• $13,5506
  • €15,2937
  • 803.506
  • 1966.31
4 Ocak 2011 Salı

Bu dizi tutacak

Televizyon programları hakkında, özellikle diziler konusunda, tahminlerimizin tutmasıyla tanındık. Fikrimiz sorulduğu için, ağzımızdan çıkanları buradan da kayda geçirmek istiyoruz. Muhteşem Yüzyıl ya da Osmanlıca'sıyla Aşk-ı Derun'dan beklentimiz güzel. İzlenme payı konusunda endişe taşımıyoruz. Ancak, olası hataları yapmamaları şartıyla. Ali Saydam'ın gösterdiği yolu tekrarlayacağız. Neydi bu? VIII. Henry'i anlatan Tudors dizisini mutlaka izlesinler. Defalarca seyrettiklerine eminiz ama biz söyleyelim dedik. Birkaç ilavemiz olacak. Senaryo grubu, Michel Zevaco'nun tüm romanlarını ezberlemeli. Borjiyalar'ın yaşantısı ve bu ailenin Lükres Borjiya'sı bizim tespitimize göre tam Hürrem Sultan. Entrikaysa entrikanın anası. Siyasi ihtirasın ta kendisi. Zamanlama olarak da uygun. Arada Rönesans'ın Medici Ailesi'ni inceleme atlanmamalı. Hatta Fransızların dizisi Anjelik'i. Bunları senaristlerin 'Haseki Sultan'ı Meral Okay'ın-Esinlenme gücü yüksek- dikkatine sunduk. Hem de beleş tarafından. Bir-iki bölüm çoktan çekildi. Yarın akşam yayına girileceğine göre, uyarılarımızı daha sonra değerlendirebilirler.

...
Gelelim oyunculara. Halit Ergenç'e Kanuni rolü ısmarlama kaftan gibi. Hiç şüphemiz yok. Aynı yorumu Nebahat Çehre, Selma Ergeç ve Nur Aysan için yapabiliriz. Okan Yalabık'ın Pargalı İbrahim Paşa'lığını merak ediyoruz. En fazla da Meryem Sarah Uzerli'nin Hürrem Sultanlığı'nı. Bu kız kesinlikle 'Soyunuk gezmeli'. Rol yeteneğine sonra karar veririz. Son notumuz hepsinden önemli; 'Osmanlı  Padişahları sevişmez' deyip, sizi zındık ilan edenlerden korkmayın. Yoksa... İşte bunu tamamlamaya dilimiz varmıyor. Show TV'ye ve yapımcılarına yüksek rating diliyoruz. Yarını iple çekiyoruz.

***
Türk Malı'nı Melek Baykal-Özkan Uğur montajından sonra tanıyamaz hale gelmiştik. Yılbaşının yükünü bu diziye verenler hayal kırıklığı yaşadı. Hafif müzikçi Jale'ye dönüşmüş Asena'yı kim buldu? AB'de 17. ve Toplam'da 39. sıraya indiler. Oysa ÇGHB, Yılmaz Erdoğan yönetiminde zirveyi yakaladı. Birilerine, bize sinirlenme yerine, daha ilgi çekici işler yapmalarını öneriyoruz. Ara sıra doğru söyleyenlere kulak vermelerinde yarar var.

***
Bolivya'nın Kızılderili Başkanı, papucu pahalı görünce akaryakıt zammını iptal etti. Yani, geri adım attı. Zamdaki nokta, bizimkinin yanında devede kulaktı. Evo Morales'in, halkın isyanından sonra maaşlardaki arttırımın 'Silindiğini' söyleyelim. Morales 'Geçmişi kandilli' denilen cinsten. Yani 'Devrimci eskisi'.

...
Brezilya'nın Devlet Başkanı Dilma Rousseff yemin ederek, göreve başladı. İlk Kadın Başkan özelliğini taşıyan -Darısı başımıza- Dilma da 'Geçmişi kandilli'lerden. Hem de öyle böyle değil. Gençliğinde ayaklanma çağrılarıyla beceremediği marksist devrim için sandıkta imkan verildi. 'Haydi buyur kendin yap da görelim' dendi. Rousseff'i ekranda izlerken küpeleri ve boynuna taktıkları dikkatimizi çekti. Satarsa, epey yoksulu doyurur.

...
Yukarıdaki iki örneğin bizde nasıl karşılandığına dikkat edin. Özellikle Brezilya'yı alkışlayanların çoğu, aynı yoldan gidenler. Devlet'le çatışanların, Filistin kamplarında eğitim görenlerin, gemi yaktığı iddiasıyla yargılananların bugünkü konumlarına dikkat. Hepsinin tuzu kuru. Alayı 'Köşeoğlu köşe'. Kimileri ötekilerden daha fazla 'Gelişti, değişti'. Sloganları bile farklı; 'Halkın kurtuluşu, seccadenin üstündedir'.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar