problem yaratmada dünya onüçüncüsü. Üç evden birinde mutlaka ateşli silah bulunmakta. Dramatik olan 'Silahın cinsellik anlamında neyi ifade ettiği'nin çözülememesi. Beylerin yüzde 96'sı, bayanların ancak yüzde 4'ü ruhsat sahibi. Hedeftekiler yüzde 99 oranında bayanlar. Bu acı gerçekle mücadele sadece Umut Vakfı'na mı bırakılmalı? Asla. Ağzı laf eden, eli kalem tutan herkes taşın altına elini sokmalı. 'Bu konuyu mutlaka sahiplenmeliyiz'. Meydan sadece dizi yapımcılarına bırakılmamalı.
***
Bu defa Sıcak Temas'a, yani SkyTÜRK 360'a takıldık. Çamlıca'ya Camii'yle başlandı. Hüseyin Aygün'ün Meclis'e Cemevi istemesine kadar uzanıldı. Aslı Aydıntaşbaş için 'Yerini buldu' dedik. Akademisyen Mehmet Karlı ortadan değerlendirmeleriyle göz doldurmakta. Hakan Albayrak'a ise henüz puan veremiyoruz. Bu defa 'Tarafsız gözlemci'  Sedat Ergin'di. Onu, kafamıza daha yakın bulduk. Sıcak Temas'ın en güzel yanı 'Kavga dövüş yok'. Bunda sanırız Kanal Genel Müdürü Tolga Alişoğlu'nun etkisi büyük.
...
SkyTÜRK 360'daki yenilenme fark ediliyor. Hilmi Hacaloğlu'nun İnteraktif'ini de seyrediyoruz. Aynı şekilde Murat Sabuncu ile Mehveş Evin'in 'Zor Soru'sunu. Eski komşumuza yeni mekanın yaradığı belli oluyor.
***
Hocamız Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş yeni çalışması 'Türkiye'yi Yükselten Yıllar, Hatıralar' başlıklı kitabını 8 Ağustos çarşamba günü tanıtacak. İTO Merkez Bina'daki etkinlik, verilecek iftardan sonra gerçekleşecek.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'MEB'den 4+4+4 ders çizelgesi ve Sanat Alanı' başlıklı yazısını musikidergisi.net'te okuyabilirsiniz.

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi

Yurt genelindeki 90 yaş ve üstü evlerinde aşılanıyor